Data publikacji: 

Zlewozmywak granitowy – czyszczenie i pielęgnacja

Zlewozmywaki granitowe charakteryzują się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne. Prawidłowa pielęgnacja zlewu granitowego wymaga systematyczności, aby zachował on swoje właściwości przez długi czas. Przeczytaj, jak powinno przebiegać regularne czyszczenie zlewu granitowego. Jest to banalnie łatwe i warto przeznaczyć maksymalnie kilka minut dziennie na czyszczenie zlewozmywaka, aby latami cieszyć się jego stanem.

Regularne czyszczenie zlewu granitowego polega na natychmiastowym usuwaniu z niego resztek jedzenia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie właściwości ma zlew granitowy,

- jak na co dzień go pielęgnować,

- jak konserwować zlew granitowy.

Pielęgnacja granitu a cechy zlewu granitowego

Odpowiednia pielęgnacja granitu zapobiega powstawaniu odbarwień np. przez resztki kawyO zaletach i wadach zlewozmywaka granitowego możesz przeczytać w tym artykule. Zlewy granitowe, czyli kamienne, są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Zlew z granitu trudno zarysować i jest odporny na pękanie. Mimo wszystko nieostrożne wykonywanie czynności przy zlewie może doprowadzić do odprysków – dlatego odkładaj ostrożnie naczynia i sztućce, nie używaj do czyszczenia granitu ostrych druciaków oraz preparatów, które mają drobinki o działaniu ścierającym. Unikaj także używania silnych środków chemicznych, które mogą odbarwić powierzchnię zlewu.
Nieczyszczony zlew kamienny straci swój estetyczny wygląd i będzie narażony na powstanie plam. Ważne jest codzienne oczyszczanie go z resztek jedzenia i płynów. Po wylaniu do zlewu resztek napoju najlepiej jest od razu opłukać zlew i wyrzucić resztki z sitka. Zajmie to mniej niż minutę, a pomoże utrzymać zlewozmywak w bardzo dobrym stanie. Absolutnie nie zostawiaj w komorze zlewu:
  • resztek alkoholu – zwłaszcza czerwonego wina,
  • torebek po herbacie – zwłaszcza czarnej,
  • fusów po kawie.

CZY WIESZ, ŻE...

Do matowienia zlewu może przyczynić się jakość wody wodociągowej. Zainstalowanie baterii kuchennej z filtrem zmniejszy to ryzyko.

Mogą one mocno zabarwić jasną powierzchnię. To samo tyczy się resztek jedzenia, np. buraków, jagód, truskawek.

Zlew granitowy w zależności od wykonania może mieć gładką lub bardziej naturalną, chropowatą strukturę. Gładka powierzchnia jest oczywiście łatwiejsza do oczyszczenia.

Zlewozmywak granitowy – czyszczenie na co dzień

Wystarczy czyścić zlew granitowy raz dziennie, aby zapobiegać matowieniu i powstawaniu przebarwień od różnych substancji. Należy przetrzeć granit wilgotną, miękką gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń, spłukać i wytrzeć do sucha gładką ściereczką, aby uniknąć powstania zacieków. Wtedy nie będą one widocznie zarówno na beżowych zlewach, takich jak Pyramis Sparta Granit, jak i ciemnych – przykładem może być onyksowy Franke Basis BFG 611-62.
Wystarczy, że raz w tygodniu napełnisz zlewozmywak ciepłą wodą, a następnie nasypiesz do niej delikatnego proszku do tkanin lub nalejesz octu. Całość należy wymieszać i zostawić na co najmniej kilka godzin, a następnie dokładnie spłukać.
W kategorii produktów czyszczących znajdziesz środki przeznaczone do pielęgnacji różnych powierzchni – w tym zlewozmywaków.

PORADA EKSPERTA

Na rynku są dostępne preparaty do zlewów granitowych – czyszczenie powinno uwzględniać także impregnację granitu. Specjalne środki tworzą na powierzchni granitu powłokę ochronną o właściwościach hydrofobowych, która wypełnia nierówności i zapobiega osadzaniu się zabrudzeń.

Zlewozmywak granitowy – konserwacja i czyszczenie naturalnymi środkami

Regularne czyszczenie zlewu granitowego polega na natychmiastowym usuwaniu z niego resztek jedzeniaZlewozmywak granitowy można impregnować zarówno specjalnym preparatem do granitu, jak i spożywczym olejem, np. rzepakowym. Ta metoda ogranicza powstawanie zacieków i zmniejsza ryzyko zmatowienia powierzchni. Do czyszczenia granitu możesz użyć wody z sodą lub kwaskiem cytrynowym.
Jeżeli ze zlewu wydobywa się przykry zapach, do odpływu możesz wlać ciepłą wodę wymieszaną z sokiem z cytryny. Te proste sposoby zdadzą egzamin także w czyszczeniu zlewów innego rodzaju, o których przeczytasz w poradniku Jaki zlewozmywak kupić.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść