Data publikacji: 

Czym głośniki gamingowe różnią się od standardowych?

Chcąc cieszyć się wysokiej jakości dźwiękami podczas korzystania z komputera, powinieneś wyposażyć się w dobry zestaw głośników. Okazuje się jednak, że inny sprawdzi się u standardowego użytkownika, a inny u gracza. Zobacz, czym różnią się te dwa rodzaje głośników komputerowych i na co zwrócić uwagę, wybierając je!

głośniki komputerowe dla gracza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaka konfiguracja będzie najlepsza w przypadku głośników standardowych i gamingowych
  2. czym jeszcze różnią się te dwa rodzaje głośników komputerowych
  3. jak ustawić głośniki do komputera w zależności od ich zastosowania

Standardowe głośniki komputerowe a gamingowe – jaka konfiguracja będzie najlepsza?

głośniki do komputera na biurkuKonfiguracja zestawu głośników to nic innego jak liczba elementów wchodzących w jego skład. Przy standardowym użytkowaniu, czyli słuchaniu muzyki w wolnym czasie, w zupełności sprawdzą się komplety w konfiguracji 2.0 lub 2.1, czyli składające się z dwóch głośników i subwoofera, który podbije niskie tony. O najciekawszych przeczytasz tutaj: Najlepsze głośniki komputerowe 2.1 – poznaj opinie naszych klientów.

W przypadku głośników gamingowych taka konfiguracja może się okazać niewystarczająca. W końcu tutaj wszystko sprowadza się do tego, by dźwięk otaczał gracza z każdej strony i dostarczał mu nawet takich odgłosów, jak szmer wody w strumieniu, szum liści na drzewie czy krople wody uderzające o ziemię – wszystko po to, by jak najlepiej wczuć się w wirtualną rzeczywistość. To właśnie dlatego gracze najczęściej sięgają po głośniki do komputera 5.1 lub nawet 7:1.

WARTO WIEDZIEĆ

Głośniki do komputera w konfiguracji 5:1 doskonale sprawdzą się również przy oglądaniu filmów. Korzystając nich, sprawisz, że oglądanie filmów na zwykłym laptopie przejdzie na wyższy poziom niż do tej pory, a wrażenia akustyczne będą zupełnie nieporównywalne do tych, jakich doświadczasz przy standardowych głośnikach 2.0 czy 2.1.

Pozostałe różnice między głośnikami do komputera dla graczy a standardowymi

Konfiguracja nie jest jednak jedynym kryterium decydującym o tym, że głośniki bardziej przypadną do gustu graczom niż standardowym użytkownikom. Wśród istotnych różnic między tymi dwoma kategoriami sprzętów nagłaśniających warto też wymienić:

  • pasmo przenoszenia – zakłada się, że w przypadku głośników do komputera dla standardowego użytkownika wartość ta oscyluje wokół 20-20000 Hz. Graczy bardziej zainteresują modele z pasmem przenoszenia na poziomie 35-18000 Hz;
  • regulacja niskich tonów – w przypadku modeli standardowych jest to kryterium opcjonalne, ale nie sposób wyobrazić sobie głośników gamingowych, w których nie można dowolnie wzmacniać basów;
  • pilot – przy standardowym użytkowaniu korzystanie z przełączników umieszczonych na obudowie głośnika nie powinno przysparzać trudności. Dla gracza może być to jednak problematyczne – w końcu trzeba oderwać na chwilę dłoń od myszki czy klawiatury, a ta chwila dekoncentracji może się równać przegranej. Modele gamingowe powinny być zatem wyposażone w pilot, który będzie zawsze pod ręką, by moc zmienić parametry pracy urządzenia bez przerywania gry;
  • stylistyka – choć nie ulega wątpliwości, że to jakość dźwięku ma największe znaczenie przy zakupie głośników do komputera, modele gamingowe mają również specyficzny wygląd. Mowa tu oczywiście o podświetleniu RGB, tak charakterystycznym dla gadżetów przeznaczonych dla graczy – za przykład niech posłuży model Trust GXT 629 Tytan 2.1 RGB. W standardowych głośnikach do komputera kolorowe podświetlenie jest spotykane dość rzadko.

Jak rozmieścić zestaw głośników w zależności od zastosowania?

głośniki komputerowe Trust GXT 629 Tytan 2.1 RGBChoć same parametry techniczne odgrywają tu bardzo dużą rolę, istotną różnicę między głośnikami standardowymi a gamingowymi stanowi też samo rozłożenie komponentów. Zwykłe modele 2.0 czy 2.1 wystarczy tylko postawić po obu stronach biurka i już możesz cieszyć się dobrą jakością dźwięku. Jeśli jednak jesteś graczem i wybrałeś zestaw głośników 5.1, najlepiej ustawić je w następujący sposób:

  • głośniki przedni lewy i przedni prawy umieść po obu stronach biurka w taki sposób, by nie stały dokładnie naprzeciw siebie;
  • głośniki tylny prawy i tylny lewy ułóż za swoimi plecami, również uważając na to, by nie były skierowane na siebie;
  • subwoofer powinien stać blisko Ciebie, najlepiej na wprost Twojego fotela.

Zobacz również, czy subwoofer jest obowiązkowym elementem zestawu głośników gamingowych

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść