Data publikacji: 

Najczęstsze awarie laptopa – jak je samodzielnie usunąć?

Zepsuł Ci się laptop i nie wiesz, jak go naprawić? Choć w wielu przypadkach profesjonalny serwis to najlepsza opcja, szczególnie jeśli sprzęt jest wciąż objęty ochroną gwarancyjną, niektóre usterki możesz łatwo usunąć samodzielnie. Sprawdź, co zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć lub ma czarny ekran!

Usterka laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są najczęstsze awarie laptopa
 2. dlaczego laptop nie chce się włączyć i ma czarny ekran
 3. co zrobić, gdy laptop nie włącza się, a na ekranie pojawia się komunikat o błędzie

Jakie są najczęstsze awarie laptopa?

naprawa laptopa, który nie chce się włączyćŻeby podjąć się naprawy notebooka, trzeba sprawdzić, na czym właściwie polega problem. Jeśli awaria należy do typowych, na pewno znajdziesz sposób, by przy odrobinie cierpliwości i czasu przywrócić laptopowi sprawność.

Do najczęstszych usterek laptopa należą:

 • uszkodzenie matrycy (objawia się np. jako czarny ekran w laptopie),
 • uszkodzenie klawiatury,
 • niedziałający system chłodzenia,
 • zwarcie (wywołane na przykład połamanym kablem od zasilacza albo mechanicznym uszkodzeniem gniazda USB),
 • awaria podzespołów, najczęściej układu BGA karty graficznej,
 • uszkodzenie oprogramowania BIOS, np. przez nadpisanie błędnymi danymi.

Jak widać, wiele najpopularniejszych usterek notebooków wynika z wad podzespołów, na które użytkownik nie ma większego wpływu – w takich wypadkach wizyta w serwisie, a nawet wymiana sprzętu na nowy mogą okazać się niezbędne. Innym, takim jak zalanie albo mechaniczne uszkodzenia, możesz zapobiec. Przeczytaj o tym w artykule: Prawidłowa konserwacja laptopa – o czym pamiętać.

Na wypadek awarii warto pamiętać o regularnych kopiach zapasowych – dzięki nim nie stracisz cennych plików nawet wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie dysk twardy. Do magazynowania ważnych danych świetnie sprawdzi się chmura osobista, np. WD My Cloud Home 2TB.

Czarny ekran w laptopie – przyczyny

Skąd jednak wiedzieć, że jeden z wymienionych podzespołów szwankuje? Jednym z typowych objawów, które zaniepokoją każdego właściciela laptopa, jest brak możliwości włączenia urządzenia. Naciskasz przycisk startu, a sprzęt nie reaguje? Ekran laptopa jest czarny, nie słyszysz wentylatorów ani pracy dysku?

Jeśli laptop nie chce się włączyć i nie wyświetla komunikatu o błędzie, powodem jest zwykle uszkodzenie sprzętu. Najczęstsze powody awarii to:

 • uszkodzenie zasilacza – być może Twój laptop nie włącza się dlatego, że zasilacz go nie ładuje. Przyczyną awarii może być mechaniczne uszkodzenie kabla, ale także przegrzanie akumulatora lub jego niewłaściwe użytkowanie. Spróbuj podłączyć laptopa do prądu za pomocą sprawdzonego, działającego zasilacza;
 • awaria baterii – laptop nie chce się włączyć, kiedy nie jest podłączony do prądu? Być może oznacza to usterkę baterii. Najłatwiejszym sposobem, by temu zaradzić, jest zakup nowej baterii do laptopa – upewnij się tylko, że wybrany model jest kompatybilny z Twoim komputerem.

Laptop nie chce się włączyć – co robić?

Huawei MateBook D 14" AMD Ryzen 5-2500U - 8GB RAM - 256GB Dysk – Win10 Inaczej jest wtedy, gdy laptop się nie włącza, ale na jego ekranie wyświetlony zostaje komunikat o błędzie. W takim wypadku przyczyną może, ale nie musi być awaria podzespołów – na przykład dysku twardego, pamięci RAM, karty graficznej. Wtedy nie ominie Cię wizyta w serwisie, a tam profesjonalna diagnoza usterki.

Możliwe jednak, że problemy z włączeniem komputera albo ciemny ekran w laptopie wynikają z błędu systemu, uszkodzenia sterowników lub wirusów. Jeśli tak stało się w przypadku Twojego laptopa, możesz spróbować samodzielnie zdiagnozować usterkę na podstawie wyświetlanego komunikatu:

 • Brak pliku NTLDR – taka wiadomość oznacza, że uszkodzony został sektor rozruchowy laptopa. Aby go naprawić, najlepiej będzie uruchomić funkcję odzyskiwania systemu;
 • Pasek ładowania – jeśli laptop nie chce się włączyć, ale wyświetla ekran ładowania, najprawdopodobniej uszkodzone zostały pliki rozruchowe Windowsa. Zalecane jest pełne skanowanie dysku twardego – uruchomisz je, wywołując komendę chkdsk /r;
 • Laptop nie włącza się, ale wyświetla się migający kursor – jak wyżej;
 • Uszkodzenie pliku "\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM" – uszkodzony został plik systemowy, należy dokonać przywrócenia rejestru.

UWAGA

Wymienione wskazówki nie zastąpią konsultacji w profesjonalnym serwisie. Pamiętaj, że próbując na własną rękę naprawić usterkę w zakupionym niedawno laptopie, tracisz ochronę gwarancyjną. Lepiej będzie powstrzymać się przed ingerencją i skontaktować się z serwisem producenta.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść