Data publikacji: 

Zmywanie ręczne czy w zmywarce – co generuje większe oszczędności?

Zmywanie ręczne to nieprzyjemny obowiązek, który dodatkowo może powodować wzrost wydatków za wodę. Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na codziennym myciu naczyń? Używanie zmywarki pozwala zmniejszyć zużycie wody, ale z drugiej strony wymaga poboru prądu. Które rozwiązanie jest więc bardziej opłacalne – mycie ręczne czy korzystanie ze zmywarki?

Używanie zmywarki – wyciąganie czystych naczyń z szuflady zmywarki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- ile średnio kosztuje ręczne mycie naczyń,
- jak obliczyć wydatki na zmywanie,
- ile prądu zużywa zmywarka rocznie,
- czy warto kupić zmywarkę automatyczną,
- ile kosztuje używanie zmywarki, a ile mycie ręczne.

Ile kosztuje ręczne mycie naczyń?

Ile kosztuje dzienne zmywanie naczyń w Twoim domu? Dokładna kwota jest trudna do określenia – nie wywnioskujesz jej z miesięcznego rachunku za wodę ani za pobór prądu. Dodatkową zmienną jest tu koszt ściereczek, gąbek i używanych detergentów, jak płyn do mycia naczyń. Chcąc porównać koszty użytkowania zmywarki i mycia ręcznego możesz posiłkować się uśrednionymi danymi.

Jeśli zastanawiasz się, czy zakup zmywarki będzie opłacalny, spróbuj najpierw dowiedzieć się, ile pieniędzy wydajesz na ręczne mycie naczyń. W tym celu możesz przeprowadzić niewielki eksperyment.
 

WARTO WIEDZIEĆ

Koszty zmywania ręcznego zależą m.in. od tego, w jaki sposób podgrzewasz wodę. Bojlery elektryczne są zazwyczaj droższe od junkersów gazowych. Jeśli zaś Twoje mieszkanie jest wyposażone w dopływ ciepłej wody z kotłowni, obowiązują za nią stawki wyższe niż za wodę zimną.

Jak policzyć średnie wydatki na zmywanie?

1. Zgromadź w zlewie naczynia z całego dnia.
2. Przed rozpoczęciem zmywania spisz wartości z licznika wody i prądu, a także określ detergentu.
3. Dodatkowo możesz też ustawić minutnik, aby zmierzyć czas, jaki zajmie Ci zmywanie dziennej porcji naczyń.
4. Umyj naczynia, a następnie porównaj liczniki z zapisanymi wcześniej wartościami – w ten sposób sprawdzisz zużycie wody oraz prądu przy zmywaniu ręcznym.
5. Przemnóż uzyskane wartości przez stawki za wodę i prąd. Do kwoty dodaj koszt użytego detergentu.
6. Wynik to przybliżona dzienna kwota, jaką wydajesz na zmywanie naczyń ręcznie. Możesz porównać ją z kosztami użytkowania zmywarki.

Zmywarka – zużycie wody i prądu

Ręczne mycie szklanek przy pomocy gąbkiZmywarki automatyczne mają opinię oszczędnej alternatywy dla ręcznego mycia naczyń, dzięki której możesz ograniczyć pobór wody. Rzeczywiście, w czasie jednego cyklu w nowoczesnej zmywarce zużywane jest tylko około 10 l zimnej wody – tak jak w przypadku modelu Electrolux ESF75533LX. Urządzenie może pomieścić nawet 13 kompletów naczyń, dlatego jeśli załadujesz zmywarkę do pełna (na przykład włączając ją raz dziennie), możesz znacznie obniżyć wysokość rachunków.

Z drugiej strony, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami za pobór prądu potrzebnego do podgrzania wody za pomocą grzałek. Moc zmywarki wynosi zwykle od 1000 do 1500 W, co przekłada się na zużycie 1-1,5 kW energii w ciągu godziny.

Przy wyborze zmywarki kieruj się klasą energetyczną urządzenia.
Im wyższa klasa energetyczna (najlepiej wybrać model o klasie A+++), tym bardziej oszczędna pod tym względem jest zmywarka. Pobór prądu w zależności od klasy może wynieść od 188 kW rocznie (standard A+++) do ponad 220 kW (standard A+). Ta różnica ma wpływ na to, ile kosztuje jedno zmywanie w danym urządzeniu.

Decydując się na sprzęt w wyższej klasie, zapłacisz za niego więcej, ale Twoje rachunki będą znacząco niższe. Ponadto, na oszczędne zmywanie pozwoli też wybór niższej temperatury wody albo krótszego programu zmywania. Zapoznaj się z szeroką ofertą oszczędnych zmywarek w sklepie online!

Zmywarka – czy warto w nią zainwestować?

Chciałbyś wygenerować oszczędności w domowym budżecie, a nie wiesz, czy inwestycja w zmywarkę się zwróci? Używanie zmywarki zamiast zmywania ręcznego z pewnością pomoże zaoszczędzić na rachunkach za pobór wody, szczególnie jeśli będziesz unikać włączania nienapełnionego urządzenia. Dodatkowo, jeżeli do ogrzewania wody w kuchni służy Ci elektryczny bojler, możesz też liczyć na niewielkie obniżenie opłat za zużycie prądu.

Chcesz mieć pewność, że zakup nowego urządzenia przyniesie oszczędności? Zwróć uwagę na parametry sprzętu. Na średni pobór prądu wskazuje klasa energetyczna, jaką oznaczona jest zmywarka, a oszczędność wody sprawdzisz, porównując modele pod kątem jej zużycia w jednym cyklu.

Używanie zmywarki – włączanie programu ekonomicznegoZmywarka a mycie ręczne – podsumowanie

Jeśli od zmywania w napełnionym zlewie wolisz dokładnie czyścić talerze pod kranem, marnujesz bardzo dużo wody, która trafia bezpośrednio do odpływu. Odbija się to na wysokości Twoich rachunków.

W takim wypadku, zmywarka może zużywać mniej wody, niż dzieje się to podczas ręcznego mycia naczyń. Różnica w jej poborze będzie więc generować spore oszczędności. Ponadto, zużycie prądu przez zmywarkę wiąże się często z mniejszymi kosztami, niż podgrzewanie odpowiedniej ilości wody za pomocą bojlera elektrycznego.

Do oszczędności, jakie przynosi używanie zmywarki, można zaliczyć także czas. Zamiast każdego wieczoru spędzać przy zlewie kwadrans lub pół godziny, czas pracy zmywarki możesz poświęcić na odpoczynek.
Planujesz zakup zmywarki? Dowiedz się więcej o wyborze urządzenia z naszego artykułu „45 cm czy 60 cm – jaką zmywarkę kupić?”

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść