Jaka pralka do małej łazienki sprawdzi się najlepiej?

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są rodzaje pralek do małych łazienek czy warto zdecydować się na zabudowę pralki w małej łazience na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę do małej łazienki
Często zdarza się, że mieszkania w blokach posiadają łazienkę o małym metrażu. Wówczas wstawienie tam wszystkich potrzebnych sprzętów – zwłaszcza pralki – może być problematyczne. Na szczęście nie brakuje urządzeń o mniejszych wymiarach, które pasują do wszystkich pomieszczeń. Zobacz, jaka pralka do małej łazienki sprawdzi się najlepiej.
Zobacz także: Jaką pralkę kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jakie są rodzaje pralek do małych łazienek?

Pralki do małej łazienki są dostępne w kilku wariantach. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie ich nawet w pomieszczeniach nieustawnych lub takich o naprawdę niewielkich wymiarach. Urządzenia te posiadają bardzo podobne funkcje, dlatego nie ma konieczności pójścia na jakiekolwiek ustępstwa lub kompromisy.

Pralki do małej łazienki mogą być:

  • ładowane od przodu,
  • ładowane od góry.

Pralki ładowane od przodu to klasyczny rodzaj urządzeń. Posiadają one przeszklone drzwiczki, przez które widać zawartość bębna. Nad nimi umiejscowiony jest panel, przy pomocy którego można sterować parametrami prania. Ich blat może zostać wykorzystany jako dodatkowa półka (np. na kosmetyki lub środki czystości), co stanowi sporą zaletę w przypadku małych łazienek, w których brakuje miejsca na szafki. Przykładem tego typu pralki jest Electrolux EW6S326SPI PerfectCare.

Drugi rodzaj pralek do małej łazienki to urządzenia ładowane od góry. Nie posiadają one drzwiczek, ale klapę zamiast górnego blatu. Ich bęben może być ustawiony poziomo lub pionowo. Jest to model najbardziej kompaktowy ze wszystkich dostępnych na rynku. Dzięki temu, że jest ładowana od góry, pralka ta może być postawiona nawet w kącie pomieszczenia, ponieważ nie potrzebuje żadnej dodatkowej przestrzeni po bokach lub z przodu. Przykładem tego typu pralki do małej łazienki jest Whirlpool TDLR 5030L PL/N.

Pralki do małych łazienek charakteryzują się tym, że mają mniejsze rozmiary niż standardowe urządzenia. Chodzi przede wszystkim o szerokość i głębokość. Najczęściej posiadają one oznaczenie SLIM lub SUPERSLIM. Wymiary pralek do małych łazienek zwykle nie przekraczają 40 cm (głębokość). Urządzenia otwierane od góry są głębsze, aczkolwiek bardzo wąskie – ich szerokość to ok. 40 cm. Trzeba jednak pamiętać o doliczeniu kilku dodatkowych centymetrów na wystające elementy (np. wąż).

Polecane pralki

Czy warto wybrać pralkę do małej łazienki w zabudowie?

Jedną z możliwości stanowi także zabudowa pralki w małej łazience. Urządzenie jest wówczas wkomponowane w meble łazienkowe lub montowane pod blatem, w którym znajduje się również umywalka. Rozwiązań jest kilka. Zależą one przede wszystkim od układu pomieszczenia i jego rozmiaru – naprawdę małe wnętrza trudno jest zaaranżować tak, aby zmieściła się w nich jeszcze pralka pod zabudowę.

Posiadacze bardzo małych łazienek często rezygnują z umieszczenia w nich pralki. Zamiast tego znajdują dla nich miejsce w kuchni. Zwykle nie ma problemu z wkomponowaniem urządzenia w meble kuchenne.

Osoby, które decydują się na pralkę pod blatem w małej łazience (lub kuchni), powinny zwrócić szczególną uwagę na model Hoover HBWMO 916TAHC-S. Ma on najmniejsze wymiary ze wszystkich tego typu urządzeń dostępnych w sklepie Euro. Jest przy tym bardzo pojemny (pomieści aż 9 kg prania), cichy i ma szeroki wybór programów prania.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem pralki do małej łazienki?

Przed zakupem pralki do małej łazienki trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim ważna jest pojemność sprzętu, czyli maksymalny załadunek. Rodziny z dziećmi powinny rozglądać się za urządzeniami powyżej 6 kg (np. Electrolux EW6S406BPI PerfectCare). Natomiast pary lub osoby mieszkające samotnie mogą wybrać mniejszą pralkę (np. Indesit IWUD 41252 C ECO EU o pojemności 4 kg).

Liczą się także dostępne programy prania. Dzięki nim wszystkie parametry dostosowują się automatycznie do rodzaju tkaniny. Spotkać można specjalne ustawienia dla bawełny, wełny, syntetyków, ubrań sportowych, pościeli, okryć wierzchnich, a nawet butów. Wiele pralek jest wyposażonych w rozwiązania dla alergików. Są to specjalne programy czyszczenia ubrań, które pozwalają na dokładne pozbycie się resztek proszku lub płynu do prania. Niektóre modele (np. Electrolux EW6S306SPX) robią to przy pomocy pary wodnej.

Istotnym parametrem jest również poziom hałasu emitowany przez pralkę. Bardzo głośne urządzenia mogą zakłócać codzienne funkcjonowanie. Uwagę trzeba zwrócić na liczbę decybeli podczas prania oraz wirowania. Nie można pominąć też informacji na temat klasy energetycznej oraz rocznego zużycia wody i prądu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść