Data publikacji: 

Zakrzywiony ekran w monitorze – zalety i wady

Zakrzywione monitory jednych zachwyciły, a inni są nieprzekonani o wyższości tych modeli nad standardowymi. Taki sprzęt ma przewagę nad innymi, jeżeli spełnione są pewne warunki. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach zakrzywiony monitor sprawdzi się lepiej niż płaski, a w jakich nie będziesz miał z niego pożytku. Zapoznaj się z naszymi poradami.

Monitor zakrzywiony LG 34UC89G

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są plusy i minusy zakrzywionych monitorów,

- na co zwracać uwagę, dobierając monitor zakrzywiony,

- czy wybrać monitor płaski czy zakrzywiony.

Jakie są zalety i wady zakrzywionych monitorów?

Philips 278E8QJAB/00Kupno zakrzywionego monitora sprawi, że oprócz atrakcyjnego wyglądu będziesz posiadaczem urządzenie, które ma szereg zalet. Są to m.in.:

  • większa ergonomia pracy,
  • mniej zmęczony wzrok, dzięki czemu możesz dłużej pracować na komputerze,
  • brak zniekształceń,
  • efekt „zanurzenia” w obrazie,
  • minimalizacja odbić światła,
  • rozszerzone pole widzenia.

Są to najnowsze urządzenia, dlatego trudno się dziwić, że wyeliminowano w nich podstawowe wady monitorów wcześniejszych generacji. Jednak musisz wiedzieć, że monitor zakrzywiony ma też wady. Jest to oczywiście wyraźnie większa cena niż monitora płaskiego o podobnych parametrach oraz to, że z monitora może właściwie korzystać tylko jedna osoba. Gdy ktoś będzie patrzył na jego ekran z boku, nie będzie odbierał obrazu w ten sam sposób. Głównie chodzi tu o immersję, czyli efekt „zanurzenia” w obrazie.

WARTO WIEDZIEĆ

Technologia Curved została przeniesiona z kin. Zakrzywienie w przypadku bardzo dużych powierzchni okazało się odpowiedzią na problemy związane ze zniekształceniami obrazu, które powstają na konstrukcjach płaskich. W przypadku mniejszych ekranów też się one pojawiają, jednak w ograniczonej postaci.

Na co zwracać uwagę, dobierając monitor zakrzywiony?

Przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość ekranu. Siedząc przed ekranem, poczujesz efekt głębi tym większy, im większy jest monitor zakrzywiony, oraz im jest bardziej „zakrzywiony”. Pierwszy parametr to minimum 23 cale. Taką wielkość powinien mieć monitor, aby jego użytkownik mógł docenić efekt głębi. Drugi parametr określa jednostka R. Najczęściej spotykane są modele 3000R i 1800R. Im mniejsza liczba, tym większe zakrzywienie i lepszy efekt głębi.

Inne istotne parametry są podobne do tych w monitorach płaskich. Są to:

  • rozdzielczość ekranu – minimum 1920 px, a zalecane 2560 px, a w przypadku dużych monitorów rozdzielczość 3440 px lub większa, np. monitor Dell U3419W,
  • rodzaj matrycy – zalecane TN do gier, IPS do filmów lub VA do uniwersalnych zastosowań,
  • odświeżanie – minimum 100Hz,
  • złącza – standard HDMI dla Full HD, dla wyższych rozdzielczości DisplayPort.

Przeczytaj również Jaki monitor do gier – klasyczny czy z zakrzywionym ekranem.

Czy wybrać: monitor płaski czy zakrzywiony?

Samsung C27F396FHU CurvedAtrakcyjny wygląd i najnowsze rozwiązania techniczne skłaniają do wyboru zakrzywionego monitora. Jeżeli będziesz wykorzystywać monitor do samodzielnej pracy lub grania, to docenisz fakt, że ekran jest zakrzywiony. Odczujesz głębszą immersję, czyli efekt „zanurzenia” w obrazie, i wzrok nie będzie się tak szybko męczył. Świetną sprawą jest brak zniekształceń, minimalizacja odbić światła i rozszerzone pole widzenia.

Ale co w przypadku, gdy z monitora zakrzywionego korzystasz z drugą osobą, np. podczas gier lub wspólnego oglądania filmów? Wtedy te osoby, które patrzą na ekran z boku, będą miały nieco gorszy obraz. Jeżeli więc sporadycznie korzystasz z komputera wspólnie z drugą osobą, to lepszym wyborem będzie monitor zakrzywiony. Ale jeżeli przede wszystkim współużytkujesz monitor, np. często oglądając filmy, to zakrzywiony ekran nie będzie spełniał swojej roli i lepiej postawić wówczas na standardowy, płaski monitor.

PORADA EKSPERTA

Zwróć uwagę na wysoki współczynnik kontrastu w niektórych monitorach, np. 3000:1. Dodaje on z największą delikatnością i przejrzystością głębię kolorów i rozdzielczość do ciemnych, złożonych obrazów. Z tak wysokim współczynnikiem naturalnego kontrastu masz do czynienia z doskonałym obrazem.

Zobacz monitory zakrzywione dostępne w naszym sklepie.

Przeczytaj też Monitor typu Curved – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść