Telefony i zegarki
Data publikacji: 

Jak wybrać smartfona do gier?

Możliwość zmiany smartfona w przenośną konsolę do gier to szczególnie ceniona funkcjonalność. Jednak aby uruchomić najbardziej zawansowane gry, telefon musi mieć wydajne podzespoły. Jakie?Nowoczesne smartfony zapewniają wydajność w grach wideo zbliżoną do komputerów stacjonarnych sprzed kilku lat. Są wyposażone w mocny procesor ze zintegrowanym układem graficznym oraz dużą ilość pamięci RAM. To właśnie na te podzespoły musisz zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcesz grać na smartfonie w zaawansowane gry 3D.

1.      Procesor i układ graficzny

W urządzeniach mobilnych procesor ma zintegrowany układ graficzny (kartę graficzną), co sprawia, że wydajność obu układów idzie ze sobą w parze. Jeśli więc zależy Ci na najwyższej wydajności w grach 3D – szukaj 8-rdzeniowego procesora głównego wspieranego przez 8 rdzeni procesora graficznego. Nieco słabszy układ z 6-rdzeniowym procesorem zapewni wystarczającą wydajność, natomiast 4-rdzeniowy układ sprawdzi się do mniej zaawansowanych gier. 

 

 TYP PROCESORA

8-rdzeniowy 

6-rdzeniowy  

 4-rdzeniowy 

WYDAJNOŚĆ 

najwyższa wydajność 

wysoka wydajność  

średnia wydajność  

 

Sprawdź smartfony z 8-rdzeniowym procesorem.

Sprawdź smartfony z 6-rdzeniowym procesorem.

Sprawdź smartfony z 4-rdzeniowym procesorem.
 

2.      Pamięć RAM

Smartfon do wydajnego działania wymaga pamięci operacyjnej, wspierającej pracę procesora i przechowującej procesy wykonywane w czasie rzeczywistym. Jest to szczególnie ważne w przypadku gier 3D, ponieważ w czasie rzeczywistym wykonują setki komend, które musi przetworzyć procesor i układ graficzny. Im więcej pamięci, tym wydajniej działa smartfon. Jaka będzie optymalna ilość? Jeśli oczekujesz najwyższej wydajności, wybierz model z 4 GB pamięci RAM.

ILOŚĆ PAMIĘCI RAM

4 GB

3 GB

2 GB

WYDAJNOŚĆ

najwyższa wydajność

wysoka wydajność

średnia wydajność

 

Sprawdź smartfony z 4 GB pamięci RAM.

Sprawdź smartfony z 3 GB pamięci RAM.

Sprawdź smartfony z 2 GB pamięci RAM.

 

 3.      Pamięć wbudowana

Jeżeli chcesz mieć na swoim smartfonie wszystkie ulubione gry, potrzebujesz pamięci, aby je przechowywać. Oczywiście im więcej pamięci, tym więcej plików można przechować. Rozsądny wybór to smartfon z 16 GB pamięci.

Pamiętaj, że jeśli pamięć w telefonie będzie dla Ciebie niewystarczająca, w większości smartfonów istnieje możliwość jej rozbudowania za pomocą karty SD lub microSD.

ZOBACZ Smartfony z pamięcią do 16 GB!

4.      System operacyjny

Z punktu widzenia gracza ważny jest system operacyjny. W smartfonach do gier można znaleźć aż 3 systemy do wyboru: Android, iOS, Windows Phone. Co je wyróżnia?

Android – system z największym dostępem do płatnych i bezpłatnych gier i aplikacji. System jest dostępny na smartfonach wielu producentów. Najnowsza wersja Androida to 6.0 Marshmallow.

iOS – autorski system marki Apple, dostępny wyłącznie na iPhonie. System umożliwia pobranie największej liczby gier i aplikacji, niestety płatnych. Najnowsza wersja iOS to 9.

Windows Phone – system przygotowany przez Microsoft i dostępny wyłącznie na smartfonach tego producenta. Niewielka ilość dostępnych gier i aplikacji. Najnowsza wersja systemu to Windows Phone 10.

Co prawda rodzaj systemu nie ma wpływu na wydajność w grach, ale niektóre gry lub aplikacje dostępne na jednym systemie mogą być niedostępne na innych. 


Sprawdź, skąd pobrać gry

SYSTEM

Android

iOS

Windows Phone

SKLEP Z GRAMI

Google Play

App Store

Windows Phone Store


Przed wyborem konkretnego urządzenia pamiętaj, aby sprawdzić, czy Twoja ulubiona gra jest dostępna w danym systemie.

Sprawdź smartfony z systemem Android.

Sprawdź smartfony z systemem iOS.

Sprawdź smartfony z systemem Windows Phone.

5.      Przekątna wyświetlacza

Z punktu widzenia wygody gracza okazuje się ważna przekątna wyświetlacza. Im większy wyświetlacz, tym łatwiej dostrzec szczegóły na ekranie. To niezwykle ważne w grach akcji oraz sportowych, w których liczy się czas reakcji. Optymalny ekran zapewniający wygodę użytkowania mieści się w przedziale pomiędzy 5 a 6 cali.
 

Sprawdź smartfony z przekątną od 5 cali!


Co może się przydać w smartfonie dla gracza?

  • Powerbank zapewni dodatkowe źródło energii, kiedy nie masz dostępu do gniazdka elektrycznego i nie możesz naładować smartfona. Dzięki temu będziesz mógł przez dłuższy czas grać np. w podróży.

SPRAWDŹ, Jak wybrać powerbank!


  • Karta pamięci przyda się, gdy w smartfonie zabraknie miejsca na Twoje ulubione gry lub pliki multimedialne.
  • Okulary VR sprawią, że będziesz mógł przenieść się do wirtualnej rzeczywistości i oglądać otaczający świat z zastosowaniem rewolucyjnych efektów 3D.
  • Funkcja Remote PLAY jest dostępna na smartfonach i tabletach Xperia z serii Z (model Z2 lub nowsze), czyli np. na smartfonie Sony Xperia XZ. Za pośrednictwem Wi-Fi umożliwia połączenie z konsolą Sony PlayStation 4 i prowadzenie rozgrywki na ekranie smartfona.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść