Data publikacji: 

Jak zamontować okap podszafkowy?

Okap podszafkowy jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchennego. Możesz go zastosować z powodzeniem w każdej kuchni, bez względu na jej wielkość i aranżację pozostałych mebli i sprzętów AGD. Okapy tego typu najczęściej stosuje się w małych kuchniach, gdzie nie ma miejsca na instalację innego modelu oraz tam, gdzie jest problem z podłączeniem wentylacji. Jak go samodzielnie zamontować?

Okap podszafkowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co przygotować do montażu okapu kuchennego,

- jak zamontować okap podszafkowy (tryb zamknięty) – krok po kroku,

- jak zamontować okap podszafkowy (tryb otwarty).

Co przygotować do montażu okapu kuchennego?

Amica OSC6112IJak sama nazwa wskazuje, okap podszafkowy montuje się na spodzie szafki umieszczonej bezpośrednio nad kuchenką. Taki sprzęt zajmuje mało miejsca i łatwo się go montuje. Jest to rozwiązanie bardzo popularne, praktyczne i niedrogie.
Okapy podszafkowe mogą działać:
 • w obiegu zamkniętym bez ujścia wentylacyjnego jako pochłaniacz. Okap będzie wtedy na bieżąco oczyszczać powietrze za pomocą filtra i oddawać je do ponownego wykorzystania. Filtr odgrywa w nim ważną rolę, a najlepsze są te wykonane z aluminium, które można wielokrotnie czyścić i używać przez dłuższy czas,
 • w obiegu otwartym jako wyciąg   za pomocą rury wentylacyjnej połączonej z okapem i odprowadzającej powietrze przez szyb wentylacyjny na zewnątrz kuchni.
Oba tryby pracy posiada np. Amica OSC6112I.
Do montażu okapu nie potrzebujesz fachowej wiedzy ani wsparcia specjalisty. Wystarczą podstawowe narzędzia: śrubokręt, wiertarka, ołówek, wiertło do drewna, małe wkręty do drewna oraz odpowiedni filtr dopasowany do okapu. W przypadku wyboru trybu pracy jako wyciąg będzie potrzebny jeszcze zakup rury odprowadzającej powietrze.
Kluczową rzeczą jest dobranie okapu do szerokości szafki, pod którą przymocujesz urządzenie. To podstawowa informacja, którą powinieneś sprawdzić przed dokonaniem zakupu. Powinien on również być nieco szerszy od kuchenki, bo tylko wtedy będzie w stanie łatwo pozbyć się oparów powstałych podczas gotowania.

PORADA EKSPERTA

Pamiętaj, aby okap zamontować na odpowiedniej wysokości. Zbyt wysokie lub zbyt niskie umieszczenie okapu może nam przysporzyć trudności podczas codziennego użytkowania. Powinien znaleźć się takiej wysokości, abyś mógł wygodnie sięgnąć do panelu sterującego urządzeniem.

Jak zamontować okap podszafkowy w trybie zamkniętym?

Prawidłowy montaż ma wpływ na to, czy okap pracuje efektywnie, wydajnie i cicho. Instalacja okapu niezgodna z instrukcjami producenta ograniczy jego zdolność do pochłaniania oparów oraz cichej pracy. Poniżej radzimy, jak prawidłowo go zainstalować, aby mógł efektywnie działać. Dodatkowo należy dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu każdego z zakupionych urządzeń.
Podszafkowy okap kuchenny Oto jak zamontować okap, który będzie pracował jako pochłaniacz:
 • zdejmij filtry tłuszczowe okapu,
 • wyciągnij blokadę, dzięki której okap będzie pracował w obiegu zamkniętym,
 • zamontuj filtr w odpowiednim miejscu zgodnie z instrukcją, 
 • zaklej otwór odprowadzający powietrze do kanału wentylacyjnego naklejką dołączoną do zestawu, 
 • przyłóż okap do spodu szafki i zaznacz ołówkiem miejsca otworów do wywiercenia,
 • wywierć otwory w miejscach, które zaznaczyłeś wcześniej ołówkiem,
 • przyłóż okap i przykręć go wkrętamido szafki,
 • nałóż filtry tłuszczowe.

Jak krok po kroku zamontować okap podszafkowy w trybie otwartym?

Jeżeli zdecydujesz się na pracę okapu w trybie wyciągu, jego montaż będzie nieco bardziej skomplikowany. Zanim przystąpisz do montażu, upewnij się, że średnica dokupionej do zestawu rury pasuje do wielkości wylotu kratki wentylacyjnej. Dalsza praca polega na wykonaniu następujących czynności:
 • przyłóż okap do spodu szafki i zaznacz ołówkiem miejsca otworów do wywiercenia,
 • wywierć otwory, których miejsca zaznaczyłeś wcześniej ołówkiem,
 • przyłóż okap i przykręć go wkrętamido szafki,
 • przygotuj zakupiony ciąg rur, poprowadź go najprostszą i najkrótszą drogą do kratki wentylacyjnej – kąt montażu powinien wynosić 45 stopni lub mieć formę łuku, należy unikać zakrętów,
 • połącz okap i wylot szybu wentylacyjnego rurociągiem.

Ciekawy rozwiązaniem jest podszafkowy okap kuchenny, który można wygodnie schować. O okapach teleskopowych, bo to o nich jest mowa, piszemy w artykule Okap teleskopowy – 5 powodów, dla których warto go mieć w nowoczesnej kuchni.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść