Data publikacji: 

Najważniejsze cechy okularów VR

Jakimi cechami odznaczają się nowoczesne okulary VR? Jak wybrać gogle, które będą wielofunkcyjne i wydajne? Przeczytaj poradnik i zapoznaj się z najważniejszymi parametrami okularów wirtualnej rzeczywistości. Zakup jeden z modeli dostępnych w RTV EURO AGD i przenieść się do innego świata za pomocą smartfona, konsoli lub komputera.

okulary wirtualnej rzeczywistości

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak dobrać okulary VR do urządzenia
  2. czym powinny się odznaczać dobre wirtualne okulary
  3. które okulary wirtualnej rzeczywistości wybrać

Jak dobrać okulary VR do urządzenia?

okulary vr do smartfonaJeśli do tej pory nie miałeś okazji korzystać z wirtualnych okularów i nie znasz zasady ich działania, musisz wiedzieć, że do oglądania filmów czy grania w gry nie wystarczą Ci same gogle. Niezbędne jest posiadanie urządzenia bazowego, który generuje obraz. Może to być Twój smartfon, ale także konsola albo komputer. Okulary VR różnią się z uwagi na przeznaczenie – tych samych gogli nie użyjesz zarówno do konsoli, jak i telefonu.
Wybierając popularne okulary wirtualnej rzeczywistości do smartfona, upewnij się, że urządzenie obsługuje Twój model telefonu. Niektóre gogle są kompatybilne z telefonami tylko jednej marki lub z wybranej serii. Z kolei w innych ważne są wymiary smartfona bądź system operacyjny.
Zwróć też uwagę na funkcjonale dodatki. Niektóre okulary VR wchodzą w zestaw z pilotem odczytującym ruch i umożliwiającym w grze np. rzucanie przedmiotami. Gogle zazwyczaj łączą się z akcesoriami za pośrednictwem modułu Bluetooth. Jeśli mają głośnik lub wyjście słuchawkowe, nie będziesz musiał słuchać dźwięku z telefonu.

Czym powinny się odznaczać dobre wirtualne okulary?

Niezależnie od wariantu okulary wirtualnej rzeczywistości umożliwiają oglądanie materiałów w 3D oraz korzystanie z technologii 360°. Inna dla każdego wariantu jest za to szerokość pola widzenia. Może wynosić 100°, ale równie dobrze mniej lub więcej.
Aby przebywać w wirtualnej rzeczywistości dłużej, zadbaj o możliwość ładowania urządzenia w trakcie oglądania filmów czy grania w gry. Nie będziesz musiał przerywać zabawy. Możesz też wybrać model zasilany klasycznymi bateriami, które w przypadku zużycia szybko wymienisz na nowe.
Łatwo wyczuwalne przyciski zlokalizowane z boku okularów VR i panel dotykowy zapewnią Ci wygodne sterowanie parametrami. Szybko wyregulujesz głośność, ostrość czy zoom. Za pomocą jednego kliknięcia wrócisz do panelu startowego lub cofniesz wybraną opcję. W niektórych wirtualnych okularach obsługa urządzenia polega na wykonywaniu odpowiednich ruchów głową.

WARTO WIEDZIEĆ

Najbardziej zaawansowane okulary VR mają wbudowane czujniki działające laserowo, dzięki którym dowiesz się, czy podczas gry znalazłeś się zbyt blisko ściany lub mebla. Czujniki mogą być zastąpione przez kamerę umieszczoną z przodu gogli.

Dla trwałości i wydajności okularów wirtualnej rzeczywistości znaczenie ma system wentylacji i budowa. Wywietrzniki obecne w goglach zapobiegają nie tylko przegrzaniu urządzenia, ale także zaparowaniu ekranu. Regulowane paski i soczewki pozwolą Ci lepiej dostosować okulary VR do wielkości głowy. Niektóre nowoczesne modele zostały zaprojektowane tak, by ich ciężar rozkładał się na całej głowie. Wówczas nie odczuwasz zmęczenia ani bólu nawet przy długim korzystaniu.

Które okulary wirtualnej rzeczywistości wybrać? – przegląd modeli i cech

wirtualne okulary Sony PlayStation VRJeżeli poszukujesz okularów VR do gry na konsoli, zwróć uwagę na popularny model Sony PlayStation VR. Jest kompatybilny z konsolą PlayStation 4. Ma przydatne czujniki: 6-osiowy system wykrywania ruchu. Wchodzi w zestaw ze słuchawkami, ładowarką i różnymi przewodami. Umożliwia renderowanie gier nawet z prędkością 120 kl./s. Ma szerokie pole widzenia: 100°. Na wyświetlaczu OLED widzisz obrazy w lepszej jakości i uzyskujesz dostęp do detali. Przeczytaj artykuł poświęcony okularom VR marki Sony, by poznać je lepiej.
NavRoad NEXO VR BOX wykorzystasz jako wirtualne okulary do smartfona. Są przeznaczone do telefonów o przekątnej ekranu 4-5,5 cala. Mają regulację soczewek, byś oglądał filmy i grał w gry wygodniej. Gogle mają ochronny system wentylacji, miękką nakładkę, która przylega do ciała, a także solidne paski regulacyjne.
Wirtualne okulary Samsung Gear VR2 do Galaxy S6 mają węższe zastosowanie, ponieważ są kompatybilne jedynie z telefonami Samsung Galaxy S6 i Samsung Galaxy S6 Edge. Odznaczają się polem widzenia 96°. Dzięki panelowi sterownia dotykowego ich obsługa jest łatwa i wygodna. Zapewniają dostęp do niepowtarzalnej biblioteki multimediów Official 360 Videos. Ich ciężar rozkłada się na całej głowie.
Obejrzyj wszystkie okulary VR do smartfona i konsoli dostępne w RTV EURO AGD. Jeśli potrzebna Ci podpowiedź, zapoznaj się z rankingiem gogli wirtualnej rzeczywistości opracowanym przez ekspertów.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść