Data publikacji: 

Jaki monitor 4K wybrać? Ranking najlepszych modeli

Coraz bardziej wymagające gry, a także rozwój technologii sprawiają, że monitor 4K staje się wręcz wymagany w celu uzyskania jak najlepszej jakości obrazu. Oferta rynkowa jest niesłychanie szeroka i zawiera bardzo dużą liczbę modeli, a każdy z nich odznacza się innymi cechami. Przed dokonaniem wyboru warto przejrzeć różne opcje i ustalić, na czym użytkownikowi najbardziej zależy.

Monitor 4K i jego możliwości

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym wyróżnia się monitor 4K;
  2. który monitor 4K jest najlepszy dla fotografów i filmowców;
  3. który monitor 4K jest najlepszy dla graczy.

Monitory 4K – krótka charakterystyka

Nowoczesny monitor 4K

Swego czasu bardzo popularne były monitory Full HD, które wówczas oferowały użytkownikom niesamowitą głębię obrazu i żywe kolory. Wraz z postępem technologicznym, standardy dość mocno się zmieniły, a co za tym idzie – pojawiły się lepsze, udoskonalone o najnowsze opcje urządzenia. Są nimi monitory 4K o rozdzielczości 3840 x 2160 px, które obecnie nikogo już nie zaskakują. W wielu przypadkach są one absolutnie podstawowym sprzętem, będącym w stanie sprostać oczekiwaniom i wymaganiom stojącym za płynnością i jakością obrazu.

Z technicznego punktu widzenia, standard 4K oznacza cztery tysiące pikseli, umieszczone w pozycji horyzontalnej. Jest to wynik czterokrotnie wyższy niż w przypadku rozdzielczości Full HD. Rozwiązanie to zapewnia zdecydowanie większą szczegółowość wyświetlanego obrazu, co jest szczególnie przydatne dla grafików, ale i zapalonych graczy. Znakomita jakość, jaką można osiągnąć dzięki temu standardowi, sprawia, że obecnie monitory 4K cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Jaki monitor 4K? Ranking najlepszych modeli

Kobieta pracująca na monitorze 4K

Profesjonaliści, którzy od monitora 4K oczekują znacznie więcej niż od większości modeli, zapewne zwracają uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół w specyfikacji. Idealnym wyborem okazuje się być Dell UP2718Q, czyli 27-calowy, niesłychanie uniwersalny sprzęt, oferujący użytkownikowi olbrzymią gamę możliwości. Pełnię jego zalet odczują przede wszystkim graficy, którym najbardziej zależy na realistycznej kolorystyce, a to wszystko za sprawą technologii Dell PremierColor. Dzięki niej obraz jest doskonały pod kątem wydajności kolorystycznej i niewiarygodnie rzeczywisty. Inne funkcje, takie jak pivot (możliwość zmiany orientacji ekranu), aż sześć portów USB czy przyjazny środowisku panel z podświetleniem LED, sprawiają, że obecnie jest to jeden z najlepszych monitorów 4K HDR na rynku.

Jeśli jakikolwiek monitor 4K o przekątnej 27 cali miałby zachwycać nie tylko swoją funkcjonalnością, ale także wyglądem, to z pewnością jest nim BenQ SW271. Wąska ramka powoduje, że zyskuje on nowoczesny i innowacyjny wymiar, który w połączeniu z cechami jakościowymi daje w efekcie sprzęt kompletny. Rozdzielczość 3840 x 2160 px pozwala wyświetlać 8-megapikselowe zdjęcia w oryginalnym, nienaruszonym rozmiarze. Jeszcze bardziej wymagający użytkownicy nie będą zaś mieli problemów z oglądaniem obok siebie w znakomitej jakości dwóch filmów w standardzie Full HD. 5-sekundowy czas reakcji matrycy czy kąt widzenia w pionie i poziomie wynoszący 178 stopni gwarantują, że praca fotografów i filmowców stanie się niesłychaną przyjemnością.

Najbardziej wymagający gracze niekiedy decydują się na większy monitor 4K w oczekiwaniu na jeszcze lepszą jakość obrazu. W takiej sytuacji znakomitym wyborem jest Philips Momentum 436M6VBPAB/00, który zabiera użytkownika do zupełnie innego świata dzięki ogromnemu ekranowi o powierzchni 42,51 cala. Technologia HDR i podświetlenie Ambiglow dodatkowo zapewniają widoczność każdego, nawet najmniejszego, szczegółu. Duża powierzchnia ekranu, szczególnie przydatna graczom, nie oznacza jednak, że flagowy produkt firmy Philips nie znajdzie uznania u osób wykorzystujących monitor 4K do pracy. Projektanci tworzący w oprogramowaniu CAD, zaawansowani graficy i filmowcy, a także biznesmeni wyliczający finanse w dużych arkuszach kalkulacyjnych z pewnością będą zadowoleni z efektów, jakie oferuje ten model.

Gracze z utęsknieniem oczekujący na najnowsze tytuły muszą mieć świadomość, że niemal z każdą kolejną pozycją rosną wymagania sprzętowe. Odpowiedzią na to jest Acer Predator XB3, czyli monitor 4K do gier, który sprosta wszelkim potrzebom. 27 cali, rozdzielczość 3840 x 2160 px, zaledwie 1-sekundowy czas reakcji matrycy, pięć portów USB 2.0, wbudowane głośniki czy kąt widzenia w pionie i poziomie wynoszący 178 stopni. Wszystko to sprawia, że model ten jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych na rynku.

Mając do dyspozycji nieco mniejsze fundusze, ale jednocześnie nadzieję na wysoką jakość obrazu i płynność jego przenikania, odpowiednim wyborem będzie monitor 4K Samsung U28E590D. Został on zaprojektowany głównie z myślą o graczach. Jednak dzięki technologii AMD FreeSync, 1-sekundowym czasie reakcji matrycy czy idealnie odwzorowanym kolorom i kontrastem spełni swoją funkcję również przy oglądaniu filmów czy pracy graficznej. To model przeznaczony zdecydowanie dla mniej wymagających użytkowników. Zatem osoby, dla których monitor 4K ma służyć przede wszystkim do codziennego, standardowego użytku z pewnością będą zadowolone.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść