Data publikacji: 

Jak ustawić antenę DVB-T?

Masz problem z zaprogramowaniem kanałów telewizyjnych, a Twoja antena nie odbiera sygnału prawidłowo? Sprawdź, jak powinno wyglądać właściwe ustawienie anteny DVB-T.

Ustawienie anteny DVB-T na dachu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- do czego potrzebna jest antena DVB-T,

- jak zamontować antenę DVB-T,

- jak prawidłowo ustawić antenę DVB-T.

Do czego potrzebna jest antena DVB-T?

Ustawienie anteny DVB-T na elewacjiTelewizyjne nadajniki analogowe zostały w Polsce wyłączone 23 lipca 2013 r. Od tego czasu nadawany jest sygnał cyfrowy, dzięki któremu jako telewidz dostałeś dostęp do znacznie większej liczby kanałów.

Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej potrzebny jest Ci telewizor z wbudowanym dekoderem lub dodatkowe urządzenie do dekodowania sygnału. Jeśli masz starszy telewizor, przeczytaj nasz poradnik 
Jaki tuner DVB-T kupić.

Rzecz jasna, konieczna jest też antena. A czy stara antena, dzięki której odbierałeś sygnał telewizji analogowej, może się sprawdzić również w przypadku odbioru sygnału telewizji cyfrowej? Może, ale nie musi.

Jeśli chcesz zapewnić sobie najlepszą jakoś odbioru, jeśli wprowadzasz się do nowego miejsca, w którym nie ma anteny, bądź antena w Twoim budynku ma problem ze złapaniem sygnału, zainwestuj w nową antenę DVB-T, których pełną ofertę znajdziesz na stronie 
RTV Euro AGD. Jeżeli mieszkasz blisko nadajnika, np. w większym mieście, wystarczająca może okazać się antena wewnętrzna DVB-T, np. Reinston EAN001. Lepszy odbiór zapewnia jednak antena zewnętrzna, taka jak Telmor ASR Classic LTE Protected.

Jak zamontować antenę DVB-T?

Jeśli wybrałeś wewnętrzną antenę DVB-T, czyli tzw. pokojową, z montażem nie będzie problemu. Musisz ją po prostu podłączyć do telewizora.

Jak zamontować zewnętrzną antenę DVB-T? Na jej instalację wybierz możliwie najwyższy punkt budynku. Najlepiej będzie, jeśli zamontujesz ją na dachu. Unikaj jednak przytwierdzania anteny do komina, ponieważ często przymocowany jest do niego piorunochron.


Poszukaj takiego miejsca, w którym sygnał do anteny będzie dobiegał bez przeszkód, czyli np. antena nie będzie zasłonięta przez drzewa. Możesz ją podnieść, przymocowując do masztu, za który może posłużyć solidna rura.

Już na tym etapie zaczyna się ustawianie anteny DVB-T. Po przymocowaniu skieruj antenę w stronę najbliższego nadajnika cyfrowej telewizji naziemnej. Listę nadajników bez problemu znajdziesz w Internecie. Możesz też skorzystać ze specjalnej aplikacji, która pokaże Ci właściwy kierunek.

Pamiętaj, że antena musi być skierowana poziomo, więc nie może być ustawiona względem nadajnika w górę lub w dół.

Po montażu upewnij się, że antena DVB-T trzyma się solidnie. Następnie delikatnie poluzuj śruby, abyś mógł nią obracać, czując przy tym opór. 

PORADA EKSPERTA

Przy ustawianiu anteny DVB-T możesz skorzystać z tzw. metody "na sąsiada". Popatrz, jak ustawione są anteny na okolicznych budynkach. Może się okazać, że nie musisz korzystać z map lub aplikacji, bo złapiesz sygnał, kierując antenę w tę samą stronę, w którą są zwrócone inne anteny.

Ustawienie anteny naziemnej

Ustawienie anteny DVB-T na maszcieJeśli zamontowałeś antenę i skierowałeś ją w kierunku nadajnika, czas na końcowe ustawienie anteny DVB-T. Tutaj może Ci się przydać pomoc drugiej osoby. Po podłączeniu do telewizora wybierz w opcjach wyszukiwanie sygnału.

Kręć anteną aż do uzyskania sygnału. Ustawianie anteny DVB-T zaczynaj od skrajnej lewej pozycji, kręcąc urządzeniem w prawo. Przesunięcia powinny być jak najmniejsze, po kilka milimetrów. Po każdym ruchu odczekaj kilka sekund, żeby odbiornik miał czas na dopasowanie się do nowego ustawienia anteny naziemnej.

Jeśli telewizor złapie sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, przejdź do ostatniego etapu ustawienia anteny DVB-T. Jeszcze delikatniejszymi ruchami obracaj anteną, aż do uzyskania jak najlepszych wartości jakości i siły sygnału telewizyjnego. Jeśli nie możesz uzyskać podobnych wartości, to lepszy będzie sygnał o wysokiej jakości, ale mniejszej sile niż silny, ale kiepskiej jakości.

Gdy zakończysz ustawianie anteny DVB-T i bez problemu możesz wyszukać kanały naziemnej telewizji cyfrowej, dokręć śruby w taki sposób, aby antena się nie poruszała. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o antenach, przeczytaj nasz artykuł Aktywna a pasywna antena – poznaj różnice.
 

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść