Data publikacji: 

Wybieramy lodówkę do małej kuchni – na co zwrócić uwagę?

Wyposażenie kuchni o małym metrażu może być wyzwaniem – urządzenia AGD to z reguły spory sprzęt, który zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Jeśli Twoja kuchnia jest niewielka albo niezbyt ustawna, warto wybrać małą lodówkę o kompaktowych wymiarach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Lodówka w małej kuchni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaką pojemność powinna mieć mała lodówka,

- na co zwrócić uwagę przy wyborze małej lodówki do zabudowy,

- czym się kierować przy zakupie wąskiej lodówki,

- o co jeszcze zadbać przy aranżacji małej kuchni.

Mała lodówka, czyli o jakiej pojemności?

Lodówka Whirlpool ARC104/1Chociaż pełnią tę samą funkcję, nie wszystkie lodówki są takie same – dostępne na rynku modele różnią się od siebie przede wszystkim wymiarami i pojemnością. Wybierając sprzęt do swojej kuchni, zwróć uwagę nie tylko na to, by mała lodówka zmieściła się w zabudowie kuchennej, ale też na potrzeby swojej rodziny. W przeciwnym wypadku może się okazać, że korzystanie z urządzenia będzie niewygodne, gdyż będzie w nim brakować miejsca na wszystkie produkty.
Szukając lodówki do małej kuchni masz do wyboru kilka rozwiązań:
  • mała lodówka z zamrażalnikiem, np. Whirlpool ARC104/1 A+ – wolnostojące urządzenie, które możesz ustawić w dowolnym miejscu lub wbudować pod blat roboczy. Zazwyczaj jest wysoka na około 85 centymetrów, a jej pojemność wynosi mniej niż 100 litrów,
  • mała lodówka do zabudowy, np. Electrolux ERN1200FOW – w tym przypadku urządzenie możesz całkowicie ukryć za eleganckimi frontami kuchennymi. Wymiary takiej lodówki są podobne do modeli wolnostojących, choć znajdziesz tu również większe urządzenia o pojemności powyżej 100 litrów, 
  • wysoka, ale wąska lodówka, np. MPM 160-KB-21 – odpowiednia do niewielkich pomieszczeń o wysokich sufitach. Choć jej szerokość nie przekracza 50 centymetrów, pozwala uzyskać więcej przestrzeni do przechowywania.

Mała lodówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze małej lodówki musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób masz zamiar ją zabudować. Jeśli zależy Ci na ukryciu urządzenia w rzędzie szafek kuchennych, sprawdź ofertę małych lodówek do zabudowy. Od wolnostojących urządzeń różnią się one konstrukcją, która zapewnia właściwą wentylację potrzebną w przypadku całkowitego zabudowania sprzętu. Nie wiesz, jaki model wybrać? Przeczytaj artykuł Najlepsza lodówka do zabudowy – poznaj opinie naszych klientów.

WSKAZÓWKA

Sporą część małej lodówki zajmuje zazwyczaj umieszczony w górnej części niewielki zamrażalnik, w którym przechowasz mrożone produkty czy przygotujesz kostki lodu. Jeśli jednak zależy Ci na większej przestrzeni do przechowywania jedzenia w chłodziarce, możesz wybrać lodówkę w wersji bez wbudowanego zamrażalnika.

Aby zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, umieszczając lodówkę pod blatem roboczym, nie musisz decydować się na jej pełną zabudowę, która jest z reguły bardziej kosztowna od tradycyjnych rozwiązań. Równie praktycznym wyborem są małe lodówki wolnostojące, które z powodzeniem nadają się do zabudowy podblatowej. Ich zaletą jest uniwersalność oraz przystępna cena – niektóre z nich znajdziesz w zestawieniu Ranking lodówek do 800 zł – TOP 7.

Wąska lodówka do małej kuchni – czym się kierować?

Mała lodówka do zabudowy podblatowejJeżeli w Twoim domu mieszkają więcej niż dwie osoby, możesz potrzebować sporo miejsca w lodówce. Dlatego nawet jeśli Twoja kuchnia cechuje się małym metrażem lub do dyspozycji masz jedynie aneks połączony z salonem, warto zdecydować się na instalację wysokiego, ale wąskiego urządzenia. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce na blaty robocze, ale wykorzystasz przestrzeń pod sufitem. W sprzedaży jest dostępnych wiele lodówek, których szerokość nie przekracza 50 centymetrów. Wśród nich znajdziesz zarówno modele wolnostojące, jak i te przeznaczone do zabudowy.

Aranżacja małej kuchni – o co zadbać?

Na co jeszcze zwrócić uwagę, instalując lodówkę w małej kuchni? Oto kilka wskazówek:
  • pamiętaj, aby nie planować ustawienia lodówki w bezpośrednim sąsiedztwie piekarnika czy płyty grzewczej – w przypadku małego pomieszczenia może to być trudniejsze, ale dzięki temu unikniesz wyższych rachunków za energię elektryczną, 
  • rozważ zakup lodówki No Frost, dzięki czemu nie będziesz musiał regularnie jej rozmrażać. Więcej na temat tej technologii przeczytasz w tym artykule, a najciekawsze bezszronowe modele znajdziesz w rankingu lodówek No Frost,
  • jeśli kompletujesz aneks kuchenny, szukaj małej lodówki o niskim poziomie hałasu – dzięki temu odpoczywając w salonie, nie będziesz przejmować się dźwiękami pracującej lodówki.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść