Data publikacji: 

Jak szyć? Kilka wskazówek dla początkujących krawcowych

Własnoręczne szycie czy przerabianie ubrań to nie tylko świetna frajda, ale także świetny sposób na wypracowanie własnego, oryginalnego stylu, którego nie sposób podrobić. Planujesz rozpocząć swoją przygodę z amatorskim krawiectwem? Oto kilka wskazówek na temat szycia na maszynie dla początkujących, które z pewnością Ci się przydadzą!

szycie na maszynie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- które akcesoria będą potrzebne przy hobbystycznym szyciu w domu,

- czy wiedzę o tym, jak szyć ubrania, zdobędziesz tylko na profesjonalnym kursie,

- jakie nawyki musisz sobie wyrobić, by dobrze szyć.

Szycie dla początkujących – wybieramy startowy zestaw akcesoriów

Zanim rozpoczniesz naukę szycia, upewnij się, że masz cały zestaw niezbędny do pracy z maszyną. Już na starcie będą Ci potrzebne takie artykuły, jak:

  • Kobieta uczy się, jak szyć ubranianożyczki krawieckie – odpowiednio ostre. Zwykły model do cięcia papieru może się okazać niewystarczający, zwłaszcza przy bardziej elastycznych tkaninach,
  • komplet igieł – choć wyglądają solidnie, wystarczy chwila nieuwagi, by się złamały. Na początku dobrze mieć pod ręką cały zestaw na zapas,
  • szpilki – pomogą Ci w przytrzymaniu materiału przy nauce szycia, gdy jeszcze nie posiadasz na tyle zręczności, by jednocześnie przytrzymywać dwa fragmenty i je przesuwać po stopce,
  • mydełka lub flamastry krawieckie – zaznaczysz nimi linię szwu, by efekt końcowy był prosty i równy,
  • prujka – szybko usuniesz nią krzywy szew i zaczniesz od nowa,
  • centymetr i linijka krawiecka – pierwszym z nich zdejmiesz miarę z modelu, drugim odmierzysz odległość na materiale,
  • nici – na początku lepiej kupić ich mniej, lecz lepszej jakości – szew wytrzyma dłużej i nie będzie się pruć w czasie noszenia ubrania,
  • nawlekacz do igły – oszczędzi Ci sporo pracy w sytuacji, gdy Twoja maszyna nie ma automatycznego nawlekania. Zdecydowanie warto jednak postawić na model z tą funkcją – taki jak chociażby to urządzenie.

Czy profesjonalny kurs szycia na maszynie jest koniecznością?

szycie dla początkujących

O szyciu nie wiesz jeszcze zupełnie nic, a Twoim marzeniem jest szycie ubrań według własnego projektu? Przed Tobą naprawdę długa droga, a wybór profesjonalnego kursu pomoże Ci w jej skróceniu. Próbując samodzielnie, będziesz się uczyć powoli i na błędach – co przy hobbystycznym szyciu w domu nie stanowi żadnego problemu. Jeśli jednak zależy Ci na szybkim opanowaniu podstaw i poznaniu bardziej profesjonalnych tricków, nie obędzie się bez skorzystania z pomocy specjalistów w tym temacie, którzy pokażą Ci, jak szyć krok po kroku.

Pamiętaj o tym, żeby zaczynać małymi kroczkami. Zamiast porywać się od razu na uszycie skomplikowanego modelu sukienki z mnóstwem detali i fantazyjnym wcięciem w talii, swoją naukę szycia w domu zacznij od poduszki czy obrusu, które wymagają znacznie mniejszej wprawy. Później przejdź do przeróbki już gotowych ubrań (kilka inspiracji znajdziesz tutaj: Szybkie poprawki krawieckie – 4 pomysły DIY na proste przeróbki ubrań), a dopiero wtedy zacznij się interesować szyciem ubrań w domu.

Jak szyć na maszynie? Przydatne nawyki, które warto wyrobić

Myślisz, że już po chwili od uruchomienia maszyny do szycia Twoje szwy będą idealnie proste i równe jak od linijki? Niestety, w praktyce nie wygląda to tak prosto. Zanim w ogóle zaczniesz marzyć o uszyciu czegokolwiek, musisz nauczyć się prowadzić maszynę i wyrobić w sobie nawyk prowadzenia igły po linii prostej niezależnie od sytuacji. Jak ćwiczyć? Znajdź kawałek niepotrzebnego materiału o średniej grubości. Narysuj na nim linie i wzory o zmieniającym się kierunku. Teraz spróbuj szyć na maszynie po tych liniach – dopasowując prowadzenie igły po skomplikowanych esach-floresach. I pamiętaj – Twój szew musi być idealny, zanim przejdziesz do szycia ubrań.

UWAGA

Pamiętaj też o tym, by ćwiczyć na różnych materiałach – każdy z nich zachowuje się inaczej podczas szycia i wymaga innego ustawienia maszyny. Ćwicząc szwy na ich skrawkach, będziesz w stanie poznać różne materiały i ich właściwości w praktyce – a to umiejętność niezbędna, jeśli chcesz szyć coś bardziej skomplikowanego niż poduszka czy obrus.

Pamiętaj również o tym, że na początku Twojej drogi z krawiectwem bardzo dużo zależy od samego wyboru sprzętu – to na nim poznasz metodę działania maszyny do szycia i wyrobisz sobie pierwsze krawieckie nawyki, które pomogą Ci w przyszłości. O tym, jak wybrać dobrą maszynę dla początkujących, przeczytasz tutaj: Wybieramy maszynę do nauki szycia. Zobacz też wszystkie modele znajdujące się w ofercie naszych sklepów!

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść