Słownik pojęć i terminów
Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.
Wybierz literę alfabetu:

Okulary 3D - rodzaj

Okulary 3D są niezbędne do prawidłowego odbioru programów wyświetlanych w technice trójwymiarowej. Okulary zostały zaprojektowane tak, aby zapewniały długotrwały komfort.

Wyróżniamy dwa rodzaje technologii 3D:
   
  • Technologia 3D aktywna (migawkowa)
Podstawowy efekt technologii aktywnej 3D uzyskiwany jest w okularach. Zasilane są one przy pomocy małej baterii lub akumulatora. Szkła mają wykonane z warstwy ciekłych kryształów i filtra polaryzacyjnego. System może dostarczyć pełnej rozdzielczości HD 1080p obrazu dla każdego oka. Tego typu okulary wymagają stałej łączności z telewizorem i wszelkie przeszkody pojawiające się miedzy nimi, a telewizorem mogą zakłócać obraz.

  • Technologia 3D pasywna (polaryzacyjna)
Dwa obrazy są wyświetlane na ekranie przez różne filtry polaryzacyjne, które są zgodne z filtrami umieszczonymi w szkłach okularów 3D - rozdzielnie dla oka lewego i prawego. Pasywne okulary 3D to zwykłe oprawki zaopatrzone w soczewki z filtrami polaryzacyjnym. Do danego oka dociera tylko jeden konkretny obraz. Dzięki temu rozwiązaniu okulary nie potrzebują zasilania ani konieczności synchronizacji z telewizorem.