Data publikacji: 

Wymiary pomieszczenia a projektor – poznaj najważniejsze zasady

Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań, które pozwolą nam czerpać jeszcze więcej przyjemności z domowej rozrywki. Jednym z nich jest projektor multimedialny, który może jednak funkcjonować jedynie w określonych warunkach. Poznaj najważniejsze zasady jego doboru do wymiarów pomieszczenia.

Projektor w salonie, sala kinowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak dopasować projektor multimedialny do wymiarów pomieszczenia,

- jak przygotować pomieszczenie przed instalacją projektora,

- o czym jeszcze pamiętać przed zakupem projektora multimedialnego.

Jak dopasować projektor multimedialny do wymiarów pomieszczenia?

Przymocowany do sufitu projektorJeszcze zanim zakupisz swój wymarzony projektor multimedialny, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań, tak aby dokonać przemyślanego wyboru. Przede wszystkim należy się zastanowić, w jakim pomieszczeniu projektor do domu będzie przez Ciebie wykorzystywany, a także jakie warunki będziesz w stanie tam zapewnić.

Chociaż niektórzy mogą stwierdzić, że rozmiar pomieszczenia nie ma żadnego znaczenia przy wyborze projektora, bo ten i tak zwykle posiada możliwość skalowania obrazu w miarę potrzeb, to przecież skalowanie nie da takiego efektu, by oglądanie filmów czy granie w gry było najwyższą przyjemnością. Dlatego w tej kwestii należy kierować się kilkoma prostymi zasadami:
  • określ miejsce, z którego będziesz patrzeć na treść wyświetlaną przez rzutnik. To ono będzie Twoim punktem odniesienia do instalacji projektora. Powinieneś jednocześnie widzieć obie krawędzie obrazu, a także widzieć wyraźnie sam obraz,
  • im dłuższe pomieszczenie, tym ekran powinien być większy i jaśniejszy – przyjmuje się, że akceptowalna odległość od patrzącego przy 100-calowym ekranie to ok. 5 m, oraz że aby obraz miał ten sam rozmiar gdy jest oglądany z odległości dwukrotnie większej, powinien mieć dwa razy większą wysokość lub czterokrotnie większą powierzchnię,
  • istotnym parametrem przy wyborze projektora do domu jest współczynnik odległości, który określa, z jakiej odległości od ekranu albo tablicy może być wyświetlany obraz. Jeśli dysponujesz niewielkim pomieszczeniem, w który nie możesz sobie pozwolić na to, by odległość projektora od ekranu wynosiła kilka metrów, możesz wybrać projektor kieszonkowy lub projektor o ultrakrótkim rzucie, który potrafi wyświetlać obraz o dużej przekątnej z zaledwie kilkudziesięciu centymetrów.

Jak przygotować pomieszczenie przed instalacją projektora?

  • Znajdź miejsce – zdecyduj, gdzie będzie rzucany obraz i gdzie umieścisz projektor,
  • przygotuj ekran – do oglądania bez zakłóceń potrzebne jest Ci białe tło. możesz zakupić gotowy ekran, będzie on jednak zajmować nieco miejsca. Innym rozwiązaniem jest specjalna farba projekcyjna – dzięki niej w ekran przemienisz kawałek ściany,
  • zadbaj o oświetlenie – zbyt duża ilość światła uniemożliwi korzystanie z projektora, dlatego już wcześniej należy zadbać o to, by móc w razie potrzeby ograniczyć dopływ światła do minimum,
  • stwórz sobie możliwość schowania kabli podłączonych do projektora, by Ci nie zawadzały.

CIEKAWOSTKA

Projektory wykonane w technologii LCD wyposażone są w filtr powietrza, który chroni układ optyczny i lampę przed uszkodzeniem.

O czym jeszcze pamiętać przed zakupem projektora multimedialnego?

Rodzina oglądająca mecz na ekranie do projektoraJeżeli rozważasz projektor jako alternatywę dla telewizora, warto pamiętać, że są to urządzenia o innej specyfice. Projektory same w sobie nie stanowią źródła multimediów, lecz służą do wyświetlania obrazu z innych źródeł. Ich producenci wycofują się z montowania wewnętrznych odtwarzaczy, spełniają one więc rolę zbliżoną do monitorów. Głośniki, którymi dysponują, zwykle też są raczej opcją zapasową niż pełnoprawnym systemem audio, choć przy niektórych modelach producenci starają się pokazać, że jest inaczej.

Dzięki coraz niższym cenom i dużemu komfortowi tego rozwiązania projektory zapewne będą nadal zyskiwać na znaczeniu. Jeśli jesteś już przekonany do zakupu jednego z nich, przeczytaj artykuł Projektor do gier wideo – jak wybrać odpowiedni model.
 
 
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść