Zdalne sterowanie telefonem – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Przy użyciu smartfona można zdalnie sterować urządzeniami w ramach szerokiej kategorii usług zwanej Smart Home. Łączność odbywa się poprzez Bluetooth lub Wi-Fi. Można też z powodzeniem sterować samym telefonem z komputera PC lub laptopa. Wystarczy zainstalować na obu urządzeniach odpowiednią aplikację. Sprawdź, co musisz wiedzieć o zdalnym zarządzaniu telefonem z komputera i sterowaniu z użyciem smarfona.

Zdalne sterowanie zmywarki telefonem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. w jaki sposób przy użyciu smartfona można zdalnie zarządzać sprzętem domowym
  2. jakie możliwości daje zdalne sterowanie telefonem
  3. jak zdalnie sterować telefonem z komputera PC lub laptopa

Zdalne sterowanie za pomocą telefonu – jak to możliwie?

Wyjmowanie naczyń ze zmywarki

Nie da się zaprzeczyć temu, że smartfony stały się urządzeniami pierwszej potrzeby. Wykorzystujemy je do komunikacji, pracy i rozrywki. Zgodnie z badaniami, przeciętna osoba posiada przy sobie telefon przez dwadzieścia trzy godziny na dobę. Nawet w trakcie snu większość z nas ma go na wyciągnięcie ręki.

Na razie smartfon nadal pozostaje podstawowym narzędziem do komunikacji – zarówno międzyludzkiej, jak i komunikacji z innymi urządzeniami elektronicznymi. Telefon to łatwy sposób na kontakt z bliskimi. Możemy do nich zadzwonić, wysłać im wiadomość SMS, MMS lub porozmawiać za pomocą internetowego komunikatora.

Smartfony – między innymi wydajny Apple iPhone X 64GB – mogą także służyć do zdalnego sterowania sprzętem elektronicznym. Nikogo już nie dziwi widok osoby, która za pomocą telefonu steruje dronem. W polskich domach jest też coraz więcej urządzeń z możliwością zdalnej obsługi przy użyciu smartfona. Użytkownik, dzięki łączności Bluetooth lub sieci Wi-Fi oraz wykorzystując odpowiednie aplikacje, może połączyć się z modułem sterujących pralki, suszarki do ubrań czy odkurzacza i zarządzać pracą urządzenia nawet z dużych odległości.

Smart Home, czyli sterowanie sprzętem domowym przy użyciu telefonu

Zmywarka Candy ze zdalnym sterowaniem telefonem

Na rynku sprzętu elektronicznego pojawia się coraz więcej urządzeń, z którymi użytkownicy mogą komunikować się za pomocą łączności bezprzewodowych. Dzięki sieci Wi-Fi jest to możliwe nawet z dużych odległości, na przykład z miejsca pracy oddalonego od domu o wiele kilometrów. Jakie możliwości dają usługi w ramach tak zwanego inteligentnego domu?

Smart Home to możliwość zdalnego sterowania takimi urządzeniami, jak telewizor, odkurzacz automatyczny, pralka czy lodówka. Użytkownik, który połączy swój smartfon z telewizorem, chociażby Samsungiem QLED QE65Q85RAT, może wyświetlić na nim obraz z ekranu urządzenia mobilnego albo użyć telefonu jako zamiennika dla pilota telewizyjnego, gdy ten się gdzieś zapodzieje. Urządzenia Samsunga można też połączyć w sieć w ramach usługi SmartThings. Dzięki temu mogą one wzajemnie komunikować się ze sobą (na przykład telewizor z kinem domowym albo pralka z suszarką do ubrań) i przekazywać istotne informacje, między innymi o preferencjach użytkownika.

Lodówka wyposażona w łączność bezprzewodową może przesłać na telefon właściciela informację o tym, że nie zamknięto drzwi chłodziarki albo, że wystąpił nagły brak prądu. Lodówka może też samodzielnie zdiagnozować usterkę, gdy ta wystąpi i wysłać na smartfon instrukcję o tym, jakie kroki trzeba podjąć, aby ją usunąć. Przykładem urządzenia wyposażonego w powyższe funkcje jest Samsung Twin RR39M7145S9.

Dzięki dedykowanej aplikacji i łączności MobileControl (dostępne wyłącznie dla urządzeń Apple) można także sterować za pomocą telefonu zaawansowanym technologicznie odkurzaczem automatycznym, takim jak Miele Scout RX2 Home Vision. Użytkownik, korzystając z Wi-Fi, bez problemu uruchomi go zdalnie, zaplanuje ścieżki sprzątania, a nawet podejrzy, co dzieje się w domu przez wbudowaną w odkurzacz kamerę.

Przy użyciu aplikacji oraz sieci Wi-Fi można także sterować pracą pralki, między innymi modele Miele WWI860. Dzięki funkcji Smart Control użytkownik zdalnie uruchomi pralkę, wybierze program i skontroluje czas do zakończenia prania. Podobną funkcjonalność oferują także suszarki do ubrań, chociażby Bosch WTX87KH0PL.

Sterowanie telefonem z komputera – jak to zrobić?

Przy użyciu telefonu można zarządzać wieloma urządzeniami domowymi. Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, da się także sterować telefonem, wykorzystując do tego komputer PC, laptop lub inny telefon komórkowy.

Użytkownik, który chce kontrolować telefon z innego sprzętu, musi najpierw zainstalować odpowiednie oprogramowanie na obu urządzeniach. Dobrze sprawdzi się na przykład darmowy TeamViewer. Po instalacji wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami z głównej karty aplikacji TeamViewer. Po połączeniu urządzeń (muszą one posiadać aktywne połączenie internetowe) na monitorze komputera wyświetli się podgląd ekranu ze smartfona. Od tego momentu użytkownik może swobodnie zarządzać zasobami telefonu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść