Data publikacji: 

Smartfon w podróży - jakie aplikacji przydadzą nam się w trakcie wypraw?

Z poziomu smartfona możemy zarezerwować nocleg, zamówić taksówkę czy sprawdzić trasę dojazdu do wyranego hotelu. To tylko kilka z wielu dostępnych możliwości wykorzystania tego sprzętu. Nie dziwi zatem fakt, że dzięki smartfonom, a dokładnie poradnikom, mapom, stałemu dostępowi do Internetu podróżowanie może być tańsze, łatwiejsze i wygodniejsze.

Sprawdzanie informacji na ekranie smartfona

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie aplikacje ułatwiają podróżowanie;
  2. jakie aplikacje działają w trybie offline;
  3. jak korzystać z Internetu w podróży;
  4. jak dobrze wykorzystać smartfon w podróży.

Internet w podróży

Pakując się na wyjazd, coraz częściej zabieramy ze sobą powerbank i ładowarkę, aby nasz smartfon był w ciągłej gotowości. Ważny jest również dostęp do Internetu. Choć istnieją aplikacje działające w trybie offline, jest ich niewiele. Z których zatem warto korzystać w podróży, aby smartfon usprawnił nasze działania w trakcie wyjazdu.

Internet w podróży jest niezwykle ważny. Zwykle korzystamy z transmisji danych lub dostępnych punktów Wi-Fi. Ta pierwsza opcja może jednak być źródłem problemów za granicą. Jeśli chcemy uniknąć dużych rachunków, warto sprawdzić, jaki pakiet danych możemy wykorzystać w roamingu. Najkorzystniej pod względem finansowym będzie w krajach Unii Europejskiej. Jeśli jednak wyjeżdżamy dalej, warto dowiedzieć się jak najwięcej o ofertach prepaid (na kartę) lokalnych operatorów. Wykupujemy wówczas pakiet internetowy i korzystamy z niego aż do wyczerpania limitu.

Dlaczego warto mieć podczas podróży dostęp do Internetu w smartfonie? Ułatwia nam korzystanie z wielu aplikacji – można zarezerwować nocleg, sprawdzić opinie o restauracji czy zamówić taksówkę.

Aplikacje ułatwiające podróżowanie

Para turystów sprawdzająca lokalizację na smartfonie

Wśród aplikacji związanych z podróżowaniem niezwykle przydatne są te z mapami i do nawigacji. Najpopularniejszą opcją jest niewątpliwie Google Maps dostępny domyślnie na każdy smartfon z systemem Android. Korzystając z wersji online, mamy dostęp do informacji o trasie – wiemy, gdzie aktualnie jest korek bądź wypadek i czy na trasie naszego przejazdu nie ma czasem kontroli prędkości. Zresztą jeśli zauważymy takie przypadki, sami możemy je zgłaszać. Google Maps jest serwisem przydatnym bez względu na to, jaką formę komunikacji wybierzemy. Warto wiedzieć, że z aplikacji można korzystać offline. Wystarczy wcześniej pobrać mapy interesujących nas obszarów.

Z kolei aplikacja TripAdvisor to świetna baza danych na temat hoteli, obiektów, atrakcji i restauracji na całym świecie. Z jej poziomu możemy również zarezerwować bilety lotnicze oraz noclegi. Jeśli natomiast chcemy tylko i wyłącznie zabukować hotel, warto mieć w smartfonie jedną z następujących aplikacji – Booking.com, Trivago lub Airbnb. Ostatnia z nich umożliwia wynajęcie pokoju, mieszkania lub całego domu od gospodarza. Każda z powyższych opcji zawiera też zniżki lojalnościowe.

Podróżując po Polsce, warto korzystać z aplikacji Jakdojade z rozkładami jazdy komunikacji miejskiej i możliwością zakupu biletów. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami takich środków komunikacji miejskiej, jak autobusy, tramwaje i podmiejskie koleje, warto zainstalować na smartfonie Ubera lub Bolta, które dają możliwość zamówienia przejazdu w korzystnej cenie (rozwiązania działają w różnych krajach). Koszt przejazdu jest wyświetlany jeszcze przed zamówieniem usługi. Miejskich rozwiązań, z których skorzystamy przez daną aplikację, jest wiele, np. wypożyczenie roweru z poziomu Veturilo lub hulajnogi poprzez Hive czy Lime.

Smartfony idealne na podróż

Młoda kobieta używa smartfonu na lotnisku

Smartfon, który sprawdzi się w podróży, wcale nie musi być drogim flagowcem. Wśród urządzeń mobilnych znajdziemy kilka naprawdę solidnych, mimo że budżetowych modeli. Jednym z nich jest Xiaomi Redmi 7. Imponuje 6,26-calowym ekranem, który zajmuje niemal cały przedni panel. Xiaomi wyposażyło ten model w wydajne, jak na tę klasę cenową, podzespoły. Są to: 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 632, układ graficzny Adreno 506 oraz 3 GB pamięci RAM. Do naszej dyspozycji jest również podwójny, główny aparat o rozdzielczościach 12 Mpix i 2 Mpix.

W podobnej klasie cenowej dostępny jest smartfon Huawei Y7 2019. Został on wyposażony w ekran o przekątnej 6,26 cala i rozdzielczości 1500 x 720 pikseli. Pod obudową producent zdecydował się umieścić 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 435. Do dyspozycji mamy również 3 GB pamięci i 64 GB pamięci wewnętrznej. Na tylnej obudowie znajduje się podwójny aparat o rozdzielczościach 13 Mpix i 2 Mpix.

Mając do dyspozycji większy budżet, warto zdecydować się na Xiaomi Redmi Note 7. Ten model ma wbudowany podwójny aparat o rozdzielczościach 48 Mpix i 5 Mpix oraz aż 128 GB pamięci wewnętrznej do wykorzystania. Za wydajność odpowiadają 8-rdzeniowy układ Snapdragon 660 i 4 GB pamięci RAM. Przy niższym budżecie szczególnie atrakcyjne wydają się dwa smartfony z serii Huawei Y – Huawei Y6 i Huawei Y5.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść