Data publikacji: 

Wybieramy maszynę do nauki szycia

Stawiasz swoje pierwsze kroki w krawiectwie? A może dopiero planujesz rozpoczęcie nauki szycia w domowym zaciszu? Najważniejszym krokiem będzie tu wybór maszyny do szycia dla początkujących, która pozwoli Ci poznać podstawy, a jednocześnie nie zniechęci do dalszej nauki. Zobacz, jak znaleźć takie urządzenie!

jaka maszyna do szycia?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- po jaką maszynę sięgnąć, jeśli jeszcze nie potrafisz szyć,

- czy opłaca się kupić na start drogie urządzenie,

- kiedy wymienić maszynę do szycia dla początkujących na bardziej zaawansowaną.

Jaka maszyna do szycia, jeśli jeszcze nie potrafisz szyć?

tania maszyna do szyciaTwoje doświadczenie w szyciu na maszynie jest znikome? Oto funkcje, które mogą się okazać pomocne na początku Twojej przygody z krawiectwem:
  • regulacja docisku stopki – pomoże Ci w płynnym dopasowaniu wysokości igły do wybranego materiału, dzięki czemu będziesz móc szyć tak cienkie, jak nieco grubsze tkaniny,
  • półautomatyczne lub automatyczne obszywanie dziurek – dzięki tej funkcji nie trzeba będzie robić tego ręcznie, co wymaga pewnej wprawy i odrobiny zręczności,
  • automatyczne nawlekanie – w ten sposób unikniesz długiego nawlekania igły przed pracą. Taką funkcję znajdziesz np. w tym modelu,
  • automatyczny dobór siły naprężenia nici – zadba o to, by nitka zawsze była w dobrej pozycji i nie luzowała się. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w sytuacji, gdy jeszcze nie wiesz, w jaki sposób naprężenie nici wpływa na jakość szwu.

CZY WIESZ, ŻE…

Zbyt mocne naprężenie nici w maszynie do szycia może sprawić, że nitka po prostu się zerwie w czasie pracy, przerywając szew i zmuszając Cię do nawleczenia jej na nowo. Zbyt luźna nić będzie się po prostu plątać, a w efekcie pętelkować, przez co szew wyjdzie nierówny.

Maszyna do szycia na początek wcale nie musi być droga

Kupując swoją pierwszą, podręczną maszynę do szycia, zdecydowanie lepiej zrezygnować z zaawansowanego, komputerowego modelu z szeregiem nowoczesnych funkcji. Dlaczego? Pamiętaj o tym, że nie masz jeszcze żadnego doświadczenia w szyciu na takim urządzeniu – podczas nauki będziesz korzystać jedynie z najprostszych funkcji, bez których nie sposób się obejść. Minie naprawdę sporo czasu, zanim w ogóle zaczniesz się interesować bardziej zaawansowanymi funkcjami, a jeszcze więcej, zanim w ogóle będziesz w stanie się nimi posłużyć.
Zakup zbyt trudnej w obsłudze maszyny do szycia może też zniechęcić Cię do zabawy z krawiectwem. Nieudane próby uruchomienia trudnych opcji mogą ostudzić Twój zapał do dalszej nauki, sprawiając, że szybko odstawisz maszynę w kąt. Jeśli zaczniesz od tańszego modelu, ewentualna strata w takiej sytuacji będzie mniejsza.

Kiedy warto wymienić małą maszynę do szycia na lepszy model?

W życiu każdej amatorskiej krawcowej przychodzi ten moment, w którym trzeba wymienić wysłużoną, tanią maszynę do szycia na nieco lepszy model, który pozwoli Ci na przejście na wyższy poziom. Jak rozpoznać, że właśnie nastała ta chwila? Można śmiało uznać, że początki masz już za sobą w momencie, gdy:
  • podręczna maszyna do szyciapotrafisz już bez trudności posługiwać się wszystkimi funkcjami posiadanej maszyny i dowolnie ustawiać jej parametry przed rozpoczęciem pracy,
  • rozumiesz mechanizm działania sprzętu i wiesz, jak to się dzieje, że po naciśnięciu pedału igła zostaje wprawiona w ruch i szyje,
  • potrafisz sobie wyobrazić, jak zmiana parametrów pracy urządzenia wpłynie na końcowy efekt pracy – i dobierać je w taki sposób, by osiągnąć założony cel,
  • zaczynasz próbować swoich sił z bardziej zaawansowanymi wykrojami krawieckimi,
  • chcesz zacząć eksperymentować z nieco cięższymi w obróbce tkaninami takimi jak gruba skóra czy wyjątkowo cienka dzianina.
W wyborze bardziej zaawansowanego modelu pomoże Ci nasz artykuł: Maszyna dla doświadczonej krawcowej – jaką wybrać? Poznaj też wszystkie maszyny z naszej oferty.
Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w pracy z maszyną i wszystkiego uczysz się na własną rękę, z pewnością przyda Ci się kilka wskazówek. Znajdziesz je tutaj: Jak szyć? Kilka wskazówek dla początkujących krawcowych.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść