Najlepsze gry strategiczne – w jakie tytuły warto zagrać?

Łukasz Bobel

Kiedyś niezwykle popularne, z czasem odrobinę ustąpiły innym gatunkom. Jednakże najlepsze gry strategiczne wciąż przyciągają do siebie setki graczy, którzy chcą pogłówkować albo porządzić. Do wyboru są strategie ekonomiczne, czasu rzeczywistego bądź turówki. Wybór nadal jest przeogromny, a dzięki temu artykułowi dowiesz się, na co warto poświęcić czas!

 

Najlepsze strategie ekonomiczne

Najlepsze strategie to w dużej mierze gry ekonomiczne, o zarządzaniu, a niekiedy o budowaniu. Warto o nich wspomnieć, ponieważ w większości są to niedrogie perełki, które wciągają na długie godziny.

Pierwszym przykładem takiej gry jest Prison Architect, będąca świetnym materiałem na rozpoczęcie swojej przygody ze strategiami ekonomicznymi. Jak mówi sam tytuł, podczas rozgrywki przyjdzie nam się wcielić w budowniczego więzienia. Produkcja ma świetne i względnie krótkie fabularne wprowadzenie w mechaniki gry, po czym pozwala stworzyć nowy zapis i zbudować własne więzienie według preferencji grającego.

Najlepsze strategie to w dużej mierze gry ekonomiczne, o zarządzaniu, a niekiedy o budowaniu. Warto o nich wspomnieć, ponieważ w większości są to niedrogie perełki, które wciągają na długie godziny.

Można grać dość casualowo i skupić się w zupełności na budowie zakładu penitencjarnego lub dodać różne utrudnienia, takie jak potrzeby pracowników, zmienna pogoda, gangi lub pacjenci z zaburzeniami psychicznymi. Dalej nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć zakład psychiatryczny, drugie Alcatraz lub kosmiczną placówkę na Księżycu. Przy tym należy pamiętać o odpowiednim wykorzystaniu zasobów finansowych.

Twórcy Prison Architect wciąż aktywnie wspierają tytuł i wprowadzają nowe dodatki oraz aktualizacje zgodne z prośbami graczy. Jednymi z najciekawszych na pewno są te wprowadzające rolnictwo i odnawialną energię. Produkcja dostępna jest na Windowsa, OX X, Androida, iOS i Linuxa.

Kolejną spośród najlepszych gier strategicznych traktujących o ekonomii jest – bez cienia wątpliwości – Victoria II. To coś dla hardcore’owych graczy, którzy nie boją się myślenia i lubią spędzać długie godziny na nauce mechanik. To produkcja, która choć niezwykle mocno postarzała się graficznie, to jednocześnie zachowała swój wyjątkowy styl i gameplay.

Przypomina pozostałe gry od studia Paradox, ale jest przy nich zdecydowanie bardziej zaawansowana. Technicznie rzecz biorąc – w pierwszej kolejności – jest to wojenna gra strategiczna, ale tak naprawdę głównym jej elementem od zawsze była ekonomia kraju, którym gramy.

W Victorię II zagrasz jedynie na PC z systemem Windows.

Bazuje ona na różnych powszechnie akceptowanych zjawiskach ekonomicznych i karze za błędy. Pozwala jednocześnie grać różnymi stylami (wolny handel, centralne planowanie itp.). Podczas rozgrywki przyjdzie się nam zmierzyć z podatkami, budową fabryk, brakami zasobów i ludzi oraz wojnami. W Victorię II zagrasz jedynie na PC z systemem Windows.

 

Top gry strategiczne z gatunku grand strategy wargame

Po Victorii należy kontynuować temat grand strategy, wszakże jest to jeden z najważniejszych podgatunków strategii. Top gry strategiczne, o których warto wspomnieć, również pochodzą od Paradox Interactive i opierają się na zarządzaniu krajem (lub planetą) na arenie międzynarodowej.

Pierwszą z nich jest klasyczna już Europa Universalis IV, która z grubsza polega na tym samym co Victoria II. Różnica polega na rozłożeniu akcentów. EUIV opiera się –w głównej mierze – na prowadzeniu wojen, wypełnianiu celów, zmianach politycznych i tworzeniu nowych nacji. Do wyboru są dziesiątki systemów politycznych, decyzji i zwrotów fabularnych.

Polecane gry na pc
  • 149 zł
  • 219 zł
  • 549 zł
  • 109 zł
  • 189 zł
  • 159 zł
  • 129 zł
  • 279 zł
  • 104 zł
  • 169 zł

Gracz może rozpocząć rozgrywkę od 1444 r. i obserwować zmiany na mapie świata, bowiem wszystkie wydarzenia i cała gra oparte są na prawdziwych wydarzeniach historycznych. Co więcej – można ustawić boty tak, aby grały zgodnie z prawdą historyczną (np. wystąpi wojna róż w Wielkiej Brytanii), lub ustawić losowe generowanie scenariuszy, w których wszystko się może zdarzyć. Dostępna na Windowsa, MacOS i Unixa.

Kolejną fajną grą strategiczną z paradoksowego uniwersum jest Hearts of Iron IV, najnowsza część znanej już serii. Prezentuje lepszy poziom graficzny od EUIV i Victorii, ponieważ jest najmłodsza. Jednocześnie o wiele bardziej przystępna dla nowych graczy. Akcja gry rozpoczyna się od historycznej mapy z 1936 r. lub 1939 r., po czym wydarzenia następują albo zgodnie z historią, albo losowo. Wszystko jednak zależy od woli gracza. Co jest warte wspomnienia, każda gra z serii ma mnóstwo dodatków i modów. Jednakże żadna z nich nie ma tylu, co Hearts of Iron IV.

Jednakże żadna z nich nie ma tylu, co Hearts of Iron IV.

Mody wprowadzają setki nowych ideologii, fabuł, alternatywnej historii i utrudnienia rozgrywki. Możesz zagrać w mapę ze świata kucyków Pony i wcielić się w faszystowskich gryfonów lub zjednoczyć USA pod rządami mafiosa Ala Capone. Dostępna jest na Windowsa, MacOS i Linuxa.

Ostatnią pozycją jest Stellaris, które dzieje się w odrobinę innym settingu – kosmicznym. Kierujemy tam całymi planetami i stopniowo podbijamy galaktykę. Twórcy mogli pozwolić sobie na odrobinę więcej szaleństwa i zawirowań fabularnych. Pojawiają się zabójcze układy gwiezdne i imperia, rozbudowano system zarządzania różnymi rasami (ludzie, roboty i kosmici), a także walkę statkami kosmicznymi.

To kolejna część skupiona w głównej mierze na wojnie, ale również na zasobami. Wydana została na Windowsy, MacOS, Linuxy i konsole PS4, Xbox One oraz Xbox Series X i S.

To kolejna część skupiona w głównej mierze na wojnie, ale również na zasobami. Wydana została na Windowsy, MacOS, Linuxy i konsole PS4, Xbox One oraz Xbox Series X i S.

 

Najlepsze gry strategiczne – produkcje turowe

Omawiając najlepsze gry strategiczne, nie sposób zapomnieć o produkcjach turowych. Jedną z najważniejszych jest oczywiście cała seria quasi-historyczna Civilization, w której każdy z graczy wciela się w postać historyczną i prowadzi swoje państwo do zwycięstwa.

W odróżnieniu od wcześniejszych gier w pewnym momencie rozgrywka się kończy wygraną jednego gracza. Sposobów na zwycięstwo jest wiele – przewaga punktów kultury, przewaga naukowa, podbój każdej stolicy, rozpowszechnienie swojej religii do innych krajów lub po prostu nazbieranie wystarczającej liczby punktów przed końcem czasu. Możliwa jest rozgrywka zarówno z botami, online, jak i tzw. hot seat.

W odróżnieniu od wcześniejszych gier w pewnym momencie rozgrywka się kończy wygraną jednego gracza. Sposobów na zwycięstwo jest wiele – przewaga punktów kultury, przewaga naukowa, podbój każdej stolicy, rozpowszechnienie swojej religii do innych krajów lub po prostu nazbieranie wystarczającej liczby punktów przed końcem czasu.

Jest to oczywiście gra turowa. Każdy gracz startuje z jedną jednostką, którą może wybudować miasto w dowolnym miejscu. W każdej można wykonać określoną liczbę akcji i dowolnie rozbudowywać swoje państwo wedle posiadanych zasobów i pieniędzy. Zacznij od starożytności i skończ, tworząc potęgę atomową! Najnowsza część – Civilization VI – wydana została na konsole poprzedniej generacji, Nintendo Swith, na systemy Windows, macOS i Linux oraz na smartfony z Androidem i iOS.

Jeśli chodzi o najlepsze strategie turowe, to królują wśród nich gry polegające oczywiście na walce. Przykładem takiej serii jest XCOM opowiadający o inwazji kosmitów. Jest to seria fabularna, ale skupiona na strategicznej rozgrywce.

Celem gracza jest poprowadzenie grupki żołnierzy przez losowo generowane lub stworzone mapy i pokonanie znajdujących się na nich przeciwników. Kosmitów lub wrogich żołnierzy. Historia opowiadana nie jest zbyt angażująca, ale tworzy idealne dopełnienie gameplaya. 

Polecane laptopy

Między starciami można w pewnym stopniu modyfikować swoich bojowników i przydzielać im specjalne umiejętności lub bronie. W serii istnieje również system ekonomii polegający na produkcji uzbrojenia i dbaniu o ekonomię organizacji XCOM. Poziom trudności jest całkiem duży, choć sama mechanika jest na tyle prosta, że będzie przystępna dla nowych graczy. Ostatnią część – XCOM 2 – wydano na konsole poprzedniej generacji oraz na systemy Windows, OS X i Linuxy.

 

Najlepsze gry strategiczne czasu rzeczywistego (RTS)

Najlepsze gry strategiczne to także RTS-y. Jest to ewolucja turowych gier strategicznych, w których gracze podejmują wybory natychmiastowo, w czasie rzeczywistym i efekty tych decyzji widać od razu.

Przykładem takiej gry jest rozsławiona już seria Company of Heroes, która pozwala graczom wcielić się w dowódcę grup żołnierzy. Zadaniem grającego jest sterowanie jednostkami, aby – oczywiście – poprowadzić je do zwycięstwa i osiągnąć cel.

Schematów misji jest wiele, od zmasowanego ataku na pozycje wroga po niszczenie krytycznej infrastruktury. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ trzecia – najnowsza – odsłona Company of Heroes daje możliwość zniszczenia każdej budowli, która może później posłużyć za dodatkową osłonę lub zawalić się na przeciwników. Żołnierze, tak jak i wyposażenie, mają swoje cechy.

Schematów misji jest wiele, od zmasowanego ataku na pozycje wroga po niszczenie krytycznej infrastruktury. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ trzecia – najnowsza – odsłona Company of Heroes daje możliwość zniszczenia każdej budowli, która może później posłużyć za dodatkową osłonę lub zawalić się na przeciwników. Żołnierze, tak jak i wyposażenie, mają swoje cechy.

Gra umożliwia kampanię fabularną dla jednego gracza opartą na prawdziwych wydarzeniach z frontu drugiej wojny światowej oraz rozgrywkę wieloosobową – kooperację przeciwko sztucznej inteligencji lub rywalizację z innymi graczami. Ostatnia odsłona została wydana na komputery z systemem Windows oraz konsole PS5 i Xbox Series X/S. Tę oraz inne gry strategiczne kupisz na Euro.com.pl – sprawdź!

Najlepsze strategie oczywiście nie muszą być wielkimi tytułami AAA z ogromnym budżetem. Wiele z nich to nieduże gierki indie przez wiele lat ulepszane w formie Early Access. Nie inaczej jest w przypadku They Are Billions, gierki, która podbiła serca wielu fanów apokaliptycznych tytułów.

Zadanie gracza jest – na pozór – niezwykle proste. Należy zbudować osadę i przetrwać ataki zombie. Wraz z rozwojem można zyskać nowe budowle – od tartaków po platformy wiertnicze wydobywające ropę. Na samym początku nieumarłych jest niewielu i można z łatwością wysyłać żołnierzy na zwiady. Z każdym dniem pojawia się ich jednak coraz więcej, aż przychodzi czas odpierania hord zombiaków. To bardzo trudna gra, nie dla każdego, aczkolwiek bardzo łatwa do przyswojenia. Wydana została na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz komputery z systemem Windows.

 

Najlepsze strategie – podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że najlepsze strategie są dla dość specyficznego i wąskiego grona osób. Istnieją takie gry jak Civilization, które bez problemu można zrozumieć, ale trudniej jest je wymasterować. Są również gry trudne nawet do nauczenia się, takie jak Victoria. Nie wszyscy lubią spędzać długie godziny nad rozmyślaniem i planowaniem kampanii wojskowej albo ustalaniem podatków dla przedsiębiorców w wiktoriańskiej Anglii.

Jednak są to tytuły, które dają wiele swobody, pozwalają wykreować własny świat. Mają mnóstwo mechanik i sprawiają frajdę na całe dni, a niekiedy i miesiące. Dlatego zerknij na Euro.com.pl i znajdź jakąś strategię dla siebie!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!