Data publikacji: 

Wybieramy program do obróbki zdjęć – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Szukasz dobrego programu do obróbki zdjęć? Z pewnością będziesz go potrzebował, jeśli pasjonujesz się fotografią lub pracujesz w zawodzie związanym z przetwarzaniem zdjęć. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego programu do przerabiania zdjęć.

Profesjonalne edytowanie zdjęć

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy potrzebujesz programu do obróbki zdjęć,

- jak wybrać odpowiedni program do edycji zdjęć,

- co lepiej wybrać: pakiet czy pojedynczy program.

Kiedy będzie Ci potrzebny program do przerabiania zdjęć?

Wbrew pozorom taki program przyda się nie tylko wtedy, gdy jesteś zawodowym fotografem czy grafikiem. Oto, kiedy jeszcze program do edycji zdjęć może okazać się potrzebny:
 • jesteś blogerem lub redaktorem – z edytora do zdjęć skorzysta ten, kto zajmuje się publikacją treści w Internecie – każdy artykuł, aby był ciekawy i czytelny, powinien być odpowiednio zilustrowany graficznie. Będziesz zatem potrzebował choćby podstawowego programu do obróbki zdjęć po to, żeby odpowiednio przygotować je do osadzenia na stronie internetowej,
 • fotografia lub grafika to Twoje hobby – dobry program do przerabiania zdjęć umożliwia rozwinięcie tych pasji oraz umiejętności związanych z nowoczesnymi odmianami tych dziedzin sztuki. Fotografia i grafika mogą być ze sobą bardzo powiązane, a zdjęcia, które przerobisz, mogą prezentować się znacznie lepiej lub zupełnie inaczej niż przed ich edycją,
 • jesteś artystą – dobry program do obróbki zdjęć przyda się również osobom, które są zainteresowane obszarem sztuki i nowych mediów. Pozwoli on na wykonywanie np. kolaży czy innych artystycznych kreacji, które wykorzystują fotografię.
 • CZY WIESZ, ŻE…

  Dobry program do przerabiania zdjęć nie musi być wykorzystywany jedynie do obróbki fotografii. Często za pomocą tego samego oprogramowania możesz także edytować tekst czy wideo.

Programy do obróbki zdjęć znajdują się najczęściej wśród oprogramowania do komputerów.

Jak wybrać odpowiedni program do obróbki zdjęć

DaProgram do edycji zdjęć Corelrmowe programy do edycji zdjęć nie zawsze są wystarczająco dobre i nie wszystkie umożliwiają edycję, jakiej sobie życzysz. Przede wszystkim mają one jedynie podstawowe opcje, takie jak:
 • kadrowanie,
 • przycinanie,
 • zmiana rozmiaru,
 • edytowanie ekspozycji – w tej kwestii możesz mieć bardzo ograniczone możliwości, chociaż większość nawet najprostszych programów do edycji zdjęć pozwala na zmianę nasycenia barwowego czy balansu bieli, zwiększenie lub zmniejszenie jasności i kontrastu czy zmianę kolorów.
Bardziej zaawansowane programy do obróbki zdjęć pozwalają na znacznie większy zakres edycji obrazu. Przede wszystkim dzięki niemu możesz:
 • pracować na warstwach obrazów,
 • edytować poszczególne elementy zdjęcia,
 • mieszać warstwy,
 • nakładać rozmaite filtry,
 • wycinać poszczególne elementy zdjęć.
Dobre programy do przerabiania zdjęć odznaczają się także zaawansowanymi narzędziami takimi jak pędzel, lasso czy różdżka, za pomocą których możesz zaznaczać, wycinać czy malować obraz. Wyróżniają się one inteligentnymi opcjami, a im ich więcej, tym bardziej zaawansowane są możliwości edycji różnego rodzaju plików graficznych – nie tylko zdjęć.
Edycja zdjęcia na laptopieJednym z najlepszych programów do obróbki zdjęć jest oczywiście Photoshop, który możesz od razu mieć w pakiecie z Adobe Premiere – taki program 2 w 1 posłuży Ci nie tylko do edycji fotografii, ale również i wideo.
Jeśli nie interesuje Cię jedynie obróbka zdjęć, ale także projektowanie graficzne i jesteś młodym entuzjastą grafiki wektorowej, dobrym programem będzie pakiet Corel DRAW Home&Student, który jest odpowiedni do użytku szkolnego i domowego. Profesjonalista z pewnością powinien wybrać lepszy program do edycji zdjęć.
Jeśli oczekujesz od programu do przerabiania zdjęć profesjonalnych narzędzi i zaawansowanych możliwości edycji i tworzenia obrazów, doskonałym wyborem będzie oprogramowanie specjalizujące się jedynie w zdjęciach. W tej kwestii sprawdzi się najlepiej Corel PaintShop Photo Pro X3 PL Box. Z pewnością będziesz z niego zadowolony, jeśli zależy Ci na cyfrowym „wywoływaniu” zdjęć.

Program do obróbki zdjęć czy rozszerzony pakiet?

Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie oprogramowania z pewnością musisz się zastanowić nad tym, jakiego poziomu funkcjonalności od niego oczekujesz. Jeśli zamierzasz pracować jedynie na zdjęciach i obrazach, nie ma sensu, aby w Twoim pakiecie znalazły się niepotrzebne a kosztowne rozszerzenia czy dodatkowe programy. Inaczej będzie jednak, jeśli chcesz mieć możliwość bardziej kompleksowej edycji plików cyfrowych – nie tylko zdjęć, ale i tekstów, wideo czy stron internetowych.
Jeśli nie chcesz kupować programu do obróbki zdjęć, pamiętaj, że za posiadanie nielegalnego oprogramowania grozi Ci kara. Możesz jednak korzystać z darmowych narzędzi i aplikacji internetowych. Nie pozwolą Ci one jednak uzyskać tylu efektów ani profesjonalnie obrobionych obrazów.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść