Słownik pojęć i terminów
Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.
Wybierz literę alfabetu:

Android - system operacyjny

Android to łatwy w użyciu system operacyjny, który można dostosować do swoich potrzeb. Obsługuje ponad miliard urządzeń na całym świecie – od telefonów i tabletów po zegarki, telewizory. System pozwala na nieograniczoną możliwość personalizacji urządzenia oraz możliwość instalacji tysięcy aplikacji, w tym wielu darmowych, które mogą Państwo znaleźć na platformie multimedialnej Google Play (dawniej Android Market). Serwis oferuje szeroką gamę oprogramowania, począwszy od gier, a skończywszy na programach do komunikacji internetowej.

 Każda nowa wersja systemu nosi nazwę jakiegoś pysznego smakołyku.
 
  • Android 6.0 Marshmallow - Więcej fajnych rzeczy – skróty do inteligentnych podpowiedzi dzięki Now on Tap, dłuższy czas pracy baterii i nowe uprawnienia aplikacji dające Ci większą kontrolę.
  • Android 5.0 Lollipop - Android zawitał na duże i małe ekrany – był instalowany w telefonach, tabletach i zegarkach, a także telewizorach i samochodach. Wersja Lollipop to nowoczesny styl i płynne działanie interfejsu Material Design
  • Android 4.4 KitKat - Android KitKat umożliwiał głosowe sterowanie urządzeniem – wystarczyło powiedzieć „Ok Google”, by rozpocząć wyszukiwanie głosowe, wysłać SMS-a, wyświetlić trasę dojazdu, a nawet odtworzyć muzykę. Nowy przejrzysty interfejs ułatwiał skupienie się na przeglądanych treściach.
  • Android 4.1 Jelly Bean - Android Jelly Bean rozpoczął epokę dostarczania użytkownikowi spersonalizowanych informacji za pomocą Google Now. Ta wersja Androida obsługiwała też powiadomienia umożliwiające wykonanie działania i pozwalała dodać wiele kont użytkownika na jednym urządzeniu.
  • Android 4.0 Ice Cream Sandwich - Android Ice Cream Sandwich wytyczył nowe standardy w zakresie dostosowywania i kontroli – użytkownik mógł utworzyć własny ekran główny, ustawić limit użycia danych i błyskawicznie udostępniać treści.
  • Android 3.0 Honeycomb - Android Honeycomb rozpoczął erę tabletów – jego elastyczny interfejs umożliwiał wyświetlanie dużych zdjęć i płynną nawigację po ekranie.
  • Android 2.3 Gingerbread - Android Gingerbread był prostszy i szybszy w obsłudze, na czym skorzystali zarówno użytkownicy, jak i programiści. Osiągnięto nową jakość w grach, bateria wystarczała na dłużej, a obsługa komunikacji NFC umożliwiła powstanie nowej kategorii aplikacji.
  • Android 2.2 Froyo - Telefony z Androidem Froyo działały błyskawicznie, można było nimi sterować głosowo, a dzięki funkcji hotspotu użytkownik zawsze miał łączność ze światem.
  • Android 2.1 Eclair - Urządzenia z Androidem Eclair wyposażono w ekrany o wysokiej rozdzielczości, by mogły wyświetlać zapierające dech animowane tapety, które reagowały na dotyk. Dostępna na telefonie szczegółowa nawigacja zakręt po zakręcie i aktualne informacje o korkach pozwalały dojechać dosłownie wszędzie.
  • Android 1.6 Donut - W Androidzie Donut wprowadziliśmy okno szybkiego wyszukiwania, dzięki któremu świat informacji był na wyciągnięcie ręki. Donut był również pionierem, jeśli chodzi o dostosowanie Androida do różnych urządzeń i wyświetlaczy. W międzyczasie nasza usługa Android Market zyskała nowe oblicze.