Czyszczenie zmywarki – chemicznie czy ekologicznie? Jak zadbać o zmywarkę domowymi sposobami?

Wiele lat temu nie było sprzętów, które mogłyby pomóc w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Brudne naczynia i garnki trzeba było myć samemu. Obecnie na rynku jest szereg urządzeń do codziennego użytku, które mogą pomóc w utrzymaniu czystości.

Czyszczenie zmywarki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego zmywarka w domu to świetny pomysł na zaoszczędzenie czasu;
  2. w jaki sposób i jakimi produktami można czyścić zmywarkę;
  3. jakie są domowe sposoby, które pozwolą ci zadbać o sprzęt gospodarstwa domowego.

Dlaczego zmywarka przydaje się w domu?

Preparat Electrolux E6WMDW06

Mowa oczywiście o zmywarkach, które z dnia na dzień zyskują na popularności. Ten bardzo funkcjonalny i potrzebny sprzęt domowy przydaje się zwłaszcza dużym rodzinom, które często spędzają długie godziny, myjąc naczynia. Jest też alternatywą dla zabieganych, którym stale brak czasu.

W zmywarce można myć nie tylko garnki i talerze, ale także sztućce oraz szklanki. Aby jednak działała sprawnie, należy o nią odpowiednio dbać. Konieczne jest zatem czyszczenie zmywarki z resztek jedzenia lub przepłukanie jej filtrów. Można to robić na kilka sposobów.

Jak czyścić zmywarkę i jakich preparatów użyć?

Sprawne działanie sprzętu nie wystarczy, żeby korzystać z czystych naczyń. Brudna zmywarka nie umyje ich dokładnie. Nagromadzony pokarm sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego troska o dokładne czyszczenie naczyń nie jest bezpodstawna. Brudne talerze lub kubki nie będą ponadto wyglądać estetycznie. Taka sytuacja może zawstydzić, nawet skompromitować gospodarzy, gdy korzystają z nich zaproszeni goście. Dbałość o sprzęt pozwoli również na jego dłuższe użytkowanie. Żeby zmywarka działała jak nowa, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Ważne jest:

  • dbanie o obudowę zewnętrzną – sprzętu gospodarstwa domowego nie wystarczy pielęgnować jedynie od wewnątrz. Czyszczenie na zewnątrz, o ile nie jest to zmywarka do zabudowy, jest równie ważne, co pielęgnacja wewnętrzna. W sklepach jest szereg środków do mycia zmywarek np. preparatów do usuwania zabrudzeń ze stali, które można użyć w tym celu;
  • odtłuszczanie zmywarki – jest to podstawa do zachowania pełnej sprawności urządzenia. Można ją myć preparatami chemicznymi lub ekologicznymi, które są przystosowane do usuwania brudu i tłuszczu. Nie wolno jednak zapominać o dokładnym wypłukaniu maszyny po użyciu takich preparatów;
  • usuwanie kamienia – osady, a zwłaszcza kamień, mogą całkowicie zniszczyć zmywarkę. Ich obecność manifestuje się w postaci niemiłego zapachu. W sklepach z gospodarstwem domowym można kupić odkamieniacze do zmywarek, które rozwiążą ten problem;
  • czyszczenie filtrów zmywarki z resztek jedzenia – to niezbędne, jeśli w naszej zmywarce nie chcemy mieć niezliczonej ilości drobnoustrojów.

Zmywarkę trzeba oczyścić z tłuszczu przynajmniej raz na dwa tygodnie, tak samo jak filtry. Odkamienianie z kolei warto przeprowadzać raz na pół roku, aby mieć pewność, że umyte naczynia będą perfekcyjnie czyste.

CZY WIESZ, ŻE...

Zaraz po zakupie zmywarki warto wykonać mycie wstępne bez wsadu. Ma to na celu oczyszczenie całego urządzenia i wszystkich przewodów – zmywarka często może stać kilka miesięcy w magazynie, dlatego czynność ta jest tak ważna.

Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami

Czyszczenie filtra zmywarki

Wielu klientów nie chce korzystać z gotowych proszków lub płynów do czyszczenia zmywarek. Szukają zatem innych, bardziej ekologicznych preparatów. Tymczasem środki o takim działaniu można przygotować samodzielnie. Nie będą one zawierały chemikaliów, które mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia.

Najczęściej stosowaną metodą jest czyszczenie zmywarki octem. Wystarczy go wlać do naczynia i ustawić na dnie urządzenia, a potem włączyć program myjący bez wsadu. Zaaplikowanie octu bezpośrednio do zmywarki nie będzie skuteczne, ponieważ zostanie on szybko wypłukany przez napływającą wodę. Ocet przydaje się nie tylko w zmywarkach. Można nim czyścić wiele innych sprzętów gospodarstwa domowego np. osady z mydła pozostawione w kabinach prysznicowych. Podobne działanie ma soda oczyszczona, którą można kupić w sklepie spożywczym. Jest jednak dużo słabsza, niż ocet, dlatego dla uzyskania lepszego efektu powinno się ją z nim połączyć.

PORADA EKSPERTA

Po skończonym programie mycia zostawiaj uchylone drzwiczki zmywarki. Dzięki temu naczynia i wnętrze szybciej wyschną, a przez to będą w mniejszym stopniu narażone na pojawienie się szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Inną metodą czyszczenia zmywarki jest kwasek cytrynowy, który możemy wsypać do zmywarki. Oczywiście w tym wypadku konieczny jest również program, który możemy uruchomić, choć w zmywarce nie ma naczyń. Czystość oraz lekko cytrusowy zapach uzyskamy też, jeśli zamiast garnków i brudnych kubków ułożymy w urządzeniu plasterki cytryny. Nie mogą mieć one pestek, dlatego należy się postarać o ich skrupulatne oczyszczenie.

Bez względu na to, jakich środków użyjemy do wyczyszczenia zmywarki, musimy pamiętać, aby robić to regularnie. Stała troska o pielęgnację sprzętu gospodarstwa domowego jest niezbędna do jego prawidłowej pracy. Nie należy również zapominać, że wszelkie środki do czyszczenia zmywarki trzeba dobrze wypłukać. Inaczej czeka nas posiłek na nieestetycznie wyglądającym talerzu. Taki stan naczyń nie jest zachętą do spożywania pokarmów.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść