Data publikacji: 

Nawilżacz - jak wybrać?

Nawilżacz to urządzenie, które zwiększa w pomieszczeniu poziom wilgotności powietrza za pomocą rozpylania cząsteczek wody w postaci mgiełki lub pary wodnej. W wyborze odpowiedniego modelu pomoże Ci ten poradnik.

Różne typy nawilżaczy

Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy jest bardzo ważna. Powietrze zbyt suche powoduje wysuszenie błon śluzowych, a tym samym zwiększa możliwość częstszych infekcji górnych dróg oddechowych, łzawienia oczu lub drapanie w gardle. Z kolei zbyt duża wilgotność powietrza zwiększa możliwość rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Najkorzystniejszą dla zdrowia wilgotność na poziomie 40-60% można uzyskać za pomocą nawilżaczy, które w zależności od sposobu działania można podzielić na trzy typy: ultradźwiękowe, parowe i mechaniczne (tzw. ewaporacyjne).

Czy nawilżacz powietrza sprawdzi się w Twoim domu? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz pełną ofertę nawilżaczy w naszym sklepie!

Nawilżacze ultradźwiękowe są wydajne i energooszczędne jednak niesłyszalne dla ludzkiego ucha ultradźwięki, mogą być uciążliwe dla zwierząt domowych.
Nawilżacz

Nawilżacze ultradźwiękowe są wydajne i zużywają niewiele energii elektrycznej. Po uruchomieniu, rozbijają ultradźwiękami wodę na bardzo drobne cząsteczki, które w postaci chłodnej mgiełki wydostają się z urządzenia. Mgiełka jest bardzo delikatna i nie nagrzewa powietrza, dlatego możesz używać tego typu nawilżacza zarówno w zimie, jak i w lecie.

W naszym sklepie dostępne są także modele z funkcją wytwarzania ciepłej mgiełki. W tego typu urządzeniach bardzo ważne jest, aby systematycznie wymieniać wkład filtrujący, gdyż pod wpływem zanieczyszczonej wody urządzenie może ulec uszkodzeniu. Musisz też pamiętać, że ultradźwięki są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale mogą być uciążliwe dla zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów.

 

Nawilżacze parowe szczególnie zalecane są dla małych dzieci lub osób z chorobami dróg oddechowych, pozwalają na użycie olejków eterycznych i mogą być stosowane do inhalacji.
Nawilżacz parowy
Nawilżacze parowe wydzielają parę wodną, która powstaje w wyniku podgrzewania wody. Wysoka temperatura powoduje usunięcie drobnoustrojów z wody, przez co nawilżacz parowy zalecany jest dla małych dzieci lub osób z chorobami dróg oddechowych. Musisz pamiętać jednak, że w przypadku używania tego typu urządzeń temperatura powietrza w pomieszczeniu wzrasta, co może być uciążliwe w upalne, letnie.
Niektóre nawilżacze parowe mogą służyć do inhalacji oraz pozwalają na użycie olejków eterycznych, które wlewa się do specjalnego pojemnika. Dzięki temu po domu może rozchodzić się dyskretny zapach. Nawilżacze te mają przeważnie niską cenę, są ciche, nie wydają dźwięków, które mogłyby drażnić zwierzęta. Zużywają jednak więcej energii elektrycznej niż pozostałe typy nawilżaczy.

 

Nawilżacze mechaniczne oferują najzdrowszy sposób nawilżania pomieszczeń i pozwalają na stosowanie olejków aromatycznych. Minusem jest szum przepływającego powietrza, który słychać podczas pracy urządzenia.
Nawilżacz mechaniczny
Nawilżacze mechaniczne (ewaporacyjne) zwiększają wilgotność powietrza chłodną parą wodną. Zasada działania tego typu urządzeń polega na nawilżaniu znajdującego się wewnątrz obudowy wkładu lub bębna, a następnie na mechanicznym wydmuchaniu na zewnątrz za pomocą wentylatora niewidocznej pary wodnej.

Proces nawilżania jest najwolniejszy spośród trzech typów nawilżaczy, a podczas pracy słychać szum powietrza przepływającego przez urządzenie. Nawilżacze mechaniczne oferują jednak najzdrowszy sposób nawilżania pomieszczeń, pozwalają na stosowanie olejków aromatycznych, a także na używanie ich do obniżenia temperatury powietrza w upalne, letnie dni. Dodatkowym plusem jest niskie zużycie energii elektrycznej oraz duża niezawodność.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując nawilżacz

Aby dobrać odpowiedni nawilżacz, oprócz typu urządzenia należy zwróć uwagę na wydajność wytwarzania mgiełki lub pary wodnej oraz powierzchnię nawilżania. W zależności od producenta wydajność nawilżaczy podawana jest w gramach lub mililitrach na godzinę oraz w litrach na dobę.

Można ogólnie przyjąć, że do nawilżenia pomieszczenia o powierzchni 50 m2 potrzebna jest wydajność około 6,7 litra na dobę. Powierzchnia nawilżania waha się od 25 do 70 m2. Pamiętaj, że w przypadku gdy nawilżacz pracuje zbyt intensywnie, woda może się skraplać na meblach i ścianach w pobliżu urządzenia.

 

W niektórych modelach nawilżaczy możesz ustawić intensywność wydostawania się pary wodnej, jej temperaturę oraz wymagany w danym pomieszczeniu poziom wilgotności powietrza.
Nawilżacz powietrza

W przypadku urządzeń o dużej wydajności, która może wynosić nawet 11 litrów na dobę istotna jest pojemność zbiornika na wodę. Im większy jest pojemnik, tym rzadziej musisz go uzupełniać. W wielu modelach nawilżaczy możesz regulować intensywność wydostawania się pary wodnej, a w bardziej zaawansowanych modelach również ustawić wymagany w danym pomieszczeniu poziom wilgotności powietrza. W tym ostatnim przypadku nawilżacz będzie dokonywał pomiaru i włączał się w na czas niezbędny do utrzymania stałego poziomu wilgotności powietrza. Podobną funkcję w nieco prostszych modelach spełnia wyłącznik czasowy.

 

Wydajność nawilżaczy może być podawana jest w gramach lub mililitrach na godzinę oraz w litrach na dobę. Dla przykładu –do nawilżenia pomieszczenia o powierzchni 50 m2 potrzebne jest urządzenie o wydajności około 6,7 litra na dobę.
Nawilżacz powietrza

Wygodnym rozwiązaniem jest wyjmowany zbiornik na wodę. Dzięki takiej konstrukcji możesz uzupełnić wodę bez konieczności przenoszenia całego nawilżacza lub napełniania wodą dodatkowych naczyń. Pamiętaj, by przed każdym dolaniem wody umyć zbiornik, aby nie rozwijały się w nim glony i bakterie. Nawilżacz powinieneś tez regularnie odkamieniać za pomocą specjalnych środków dostępnych w naszym sklepie.

Na liście dodatkowych cech i funkcji nawilżaczy można także znaleźć: funkcję oczyszczania powietrza, filtry HEPA eliminujące alergeny i pyłki, filtry węglowe redukujący zapachy, oraz automatyczny wyłącznik, dzięki któremu urządzenie wyłączy się, gdy w pojemniku zabraknie wody.

Zobacz pełną ofertę nawilżaczy w naszym sklepie!
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść