OLED. Olśniewająco kontrastowy i kolorowy
Skrót OLED oznacza organiczne diody LED. Piksele ekranów OLED nie potrzebują podświetlenia, bo same świecą własnym światłem. Gdy mają za zadanie pokazać czerń, całkowicie się wygaszają. W tym tkwi sekret ich rewelacyjnego współczynnika kontrastu, głębi i absolutnej czerni. Kolory są naturalnie odwzorowane pod każdym kątem, więc telewizję można oglądać z każdego kąta w salonie. Kontrast i czerń potęgują kolorystykę obrazu. Ekran nie męczy oczu i doskonale wygląda nawet z bliskiej odległości, co jest bardzo mile widziane w mniejszych pomieszczeniach. Wysoka dynamika tego typu matrycy pomaga wygrywać graczom. Technologia OLED umożliwia tworzenie bardzo lekkich i cienkich telewizorów, które są przy tym bardzo energooszczędne.
QLED. Długie życie barw i kropka
Technologia Quantum Dot LED opracowana przez firmę Samsung także bazuje na nanocząsteczkach, jednak działa inaczej. Nanokryształy w postaci kwantowych kropek precyzyjnie przekształcają niebieskie światło emitowane z panelu LED na ponad miliard naturalnych kolorów i wzmacniają jasność obrazu. QLED osiąga bardzo wysoką jasność. Daje to spektakularny efekt szczególnie w trybie HDR i pozwala nasycić oko nasyconymi, wiernie odwzorowanymi barwami. Jasny obraz prezentuje się idealnie nawet we wnętrzach skąpanych w słońcu. Bezpośrednie strefowe podświetlenie wydobywa więcej detali. Procesor dodatkowo poprawia rozdzielczość do 4K lub nawet 8K. Kropką nad “i” jest trwałość tych ekranów - przez długie lata mogą wyświetlać żywe kolory bez żadnych wypaleń.
Android TV. Oglądanie na żądanie
Czasy, gdy musieliśmy się spieszyć, żeby zdążyć na film albo ulubiony serial już dawno się skończyły. Teraz sami możemy oglądać, co chcemy i kiedy chcemy bez żadnych reklam dzięki telewizorom Android TV dającym dostęp do serwisów streamingowych. Netflix, HBO Go, Amazon Prime Video czy Apple TV+ prześcigają się już nie tylko w produkcji wysokobudżetowych seriali, ale też filmów fabularnych i dokumentalnych. Coraz więcej premier filmów z dużych wytwórni odbywa się nie w kinach, ale w tych serwisach. Popularne polskie seriale też często pojawiają się najpierw w serwisach VOD takich jak Player czy IPLA. Jeśli przegapimy jakiś program w tradycyjnej telewizji, zwykle na drugi dzień możemy go znaleźć w serwisie VOD. Przesiadka na kanapę przed dużym Smart TV z oglądania seriali na laptopie czy smartfonie to naprawdę wielki przeskok na skali wrażeń. A jeśli chcesz pograć, wystarczy ze sklepu Google Play ściągnąć grę na telewizor, bezprzewodowo podłączyć pada i zabawa gotowa.
NanoCell. Cel: prawdziwe kolory
Telewizory LG z ekranami typu NanoCell wyświetlają paletę ponad miliarda żywych, wyrazistych kolorów. W tej technologii główną rolę grają nanocząstki, które dbają, żeby kolory były dokładnie takie, jakie być powinny. Nanocząstki filtrują niepożądane długości fal świetlnych z kolorowego panelu IPS pozwalając oglądać świat w bardzo czystych, nasyconych barwach. Poza tym kolory pozostają realistyczne pod bardzo szerokim kątem wynoszącym aż 178 stopni, dlatego już nie trzeba walczyć o najlepsze miejsce przed telewizorem. Technologia NanoCell w połączeniu z lokalnym przyciemnianiem na całej powierzchni matrycy (FALD) generuje świetny kontrast i głęboką czerń. Dodatkowo algorytmy sztucznej inteligencji poprawiają jakość filmów z serwisów streamingowych, a także dbają o większe doświetlenie obrazu, gdy w salonie robi się jaśniej.
Ambilight. Gra świateł poza ekranem
Philips znalazł sposób, żeby wypełnić salon specjalnymi efektami wizualnymi. Technologia Ambilight zaciera granicę między domową rzeczywistością a filmową fikcją poprzez oświetlenie ściany wokół telewizora feerią barw z ekranu. Diody umieszczone na ramie telewizora mogą na bieżąco “malować” ścianę po jego bokach, na górze i po bokach lub całkowicie dookoła telewizora. Topowa wersja Ambilight czyli AmbiLux bazuje na miniprojektorach, które zmieniają ścianę w drugoplanowy, niemal kinowy ekran. Sceny dosłownie wylewają się z telewizora i widzimy szersze tło. Ambilight w trybie muzycznym pulsuje w rytm utworów jak światła dyskoteki lub wyświetla widowiskowe wizualizacje. Specjalny tryb gamingowy dosłownie rozszerza świat gry na pokój.
Ekran 100Hz. Bohater szybkiej akcji
Wymagające dynamiczne sceny akcji można zobaczyć nie tylko w hollywoodzkich filmach. Szybkie akcje na boisku, pędzące bolidy czy zwinne zwierzęta też stawiają duże wymagania przed telewizorami, nie mówiąc już o grach, których wynik może zależeć od szybkości odświeżania ekranu. Częstotliwość 100 herców upłynni rozrywkę i rozgrywkę. Nie zobaczymy już przeskoków, a szybkie obiekty będą cały czas wyraźnie widoczne. Zachowanie płynności obrazu jest szczególnie ważne na dużych ekranach. Szybki ekran pomoże odpocząć naszym oczom i pozwoli dostrzec więcej szczegółów w dynamicznych scenach. W grach liczą się najmniejsze ułamki sekund. Szybki gracz potrzebuje szybkiego ekranu, aby bez opóźnień reagować na rozwój sytuacji w grze i móc precyzyjnie używać kontrolera. Poziom trudności rozgrywki powinien zależeć od ustawień gry, a nie od ograniczeń ekranu.
8K. ∞ Nieskończoność szczegółów
8K wydaje się kosmiczną rozdzielczością, jednak to tylko kwestia czasu, kiedy zostanie standardem. Branża filmowa i serwisy streamingowe zawsze starają się nadążyć za potencjałem telewizorów. Netflix już na wiosnę udostępnił pierwszy film w 8K. Jednak okazuje się, że znacznie starsze filmy nakręcone tradycyjnie na taśmie 70 mm lub 65 mm ujawniają nam wszystkie szczegóły dopiero w tej rozdzielczości. Coraz więcej modeli smartfonów potrafi nagrywać w 8K, dlatego nie ma lepszego sposobu na obejrzenie naszych wakacyjnych filmików ze smartfona niż na ekranie takiego telewizora. Telewizyjne procesory jak Quantum 8K telewizorach Samsung z użyciem sztucznej inteligencji potrafią poprawić i przeskalować do 8K nawet materiały w jakości niższej niż HD.
ThinQ AI. Mówisz i masz
Smart TV może być jeszcze bardziej smart. Sztuczna inteligencja w telewizorach LG ThinQ AI uważnie słucha Twoich poleceń i szybko je wykonuje. Potrafi zrozumieć nawet małe dzieci i umożliwia dziecinnie prostą obsługę. Z takim telewizorem możesz się dogadać po ludzku - nie trzeba uczyć się konkretnych komend. Już nie musisz wyszukiwać odpowiedniej opcji w menu, żeby na przykład podłączyć konsolę. Wystarczy powiedzieć do pilota “Podłącz konsolę”, a telewizor natychmiast sam wybierze źródło sygnału. Nie ma takiej opcji, której nie można wybrać głosem. W ten sposób od razu wybierzesz program, który Cię interesuje i wyszukasz wszystko w internecie. Głosowo odpalisz Netflix i znajdziesz filmy czy seriale pod kątem Twoich ulubionych aktorów i reżyserów.
Pełna gotowość na Sony PlayStation 5
Chcesz, żeby Twój nowy telewizor w pełni współgrał z konsolą Sony PlayStation 5? Wybierz jej krewnego czyli telewizor Sony Bravia XH90 4K lub Bravia ZH8 8K. Oba z nich posiadają pełne podświetlenie LED z lokalnym przyciemnianiem, dlatego wiernie oddadzą kontrastową grafikę gier. Częstotliwość 120 Hz przy 4K płynnie pokaże najszybszą rozgrywkę bez najmniejszego smużenia. Telewizor zawsze dotrzyma tempa konsoli i najszybszym graczom dzięki ultrakrótkiemu czasowi reakcji w trybie gry – do 7,2 ms przy 4K / 120 Hz na X90H. Ale to nie koniec, bo od teraz ekran generuje nie tylko doskonały obraz, ale też idealny, precyzyjny dźwięk. Tak działa rewolucyjny system Acoustic Surface Audio pozwalający usłyszeć obraz. Ekran zmienia się w głośnik emitujący dźwięk dokładnie w tym miejscu, gdzie akurat znajduje się na przykład jadący samochód lub gdzie widzimy rozmawiającego bohatera. Gracze pokochają to realistyczne rozwiązanie, zwłaszcza fani strzelanek, bo pozwoli im szybko namierzyć ostrzeliwujących przeciwników.
Soundsystem Bowers & Wilkins. Dźwięk, o jakim nie słyszałeś
Żeby poczuć ścianę dźwięku, nie musisz wieszać na ścianie dodatkowych soundbarów ani ustawiać głośników kina domowego. Wystarczy wybrać telewizor Philips z systemem dźwięku Bowers & Wilkins. Zintegrowane głośniki w formie listwy tworzą z telewizorem futurystyczną całość robiącą niesamowite wrażenie dźwiękowe i wizualne. Taki telewizor może stać samodzielnie lub wisieć na ścianie. O kompletny i klarowny zestaw dźwięków dbają nisko-, średnio- i wysokotonowe przetworniki umieszczone w oddzielnych komorach obsługujących kanał lewy, prawy i centralny. Po środku znajduje się jeszcze wysokotonowy tweeter. Solidna, masywna konstrukcja pomaga osiągnąć audiofilską jakość dźwięku. System ten obsługuje format Dolby Atmos.
Full Array LED. Jasne jest jasne, a ciemne jest ciemne
Matryca w dużych telewizorach LED powinna być podświetlana przez jak największą ilość diod. Takie pełne podświetlenie rozłożone z tyłu ekranu na całej powierzchni nosi nazwę Full Array LED. Wysoki kontrast z bardzo głęboką czernią i wyraźne, jasne kolory w dowolnym miejscu ekranu zapewnia Full Array LED z lokalnym przyciemnianiem (FALD). Diody są tu dynamicznie i precyzyjnie przygaszane lub całkowicie gaszone. Im więcej stref, które można wygasić, tym lepszy efekt wizualny. Jasne obiekty na ciemnym tle nie będą otoczone poświatą. Liczba stref wygaszania może sięgać 300 i więcej. Firma TCL rozwija technologię Micro LED - o wiele mniejsze diody w liczbie około 25 tysięcy są pogrupowane w 1000 stref podświetlania, co znacznie przybliża taki ekran poziomem kontrastu i głębią czerni do ekranów OLED.
Acoustic Surface Audio. Jedność obrazu i dźwięku
Usłysz dźwięk jak w prawdziwym życiu - prosto od ludzi, zwierząt i obiektów, a nie z głośników. Teraz wszystko, co widzisz na ekranie może być jednocześnie źródłem dźwięku. Specjalne przetworniki wysyłają przez ekran fale akustyczne w precyzyjnie wybranym miejscu – słyszymy dialogi wprost z ust aktorów, ryk wydobywa się z silników przelatującego samolotu a huk - ze strzelającej broni. Dźwięk dokładnie podąża za obrazem na ekranie, bo ekran staje się wielkim głośnikiem. Im większy telewizor, tym silniejsze wrażenie, że wszystko rozgrywa się w rzeczywistości tuż obok nas.