Data publikacji: 

Okap teleskopowy – 5 powodów, dla których warto go mieć w nowoczesnej kuchni

Urządzając swoją kuchnię, nie możesz zapomnieć o wybraniu odpowiedniego okapu – to właśnie od niego będzie bowiem zależeć Twój komfort podczas gotowania. Jednym z modeli, po który możesz sięgnąć, jest teleskopowy okap podszafkowy. Sprawdź, czy na pewno wiesz o nim wszystko, co powinieneś!

Teleskopowy okap podszafkowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego okap teleskopowy tak dobrze sprawdza się w małej kuchni,

- czy można go stosować w kuchni bez szybu kominowego,

- jak zwiększyć miejsce do przechowywania, stosując taki model okapu,

- czy można regulować wydajność teleskopowego okapu podszafkowego,

- dlaczego okapy teleskopowe idealnie dopełniają nowoczesną kuchnię.

Teleskopowy okap podszafkowy – idealny do małej kuchniOkap teleskopowy Amica

Urządzając kuchnię o małym metrażu z pomocą projektanta, z pewnością usłyszysz, że okap teleskopowy jest tutaj najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Urządzenie to zajmuje wyjątkowo mało miejsca w porównaniu z innymi rodzajami okapów i pochłaniaczami – nie będzie więc marnować przestrzeni, która jest w tej sytuacji tak cenna. Model ten jest bowiem przeznaczony do montażu pod szafką, a dzięki szerokości wynoszącej zazwyczaj kilkanaście centymetrów jest pod nią niemalże niewidoczny. Zobacz np. ten model o wysokości 17 cm. Teleskopowy okap podszafkowy nie zagraci więc Twojej kuchni, a jednocześnie świetnie spełni swoją funkcję, usuwając z niej nieprzyjemne zapachy i nadmiar wilgoci.

Dlaczego okap teleskopowy sprawdza się w kuchniach bez szybu wentylacyjnego?

Nie ulega wątpliwości, że najskuteczniejsze okapy kuchenne to te, które są podłączone do szybu wentylacyjnego – zapachy mogą wtedy zostać odprowadzone na zewnątrz. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy Twoja kuchnia jest pozbawiona przewodu kominowego? Takie rozwiązania stosowane były wbrew pozorom stosunkowo często, szczególnie w blokach budowanych w starej technologii. Brak możliwości podpięcia do wentylacji nie oznacza konieczności zrezygnowania z okapu – model teleskopowy doskonale sprawdza się podczas pracy obiegu zamkniętym, czyli bez podłączenia do szybu wentylacyjnego.

JAK DZIAŁA OKAP W OBIEGU ZAMKNIĘTYM?

Powietrze nie jest odprowadzane na zewnątrz budynku, lecz oczyszczane za pomocą specjalnych wkładów. Najczęściej są to filtry węglowe (do usuwania zapachów) oraz metalowe (wychwytujące unoszące się w powietrzu cząsteczki tłuszczu). Konieczne jest dbanie o filtry, czyli czyszczenie ich lub wymienianie na nowe po zużyciu – bez czystego filtra okap nie spełnia swojej funkcji.

Teleskopowy okap kuchenny a miejsce do przechowywaniaTeleskopowy okap kuchenny

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, okap teleskopowy jest przeznaczony do zamontowania na spodzie szafki znajdującej się tuż nad kuchenką. W związku z tym otrzymasz dodatkową przestrzeń do przechowywania w miejscu, w którym zazwyczaj znajduje się tylko okap – zyskujesz więc dwie korzyści jednocześnie. Znajdujące się nad okapem szafki zazwyczaj nie są duże. Doskonale sprawdzą się zatem w przypadku niewielkich artykułów kuchennych – takich jak chociażby słoiczki z przyprawami. Dzięki temu zawsze będziesz je mieć pod ręką podczas gotowania, zamiast szukać ich po szufladach znajdujących się z drugiej strony pomieszczenia.

Jak regulować wydajność pracy urządzenia?

Alternatywę dla okapu teleskopowego stanowi standardowy model podszafkowy, taki jak np. to urządzenie. Urządzenia o konstrukcji teleskopowej są jednak uważane za bardziej ekonomiczne, stąd też ich duża popularność wśród świadomych klientów. Dlaczego? Sprzęty te posiadają nie tylko stałą płytę pochłaniającą, lecz również dodatkowe wysuwane skrzydło, które działa dokładnie tak samo. Możesz zatem łatwo regulować wydajność okapu, zwiększając lub zmniejszając powierzchnię pochłaniania w zależności od potrzeby.
 

Nietuzinkowy wygląd nowoczesnych okapów teleskopowych

Na korzyść okapów kuchennych teleskopowych przemawia również ich niebanalna estetyka, która doskonale harmonizuje z każdym stylem aranżacyjnym. Jak to możliwe? Ponieważ większa część urządzenia pozostaje schowana w szafce, na zewnątrz zobaczysz tylko jej niewielki fragment. Nie musisz zatem martwić się tym, że zamontowanie okapu zniszczy Twoją aranżację, gdyż sprzęt pozostanie niemalże niewidoczny na co dzień. Jego prawdziwy kolor i kształt ukażą się dopiero wtedy, gdy wysuniesz teleskopowe skrzydło.
Pamiętaj o tym, że dobrze dobrany okap kuchenny pomoże Ci w walce z nieprzyjemnym zapachem w kuchni. O tym, co jeszcze możesz zrobić, by się go pozbyć, przeczytasz w artykule Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Zobacz również, jakie inne rodzaje okapów kuchennych można wyróżnić i czym się charakteryzują!
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść