Jak wyczyścić zmywarkę – gotowe produkty i domowe sposoby

Matylda Gruman

Jak wyczyścić zmywarkę, by naczynia znów lśniły czystością, a w komorze urządzenia unosił się ładny zapach? Masz wiele opcji do wypróbowania – od domowych sposobów w stylu eko przez gotowe detergenty po superwspomaganie, czyli specjalny program czyszczący zmywarki. Sprawdź, które zabiegi pielęgnacyjne przypadną ci do gustu i najlepiej zadbają o to urządzenie. Pamiętaj, że za sukcesem każdej z metod stoi regularne stosowanie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jak często czyścić zmywarkę – podstawowa pielęgnacja urządzenia
  2. Gruntowne porządki – jak wyczyścić zmywarkę krok po kroku
  3. Domowe sposoby – ekologiczne i tanie
  4. Dziesięć oznak, że zmywarka wymaga porządnego czyszczenia
  5. Dobre nawyki na co dzień a czyszczenie zmywarki

 

Jak często czyścić zmywarkę? Podstawowa pielęgnacja

Odpowiedź na pytanie: jak często czyścić zmywarkę?, zależy od sposobu korzystania z urządzenia, rodzaju zabrudzeń czy częstotliwości mycia naczyń. Jeśli włączasz urządzenie codziennie lub co dwa, trzy dni, wstawiasz do niego mocno zabrudzone garnki, zatłuszczone patelnie i talerze z przyklejonymi resztkami jedzenia, to postaraj się odświeżać sprzęt przynajmniej raz w tygodniu. Natomiast jeśli korzystasz ze sprzętu rzadziej i wstępnie oczyszczasz naczynia przed myciem, możesz wykonywać zabiegi pielęgnacyjne zmywarki co 10–14 dni. Jak wyczyścić zmywarkę? Najlepiej ściereczką kuchenną – zwilżoną wodą i odrobiną detergentu. Przetrzyj szmatką kosze na naczynia, drzwi od wewnętrznej strony, ich ranty i uszczelki. Usuń tłuste plamy po oleju czy kleksy po buraczkach, które „zdobią” zawiasy i inne zakamarki komory.

wnętrze zmywarki

Podczas mycia panelu sterowania, a dokładniej paska z nadrukami ikonek programów lub temperatur, wykaż się delikatnością. Lepiej nie szoruj nadruków ostrą gąbką i gruboziarnistym detergentem, bo grafiki znikną szybciej, niż się tego spodziewasz. Potraktuj je miękką szmatką i ciepłą wodą.

Weź pod lupę dno zmywarki. Zbierz z niego resztki jedzenia oraz odpadki, które nie powinny się tam znaleźć – odklejone od słoików etykiety, gumki recepturki, włosy, wykałaczki itd. Pamiętaj o filtrze. Jeśli twoja zmywarka została wyposażona w tzw. filtr ręczny, to znaczy, że wymaga on ręcznego regularnego mycia, usuwania m.in. resztek starej żywności (siedliska bakterii i pleśni, przyczyny brzydkich zapachów i zatkanego odpływu wody). Wielu producentów zmywarek zaleca oczyszczanie cylindra i sitka filtra po każdym użyciu urządzenia. Uważasz, że to przesada? Może zmienisz zdanie, gdy spojrzysz na zmywarkę tak, jak na zlewozmywak (jego sitko czyścisz pewnie częściej niż co siedem dni). Odkręć filtr, zbierz z niego resztki żywności i umyj go pod bieżącą wodą. W przypadku filtrów samoczyszczących możesz zapomnieć o tym obowiązku. Młynek w urządzeniu sam rozdrobni zanieczyszczenia, które następnie zostaną spłukane do odpływu wraz z wodą.

brudny filtr zmywarki

A co z frontem zmywarki? Jemu także poświęć chwilę podczas cotygodniowych porządków w kuchni. Bez względu na to, czy masz zmywarkę wolnostojącą, czy w zabudowie, przetrzyj ją od zewnątrz mokrą ściereczką, np. z mikrofibry. Przy usuwaniu tłustych plam i uporczywych zabrudzeń wspomóż się kroplą płynu do mycia naczyń lub uniwersalnym detergentem do pielęgnacji kuchni. Na koniec odśwież spodnią część blatu oraz podstawę zmywarki (lub maskownicę pod frontem w zabudowie). Często o nich zapominamy, robiąc porządki, a przecież są bardzo podatne na zabrudzenia.

Polecane zmywarki

 

Gruntowne porządki – jak wyczyścić zmywarkę, by dobrze ci służyła?

Co półtora miesiąca bądź co dwa przeznacz na pielęgnację urządzenia trochę więcej czasu. Na początek zerknij jednak do instrukcji obsługi sprzętu. Znajdziesz tam odpowiedź na pytanie: jak wyczyścić zmywarkę, a także najważniejsze informacje na temat użytkowania twojego modelu urządzenia. Producent prawdopodobnie wskaże ci również polecane produkty: tabletki, proszki do czyszczenia, odkamieniacze i preparaty do pielęgnacji stali, chroniące m.in. przed śladami i odciskami palców (to ważne w przypadku zmywarek wolnostojących).

  • 52,99 zł
  • 52,99 zł
  • 99,99 zł
  • 12,99 zł
  • 99,99 zł
  • 61,99 zł
  • 54,99 zł
  • 19,99 zł

 

Jak wyczyścić zmywarkę krok po kroku

  1. Z komory urządzenia wyjmij naczynia oraz ruchome elementy wyposażenia: kosze, szuflady na sztućce oraz filtr ręczny. Sprawdź, czy w zmywarce nie pozostały resztki jedzenia oraz inne drobne zanieczyszczenia. Jeśli tak, usuń je.

  2. Ciepłą wodą z płynem do naczyń dokładnie umyj kosze.

  3. Filtr ręczny oczyść zgodnie ze wskazówkami producenta. W większości przypadków wystarczy wyjąć resztki jedzenia z cylindra i sitka, po czym umyć części pod bieżącą ciepłą wodą. Aby szybciej się uporać z zadaniem i dokładniej usunąć brud, możesz użyć szczoteczki lub gąbki z dodatkiem płynu do naczyń. Postaraj się tylko nie uszkodzić siatki. Ponownie włóż filtr do zmywarki i zablokuj go.

  4. Zerknij na ramiona spryskujące w zmywarce. Mają zabrudzone lub zatkane dysze? Odkręć ramiona, przemyj je ciepłą wodą i płynem do naczyń. W razie potrzeby odetkaj dysze wykałaczką. Przepłucz strumieniem wody. Ponownie zamocuj w zmywarce.

  5. Umieść preparat czyszczący w komorze. Gdzie? Wszystko zależy od konkretnego produktu: jeden należy rozsypać na dnie zmywarki, drugi wrzucić do pojemnika na tabletki.

  6. Włącz program myjący zgodny z instrukcją na opakowaniu preparatu czyszczącego. Zazwyczaj zaleca się ustawienie cyklu mycia z jak najwyższą temperaturą wody. Możesz również skorzystać z automatycznego programu samoczyszczącego (w wybranych modelach) – to duże ułatwienie i gwarancja higienicznej czystości. Zmywarka sama wybierze temperaturę i siłę strumienia wody, odpowiednie do usunięcia osadów i tłuszczów. Oczyści zarówno komorę, jak i system hydrauliczny urządzenia.

  7. Po skończonym cyklu, gdy temperatura wewnątrz nieco spadnie, otwórz szeroko drzwi zmywarki, by uwolnić parę z komory. Na koniec przetrzyj mokrą ściereczką z detergentem drzwi zmywarki. Nie zapomnij o ich krawędziach, uszczelkach, zawiasach i panelu sterowania.

  8. Na koniec przetrzyj mokrą ściereczką z detergentem drzwi zmywarki. Nie zapomnij o ich krawędziach, uszczelkach, zawiasach i panelu sterowania.

 

Ekologicznie i tanio. Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem – sodą, octem, cytryną

Jeśli nie przepadasz za detergentami ze sklepu, spróbuj wyczyścić zmywarkę domowym sposobem, za pomocą łatwo dostępnych i niedrogich produktów spożywczych: cytryny, kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej albo octu:

detergenty ekologiczne do czyszczenia zmywarek

  • cytryna – jej skórka sprawi, że w zmywarce zacznie się unosić orzeźwiający cytrusowy zapach. Olejki eteryczne utrudnią też powstawanie wapiennych osadów na szklankach czy sztućcach. Dla lepszych efektów użyj połówki wyciśniętej cytryny (najlepiej bio, bez pestycydów) pozbawionej miąższu i pestek. Umieść skórkę owocu np. w górnym koszu zmywarki i włącz urządzenie. Nie wyrzucaj jej po skończonym cyklu. Wykorzystaj ponownie podczas kolejnego mycia;
  • kwasek cytrynowy – podobnie jak cytryna odświeży wnętrze zmywarki. Zapobiegnie tworzeniu się osadów wapiennych i odkamieni te już istniejące. Pomoże również usunąć tłuste plamy. Jak go użyć? Kilka łyżek kwasku cytrynowego rozpuść w połowie litra ciepłej wody. Ściereczką kuchenną zwilżoną roztworem przetrzyj wnętrze i krawędzie zmywarki;
  • soda oczyszczona – równie dobrze co w cieście marchewkowym odnajdzie się też w komorze zmywarki. Usunie z jej ścianek i elementów ruchomych wszelkie osady, zneutralizuje brzydkie zapachy i zmiękczy twardą wodę. Aby się o tym przekonać, nabierz na wilgotną gąbkę trochę sody oczyszczonej, przetrzyj nią wnętrze urządzenia oraz zakamarki przy uszczelkach czy zawiasach. Odczekaj ok. 30 min. Dodatkowo łyżkę sody możesz wsypać do pojemnika na tabletki. Gotowe? Włącz więc zmywarkę, wybierając wysoką temperaturę wody;
  • ocet spożywczy spirytusowy lub winny – ułatwi ci nierówną walkę z osadami i zaciekami z twardej wody. Nabłyszczy stalowe elementy zmywarki, upora się z zatłuszczonym filtrem itp. Połącz go z wodą (w proporcji pół szklanki octu, pół szklanki wody) i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Octowym roztworem spryskaj komorę urządzenia. Szczególnie hojnie potraktuj dysze zmywarki, filtr, kosze i metalowe elementy. Po 30 min przetrzyj całość gąbką. Chcąc stłumić ostry zapach octu, wrzuć do koszyczka kapsułkę do zmywarek, specjalną kapsułkę zapachową albo skórkę z połówki cytryny lub pomarańczy. Uruchom intensywny program mycia.

 


Dziesięć oznak, że zmywarka wymaga porządnego czyszczenia

Dobrze wiesz, jak umyć zmywarkę oraz jak dokładnie ją wyczyścić. W natłoku obowiązków domowych, rodzinnych i zawodowych umknął ci jednak harmonogram pielęgnacji urządzenia. Zastanawiasz się teraz, czy pora na szybkie przetarcie komory gąbką, czy dokładne pucowanie wszystkich elementów sprzętu? Przynajmniej jedno „tak” z listy poniżej oznacza konieczność gruntownego wyczyszczenia zmywarki.

1. Z komory wydobywa się brzydki zapach.
2. Urządzenie nie domywa naczyń, np. na szklankach pozostają plamy, a na sztućcach resztki jedzenia.
3. Na ściankach komory widać zacieki.
4. Zmywarka nie suszy tak, jak wcześniej.
5. Woda nie odpływa prawidłowo. Po skończonym cyklu na dnie urządzenia tworzy się mała kałuża.
6. Kosze są zabrudzone, a miejscami nawet lepkie.
7. Dysze zmywarki są zatkane osadami wapiennymi.
8. Wokół filtra i na jego sitku nagromadziły się zanieczyszczenia.
9. Do dysz i koszy przykleiły się drobinki żywności.
10. W uszczelkach i w zawiasach drzwi utknęło sporo zanieczyszczeń. Na krawędziach frontu widać brudne tłuste plamy.

 

Dobre nawyki na co dzień a czyszczenie zmywarki

Aby urządzenie służyło ci jak najdłużej, nie wymagało skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz – co najważniejsze – zapewniało higieniczną świeżość umytych naczyń, dbaj o nie na co dzień. Pamiętaj o używaniu soli do zmywarek, która zapobiega odkładaniu się kamienia, a tym samym ułatwia późniejsze czyszczenie sprzętu. Korzystaj też z preparatu nabłyszczającego. Gwarantuje piękny połysk, specjalną warstwę ochronną i zero smug nie tylko naczyniom, ale też stalowym elementom w komorze zmywarki. Przed załadunkiem dokładnie zbieraj z naczyń pozostałości jedzenia. Nie pozwól, by resztki spożywcze oraz brud tygodniami zatykały filtr urządzenia. Gdy przez przypadek ubrudzisz jedzeniem uszczelki lub zawiasy zmywarki, nie czekaj na lepszą okazję do ich sprzątnięcia. Im szybciej usuniesz zabrudzenia, tym mniejsza szansa na to, że rozwinie się w nich flora bakteryjna, która zacznie żyć swoim życiem.

Podsumowując: od tego, jak wyczyścisz zmywarkę, w dużej mierze będą zależeć jej żywotność oraz jakość zmywania. Czysta zmywarka to czyste naczynia.


Zobacz też inne nasze poradniki:

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!