Data publikacji: 

Jakie są zalety urządzeń z Miracastem?

Chcesz obejrzeć film z komputera na telewizorze lub przesłać muzykę z telefonu do kina domowego? A może marzy Ci się dodatkowy wyświetlacz bezprzewodowy do laptopa? To wszystko możesz zrobić bez użycia kabli za pomocą technologii Miracast! Wyjaśniamy, jak ona działa, jakie są jej zalety i do czego możesz ją wykorzystać.

Przesyłanie filmu ze smartfonu na telewizor z Miracast

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest Miracast
  2. jakie są najpopularniejsze urządzenia z Miracastem
  3. jakie są zalety urządzeń z Miracastem

Technologia Miracast – co to jest i jak z niej skorzystać?

Transmisja muzyki przez MiracastTechnologia Miracast to standard bezprzewodowego przesyłania obrazu i dźwięku wprowadzony przez Wi-Fi Alliance. Umożliwia on bezpośrednie transmitowanie multimediów między urządzeniami – tak jak za pomocą złącza HDMI, lecz bez konieczności użycia kabla. Co jest potrzebne, aby skorzystać z tej technologii? Jedynym warunkiem jest to, by zarówno nadajnik (na przykład komputer, tablet czy smartfon), jak i odbiornik (telewizor czy kino domowe) wspierały standard Miracast i były podłączone do sieci Wi-Fi (Miracast wykorzystuje sieć bezprzewodową do transmisji).

Jak dowiesz się, czy Twoje urządzenia obsługują Miracast? To proste – źródłem transmitowanego obrazu i dźwięku może być laptop lub komputer z systemem Windows 8.1, bez konieczności instalowania żadnych sterowników. Jeśli jednak Twój sprzęt pracuje na starszym oprogramowaniu, będziesz potrzebować dodatkowego sterownika WiDi. Miracast jest też obsługiwany przez urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android.

Urządzenia z Miracastem – najciekawsze zastosowania

Sony KDL-40WE660Powyżej wymieniliśmy jedynie urządzenia, z których możliwe jest strumieniowanie obrazu i dźwięku przez Miracast. Co jednak może być odbiornikiem, na którym wyświetlisz multimedia z komputera czy tabletu? Oto najważniejsze rozwiązania kompatybilne z tym standardem:

  • telewizory z Miracastem – to najpopularniejsze zastosowanie opisywanej technologii. Miracast jest najprostszym sposobem, by na większym ekranie obejrzeć filmy z dysku komputera lub serwisu streamingowego. Jeśli Twój telewizor nie jest kompatybilny z technologią Miracast, możesz skorzystać z dodatkowego urządzenia Platinet TV Miracast & Airplay Dongle HDMI;
  • projektor multimedialny, np. Epson EH-TW650 – przyda się do wyświetlania filmów i prezentacji, np. podczas szkoleń. Brak przewodu HDMI oznacza, że możesz poruszać się swobodnie po sali z tabletem albo laptopem;
  • monitor bezprzewodowy – to świetny sposób na wygodniejsze stanowisko pracy bez plączących się kabli;

WARTO WIEDZIEĆ

Korzystając z technologii Miracast, możesz też użyć telewizora jako dodatkowego, bezprzewodowego wyświetlacza do laptopa. Standard pozwala na wysyłanie obrazu zarówno w trybie duplikacji, jak i rozszerzenia ekranu.

  • kino domowe, soundbary i odtwarzacze Blu-ray, np. Yamaha BD-S681 – umożliwiają przesyłanie różnych multimediów (filmy, muzyka) z telefonu lub tabletu w bardzo wysokiej jakości.

Dlaczego warto korzystać z technologii Miracast?

Najważniejszą zaletą technologii Miracast jest jej kompatybilność z wieloma urządzeniami. W większości przypadków do strumieniowania ze smartfona czy tabletu nie jest konieczne instalowanie dodatkowych aplikacji, a parowanie urządzeń zajmuje tylko chwilę.

Urządzenia kompatybilne z Miracastem są z zasady wielofunkcyjne – telewizor może służyć nie tylko do oglądania programów, ale też jako dodatkowy wyświetlacz do laptopa. To świetny sposób na odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości, ponieważ obraz przesyłany między urządzeniami jest w standardzie Full HD 1080p, a dźwięk – 5.1.

Szukasz nowego telewizora i chcesz cieszyć się jak najlepszą jakością obrazu? Sprawdź nasz ranking telewizorów do 3000 zł 2019!

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść