Data publikacji: 

Hi-Res Audio – co to takiego?

Obecnie na rynku muzycznym dominują serwisy muzyczne jak iTunes, Spotify itp. oraz zwykłe płyty CD i pliki mp3. Formaty plików audio muszą być skompresowane, tak aby dało się je zmieścić na dysku przenośnym i aby można je było łatwo pobierać przez Internet. Jakość muzyki w tych formatach jest przecięta, dlatego wymyślono format plików Hi-Res, który jest sposobem na zapis muzyki w bardzo wysokiej jakości. Przeczytaj nasz artykuł, dowiedz się więcej o Hi-Res Audio i sprawdź, czy jest to format dla Ciebie.

Słuchawki z możliwością odtwarzania Hi-Res Audio

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka jest historia Hi-Res,

- jakie są różnice w jakości Hi-Res i innych formatach plików audio,

- na jakich urządzeniach możesz odtworzyć muzykę wysokiej jakości,

- skąd mogę wziąć muzykę w formacie FLAC.

Jaka jest historia Hi-Res?

Jedną z pierwszych prób wprowadzenia na rynek muzyki wysokiej jakości był High Definition Compatible Digital w 1995 roku. Później pojawiły się trzy kolejne formaty dysków, które brzmiały lepiej niż CD. Był to DAD w 1998 roku, SACD w 1999 roku i DVD-Audio w 2000 roku. Jednak żadna z tych propozycji nie zdobyła szerokiego zastosowania. Wzrost sprzedaży muzyki online na początku XXI wieku spowodował rewolucję na rynku muzycznym. Przeważały formaty plików audio o niezłej jakości, ale o optymalnych algorytmach kompresji (głównie mp3). Oczywiście były także pliki audio o wysokiej rozdzielczości np. wprowadzone przez HDtracks w 2008 roku. W 2014 roku muzyk rockowy Neil Young rozpowszechnił format Hi-Res Audio.

CZY WIESZ, ŻE...

Wsparli Hi-Res Audio także Bono – lider legendarnej irlandzkiej grupy U2 – oraz Moby, artysta znany m.in. z tworzenia muzyki klubowej. Firma Sony potwierdziła swoje zaangażowanie w rozwój segmentu audio wysokiej rozdzielczości, oferując mnóstwo produktów Hi-Res Audio.

Jakie są różnice w jakości Hi-Res, a innymi formatami plików audio?

Wieża Hi-Fi z możliwością odtwarzania Hi-Res AudioFormat Hi-Res Audio to ogromna różnica w jakości. Stosunkowo niska częstotliwość próbkowania (44,1 kHz) i rozdzielczość (bit depth) w płytach CD (16-bitów) sprawia, że tracone są niektóre informacje. Jeszcze bardziej uboga jest jakość w plikach mp3. Format Hi-Res Audio charakteryzuje się 96 kHz lub 192 kHz częstotliwością próbkowania i aż 24-bitową głębią. Jest on znacznie mniej skompresowany i w związku z tym przenosi więcej informacji.
Ale czy słuchając muzykę wysokiej jakości jesteś w stanie dostrzec różnicę w kompresji? To zależy. W plikach mp3, strumieniowo pobieranych plikach np. ze Spotify, tracona jest część dźwięków. Dla większości słuchaczy te pliki brzmią jak oryginał albo są do niego zbliżone przy założeniu, że szybkość transmisji danych z Internetu, kodowanie i jakość nagłośnienia są dobre. Większość osób nie jest w stanie zauważyć niuansów, pomija ciche tony pojawiające się bezpośrednio przed lub po głośnych tonach itp. Jednak jeżeli jesteś osobą o czułym uchu i bardziej doświadczoną w odbiorze niuansów muzycznych, to zauważysz różnice, szczególnie jeżeli ten sam utwór wysłuchasz w formacie mp3 i Hi-Res Audio.

Na jakich urządzeniach możesz odtworzyć muzykę wysokiej jakości?

Do tego celu powinieneś posiadać urządzenie gotowe do obsługi plików Hi-Res Audio. Na szczęście coraz więcej sprzętów ma taką możliwość. Przykładowo kino domowe Sony BDV-N7200W i Sony BDV-N9200W to urządzenia, na których możesz odtworzyć pliki Hi-Res Audio. Możesz przejrzeć w naszym sklepie amplitunery zdolne do odtwarzania muzyki wysokiej jakości. To od Ciebie zależy, czy będziesz chciał doświadczyć czegoś nowego.

PORADA EKSPERTA

Pliki Hi-Res Audio będą najwyższej jakości wtedy, gdy będą należycie przygotowane. Jeżeli mastering nie będzie dobrze poprowadzony, to utwór nie będzie brzmiał dobrze bez względu na jego częstotliwość próbkowania, głębię bitową i natężenie strumienia danych.

Skąd możesz wziąć muzykę FLAC?

Kino domowe z możliwością odtwarzania Hi-Res AudioMuzyka w formacie FLAC oznacza nazwę będącą skrótem od Free Lossless Audio Codec, czyli darmowy, bezstratny kodek audio. Często tym skrótem nazywa się również muzykę zapisaną w formacie Hi-Res Audio. Gdzie możesz słuchać takiej muzyki? Okazuje się, że jest już wiele serwisów oferujących muzykę w tym formacie. Oto kilka z nich:
  • Primephonic to platforma, która zapewnia najlepszą muzykę klasyczną, wyjątkowe zasoby i kontakt z miłośnikami tego rodzaju muzyki,
  • HIGHRESAUDIO to serwis oferujący nagrania o wysokiej rozdzielczości, które można pobierać wyłącznie w 24-bitowym formacie studyjnego nagrania-matki: FLAC, ALAC lub DSD,
  • HDmusicStore to włoski serwis umożliwiający pobieranie nagrań w wysokiej rozdzielczości i propozycja dla melomanów, którzy cenią sobie zarówno wysoką jakość dźwięku, jak i wartość artystyczną,
  • Bleep to serwis oferujący dostęp automatyczny do najlepszej i najwyższej jakości utworów. W serwisie znajduje się stale powiększająca się oferta 24-bitowych nagrań
  • 7digital to ogromna kolekcja utworów o wysokiej jakości. Zakupione tu nagrania są przechowywane w chmurze i dostępne za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnych.

Planujesz zakupić odtwarzacz muzyczny do aktywności sportowych? Przeczytaj artykuł Odtwarzacz mp3 do biegania – sprawdź nasze propozycje.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść