Prezent dla dziadków – jak wybrać

Najważniejsze jest zdrowie – to mądrość zawsze aktualna. A dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Co wybrać na prezent dla dziadków? Ciśnieniomierz, termometr, pulsometr, stację pogodową zapowiadającą zmiany ciśnienia… Takie podarunki znajdą zastosowanie w życiu codziennym, nie tylko od święta!
Zobacz także: Prezent dla babci, Prezent dla dziadka

Prezent dla dziadków – propozycja nr 1 – ciśnieniomierz cyfrowy

Cukrzyca? Otyłość? Kuracja lekami na obniżenie ciśnienia? Inne przesłanki do jego regularnego mierzenia? Można to robić w domu. Takie badanie jest łatwe do przeprowadzenia i eliminuje tzw. „efekt białego fartucha”, czyli chwilowy skok ciśnienia wywołany wizytą w gabinecie lekarskim. A wynik przekłamany jest bezwartościowy, może tylko zaszkodzić!

Smartzegarki z pulsometrem są modne i wygodne, ale do dokładnego i wiarygodnego pomiaru potrzebne jest oczywiście dokładne i wiarygodne urządzenie. Co wybrać na prezent dla dziadków? Ciśnieniomierz – instrukcja działania jest prosta. Odsapnąć pół godziny po wejściu po schodach, wypiciu kawy, kąpieli. Odsłonić ramię lub nadgarstek, usiąść, stopy na podłodze, ręka w porządnie „zarzepionym” mankiecie – dolna krawędź 2 cm powyżej łokcia (nadgarstka). Łokieć na stole (nie opierać na przewodzie!), mankiet na wysokości serca, dłoń opuszkami palców do góry, start!

Pomiar wykorzystuje zjawisko okluzji, czyli tamowania przepływu krwi w tętnicy (ramiennej) przez kontrolowany nacisk zewnętrzny. Powietrze jest pompowane do mankietu, aż przekroczy granicę ciśnienia skurczowego (maksymalnego, w chwili skurczu mięśnia sercowego) – przepływ krwi zostaje zatrzymany. Gdy podczas wypuszczania uzyskuje wartość równą maksymalnemu ciśnieniu krwi, ta znów zaczyna się przeciskać pod mankietem. Nacisk jest dalej zmniejszany, krew płynie szybciej i kiedy ciśnienie w mankiecie osiągnie wartość odpowiadającą rozkurczowemu ciśnieniu krwi, okluzja zanika. Sygnał z elektronicznego czujnika – amplitudy drgań wywołanych oscylacjami – analizuje mikroprocesor (według zaprogramowanego algorytmu). W ten sposób znajdowane są wartości graniczne, podawane w milimetrach słupa rtęci (mmHg) na ekranie urządzenia lub w aplikacji (np. 120/80). Uwaga: dla pewności za każdym razem wykonuj kilka pomiarów i wyciągaj średnią – niektóre ciśnieniomierze robią to automatycznie. Pomiary następnego dnia najlepiej przeprowadzać o tej samej porze, w tych samych warunkach.

Jaki ciśnieniomierz wybrać na prezent dla dziadków? Naramienny czy nadgarstkowy? Ten pierwszy umożliwia stosowanie większego ekranu LCD i większych przycisków – umieszczone są na zewnętrznym wyświetlaczu połączonym z mankietem przewodem. Jeśli obwód ramienia jest większy niż 42 cm, rozwiązaniem będzie model nadgarstkowy. Mniejszy, przenośny – wygodny w transporcie, więc polecany dla osób podróżujących. Istnieją też mobilne ciśnieniomierze naramienne o zwartej, jednoelementowej konstrukcji.

Czym się kierować, jeśli myślisz o takim prezencie dla dziadków? Tutaj szczególne znaczenie ma renoma marki, najlepiej firmy medycznej, i atesty – np. Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Celem regularnego gromadzenia przez dziadka czy babcię wyników jest przecież postawienie przeze specjalistę diagnozy. Dobrze, jeśli producent chwali się
„ulepszonymi algorytmami”, to na ich podstawie wyliczane jest ciśnienie (np. Double Pulse Detection Algorithm). Zwróć uwagę na liczbę zapisywanych pomiarów i liczbę użytkowników – może być ich np. dwoje (plus tryb „gościa”!) – oraz sposób zbierania parametrów, np. obliczanie średnich wartości (tygodniowych, z trzech pomiarów itp.). Sprawdź recenzje, czy pomiar dokonywany jest komfortowo – w opisie niektórych modeli zaznaczono unikanie „nadmiernego (niekomfortowego) napełniania mankietu”. Czy jest wskaźnik założenia mankietu (podpowie, czy nie jest zapinany zbyt luźno albo za ciasno, za wysoko lub za nisko)? Funkcje obecne w lepszych modelach to: wykrywanie migotania przedsionków (wskaźnik AFib), arytmii, nadciśnienia albo błędu (np. ruchu ciała w trakcie pomiaru). Niektóre urządzenia mogą przesyłać dane do aplikacji – tam są przedstawiane w postaci wyraźnych grafik.

Zobacz również inne nasze poradniki prezentowe:

Prezent dla dziadków – propozycja nr 2 – termometr cyfrowy

Termometry cyfrowe stały się codziennością. Nie tylko w domu, ale i w pracy, obiektach sportowych, kultury, placówkach zdrowotnych… Modele na podczerwień mierzą w ułamku sekundy, dotykowe „pod pachę” w kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, dokładny wynik (precyzja: 0,1-0,2 stopnia) pojawia się na ekranie LCD. Wskazówka: dobrze mieć dwa „różne” termometry w domu, aby sprawdzić jeden pomiar drugim pomiarem – to informacja kluczowa w wielu podbramkowych sytuacjach!

Co wybrać na prezent dla dziadków? Termometr z certyfikatem medycznym, a nie chińską zabawkę. Modele uznanych producentów i droższe mają oczywiście lepsze podzespoły. Lepsze podzespoły to dokładniejsze wyniki! Opcja jeden – najtańsza – to klasyczna konstrukcja z giętką końcówką, pomiar dotykowy pod pachą (w ustach lub odbycie) w 10-30 s. Takie urządzenia mają zazwyczaj pamięć tylko jednego wyniku… To może być termometr rezerwowy – ratunkowy.

Opcja dwa – pomiar podczerwienią w uchu (temperatury błony bębenkowej). To sprzęt za 100-200 zł, mierzy w sekundę i czasem nadaje się też do mierzenia temperatury powierzchni (np. mleka dla niemowlaka). Niektóre modele wymagają (teoretycznie) stosowania jednorazowych kapturków – ale to nie jest regułą. Mają pamięć kilku (najczęściej dziewięciu) pomiarów i lepsze ekrany, a wysoką temperaturę sygnalizują kolorem lub sygnałem alarmowym. Uwaga: nie dokonuj pomiaru w uchu w wypadku stanu zapalnego, zalegającej woskowiny ani tuż po kąpieli.

Jaki termometr warto wybrać na prezent dla dziadków? Najlepsza wydaje się trzecia wersja termometru –konstrukcja „pistoletowa”, do czoła, bezdotykowa, właśnie takiego używa się w placówkach zdrowia czy obiektach użyteczności publicznej. To najnowocześniejsze modele, z największymi ekranami i największą liczbą regulowanych ustawień. Ważne – prawidłowa kalibracja. Porównaj nowe urządzenie ze sprawdzonym modelem i pomóż ustawić dziadkom właściwe wskazanie! Pamiętajcie, że na pomiar temperatury ciała mogą mieć wpływ pot, kosmetyki, włosy…

Sprawdż także inne nasze propozycje na:

Prezent dla dziadków – propozycja nr 3 – nebulizator (inhalator) elektryczny

Astma, alergia, przewlekła obturacyjna choroba płuc, a może inne schorzenie układu oddechowego (kaszel, zapalenie zatok, oskrzeli, płuc, mukowiscydoza)? Nebulizator i inhalator – w praktyce te nazwy stosowane są zamiennie – służą do inhalacji lekami wziewnymi (rozkurczającymi lub przeciwzapalnymi) bezpośrednio do dróg oddechowych. To domowe sanatorium w formie kompaktowego urządzenia, które bez trudu schowasz w szafce czy szufladzie. Wydajność takich maszyn: 0,2-0,4 ml/min.

Na co zwrócić uwagę wybierając taki prezent dla dziadków? Najpopularniejsza konstrukcja: kompresorowo-tłokowa (pneumatyczno-tłokowa). Zasilana z gniazdka baza spręża powietrze, które przewodem przechodzi przez zestaw nebulizacyjny rozpraszający lek w gazie i wytwarzający mgiełkę aerozolu. Taka mieszanka dostaje się przez końcówkę doustną z maseczką (o zróżnicowanej wielkości, dla dorosłych i dzieci) do dróg oddechowych pacjenta. Praca jest ciągła i – niestety – głośna. To w końcu mała sprężarka!

Inhalator membranowy (membranowo-siateczkowy, MESH) jest poręczny – bateryjny. Niewielka część główna, doczepiana głowica z siatką rozpylającą i pojemnikiem na lekarstwo, na końcu podłączasz ustnik lub maskę. Waga łączna koło… 100 g. Można z nim stać, chodzić, a często nawet leżeć. Jest też cichutki, bo rozbija powietrze praktycznie niesłyszalnymi drganiami membrany piezoelektrycznej – to chyba jego największa zaleta! Zastosowania są równie uniwersalne co tłokowego – mimo małych rozmiarów urządzenia aplikujesz tu te same leki (poza oleistymi oraz wyraźnie wymienionymi jako wyjątki). Być może właśnie taki model będzie lepszym prezentem dla dziadków?

Inne dostępne rodzaje inhalatorów domowych: ultradźwiękowy i parowy. Decydujący wpływ na skuteczne dotarcie leku do odpowiednich odcinków układu oddechowego ma wielkość cząsteczek aerozolu. Duże mają tendencję do osiadania w górnych partiach (nos, gardło, krtań), mniejsze mogą dostać się do dolnych (oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych). Ta wartość podawana jest w specyfikacji w mikrometrach/mikronach (µm/µ) i osiąga wartość między 0,5 a 10 – znacząca różnica!

Prezent dla dziadków – propozycja nr 4 – stacja pogody

Meteopatia często przychodzi z wiekiem, dziadkowie chyba zawsze muszą wiedzieć, jaka jest pogoda, a wyjrzenie czy wystawienie palca przez okno nie zawsze wystarczy! Być może nie korzystają z komórki albo z aplikacji pogodowych, wolą duże ekrany i informacje z czujników, a nie „z internetów”…

Kolejny pomysł na prezent dla dziadków - klasyczna stacja pogodowa – to niewielkie pudełko z czujnikami i ekranem, spełnia też funkcję zegarka oraz budzika. W wersji minimalistycznej za 20 zł jest termometrem wewnętrznym – albo wewnętrznym i zewnętrznym, przyczepianym do szyby. W modelach bardziej zaawansowanych dochodzi higrometr, również opcjonalnie zewnętrzny. Czujniki zewnętrzne są najczęściej bezprzewodowe, forma pozwala na przyczepienie we wnęce okiennej (choć należy unikać bezpośredniej bliskości ram metalowych). Częste jest wyświetlanie faz księżyca – do tego nie potrzeba czujnika. Ciut lepsze stacje potrafią „przewidywać” pogodę, sygnalizują tendencje zmiany temperatury, stopień nasłonecznienia / zachmurzenia (ikonki z chmurkami, deszczem itp.), a nawet mają „wskaźnik komfortu”. Przewidywań dokonują oczywiście na podstawie odczytów swoich czujników, więc dobrze, aby pojawił się też barometr. Ten czujnik pojawia się już w urządzeniach za 80 zł.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając taki prezent dla dziadków? Wraz ze wzrostem ceny dochodzą kolejne funkcje – alarm mrozu, temperatura odczuwalna, siła i kierunek wiatru... Charakterystyczny czujnik z wiatromierzem jest właśnie cechą wyróżniającą profesjonalne stacja pogodowe. Mogą nadawać do bazy nawet na odległość 150 m, a ich ekrany są duże, kolorowe, z wykresami. Jeśli twój budżet jest mniejszy, a stawiasz na efektowność – znajdź model z rzutnikiem wyświetlającym na ścianie lub suficie godzinę albo temperaturę!

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść