Data publikacji: 

Co to jest AirPlay i jak działa?

Nowoczesne technologie od dekad pojawiają się w codziennym życiu, oferując coraz to lepsze możliwości rozrywki i komunikacji. Jednym z systemów, który pozwala na bogate korzystanie z urządzeń różnego typu, jest AirPlay – czym jest i jakie możliwości daje użytkownikom?

Przesyłanie danych z telefonu do telewizora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- kiedy powstał AirPlay,

- jakie możliwości daje,

- jakie zalety ma AirPlay 2.

Przesyłanie muzyki z telefonu na głośnikOdrobina historii – czym jest AirPlay?

AirPlay jest technologią stworzoną przez markę Apple. Stała się następcą innego popularnego systemu, AirTunes, który powstał na potrzeby bezprzewodowego przesyłania muzyki z serwisu iTunes. Generalną zasadą działania tej technologii było powielanie dźwięków z programów obsługiwanych na urządzeniach Apple na innych sprzętach, np. zestawie kina domowego.

Apple AirPlay w porównaniu do AirTunes zyskało o wiele lepszą jakość przesyłanej muzyki, możliwość przekazywania zdjęć i filmów oraz klonowania obrazu z komórki lub komputera na duży ekran poprzez Apple TV. Ponadto system przesyła również metadane, a więc informacje o aktualnie granych piosenkach – ich tytuły i wykonawców – a całość działa na podobnej zasadzie jak system RDS w radiach. Dodatkowo udostępniono algorytm, dzięki któremu inni producenci mogli zacząć tworzyć kompatybilny z systemem Apple AirPlay sprzęt, np. głośniki bezprzewodowe. System AirPlay miał swoją premierę w 2010 roku i od tamtej pory ewoluuje, dając coraz to nowsze rozwiązania użytkownikom.

Jak działa Apple AirPlay?

Korzystanie z technologii AirPlay jest możliwe, jeśli posiadasz nadajnik marki Apple. Może to być zarówno iPhone, iPod, jak i komputer Mac lub PC, na którym zainstalowana jest aplikacja iTunes. Odbiornikami natomiast są urządzenia AirPort Express, Apple TV oraz wszystkie te, z którymi współpracuje marka Apple i umożliwia im tworzenie technologii kompatybilnych z systemem AirPlay Apple – przykładem takich urządzeń mogą być głośniki AirPlay Yamaha czy amplitunery Pioneer. Do przesyłania danych wykorzystywane jest WI-Fi, dlatego urządzenia sieciowe, np. routery, jedynie pośredniczą w transmisji.

WSKAZÓWKA

Jeśli chcesz korzystać z możliwości systemu AirPlay, a posiadasz urządzenia Microsoft lub Android, możesz pobrać specjalne aplikacje, które umożliwią przesyłanie lub odbieranie danych w tej technologii. AirPlay Android i AirPlay Windows dają duże możliwości tym, u których nie wszystkie urządzenia posiadają logo nadgryzionego jabłka.

Zestaw głośników Yamaha AirPlayAirPlay 2 – co się zmieniło?

AirPlay Apple królował na rynku przez kilka lat, dopóki w 2018 roku nie pojawił się jego godny zastępca – AirPlay 2. System został zaprezentowany przy okazji aktualizacji oprogramowania do wersji IOS 11.4 i rozszerza dotychczasowe możliwości przesyłania danych:

  • do tej pory system AirPlay umożliwiał przesyłanie z jednego nadajnika do jednego odbiornika. Obecnie posiadając AirPlay iPhone, przez telefon możesz przesyłać ulubioną muzykę do kilku urządzeń jednocześnie,
  • Apple AirPlay nie pozwalał dotychczas na przesyłanie obrazu do jednego, a dźwięku do drugiego odbiornika – w nowej wersji to się zmieniło,
  • jeśli doposażysz swoje mieszkanie w głośniki AirPlay HomePod, będziesz mógł z jednego nadajnika przesyłać różne utwory do odbiorników.

Jest to więc milowy krok w stronę rozwoju systemów typu kino domowe czy multiroom i daje użytkownikom możliwość pełnego korzystania z ulubionych źródeł audio czy wideo. Oprócz samych urządzeń potrzebnych do obsługi technologii AirPlay ważne będzie również wsparcie szeregu specjalnych aplikacji, z którymi korzystanie z nowoczesnych systemów będzie o wiele prostsze, np. Air Home Video, AirFlick czy AirMedia Player.

Jeśli jesteś fanem „i-urządzeń”, koniecznie przeczytaj również nasz artykuł Apple MacBook – poznaj wszystkie za i przeciw.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść