Data publikacji: 

Torba czy plecak na laptopa – co wybrać?

Plecak na laptopa czy torba – co jest lepsze do codziennego noszenia komputera? Jeśli zastanawiasz się nad dużą torbą na laptopa na ramię, bo uważasz, że bardziej pasuje do Twojego stylu, wiedz, że jej wybór ma wpływ na Twoją poprawną postawę i zdrowie. Dowiedz się, jakie są różnice między torbą a plecakiem na laptopa i porównaj ich zalety i wady. Sprawdź, z jakiego plecaka będzie zadowolony rowerzysta i jak poprawnie nosić torbę na ramię.

Torba na laptopa noszona na ramieniu na skos

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są zalety i wady plecaków i toreb na laptopy,

- co jest lepsze dla prawidłowej postawy ciała,

- jaki sportowy plecak na laptopa warto kupić.

Plecak na laptopa pomaga utrzymać prawidłową postawęTorba a plecak na laptopa – porównanie

Plecak na laptopa wygrywa z torbą pod względem funkcjonalności:

  • ma większą pojemność,
  • oprócz kilku dużych komór może mieć nawet kilkanaście małych przegródek i kieszonek,
  • nie zajmuje rąk,
  • pomaga utrzymywać prawidłową postawę ciała.

Torby na laptopa są z kolei bardziej reprezentacyjne i eleganckie, dlatego są częściej wybierane przez kobiety i osoby, które często chodzą na spotkania biznesowe. Łatwiej też dobrać idealnie dopasowaną torbę lub etui na komputer niż plecak. Omówienie różnorodnych modeli znajdziesz w poradniku Torby do laptopów – na co zwrócić uwagę przy zakupie.

WSKAZÓWKA

Zarówno plecak, jak i torba na laptopa powinny być wykonane z materiału odpornego na deszcz. Główna komora powinna być wyścielona pianką zabezpieczającą sprzęt.

Jak torba na laptopa i plecak wpływają na postawę ciała?

Niestety, nawet najbardziej stylowa damska torba na laptopa, mimo świetnego wyglądu, może pogłębiać wady postawy, jeśli jest nieprawidłowo noszona. Jeśli chcesz kupić torbę na laptopa 17 cali z krótkim uchwytem i długim paskiem naramiennym, pamiętaj, że nosząc ją zawsze po jednej stronie ciała, przeciążasz tę strefę. Im bardziej ramię jest obciążone, tym większe jest ryzyko nadwyrężenia pleców, a nawet szyi, która także przechyla się na jedną stronę.

Z tego powodu torba na laptopa nie powinna ważyć włącznie ze sprzętem więcej niż 2-3 kg. Noszona w jednej dłoni ma mniej negatywny wpływ na ciało niż noszona na jednym ramieniu. Unikaj też przekładania torby na przedramię, co zwiększa jego obciążenie o kilkadziesiąt procent i może powodować np. skurcze mięśni.

CZY WIESZ, ŻE…

Nosząc torbę na laptopa, możesz zmniejszyć jej zły wpływ na postawę ciała, zakładając torbę na skos. Dzięki temu minimalizujesz obciążenie tylko jednej strony. Pamiętaj także o regularnym przekładaniu torby, aby nie obarczać nią tylko jednego ramienia.

Plecak na laptopa jest lepszym rozwiązaniem pod kątem wpływu na zdrowie.

Po pierwsze – ciężar jest równomiernie rozłożony na obu ramionach. Po drugie – jeśli plecak ma usztywnioną przegrodę na laptopa, jak Wenger Alexa 16" 601376, możesz łatwiej utrzymać wyprostowaną sylwetkę. Po trzecie – dzięki plecakowi masz wolne obie ręce. Po czwarte – jeśli jeździsz na rowerze, nie potrzebujesz dodatkowego koszyka czy bagażnika na torbę.

Jaki plecak na laptopa kupić dla rowerzysty?

Torba na laptopaSportowe plecaki na laptopy mają cechy, którym brakuje zwykłym, a które poprawiają komfort jazdy i pozwalają na wygodne spakowanie sportowych akcesoriów wraz ze sprzętem elektronicznym.

Przykładem jest 3-komorowy Targus Cycling 15,6" z poliestru z osłoną przeciwdeszczową i elementami odblaskowymi zapewniającymi widoczność po zmroku. Plecak ma paski do mocowania kasku, zabezpieczenia antykradzieżowego i światełka, odrębną komorę na buty i odzież sportową oraz pasek do zapięcia na klatce piersiowej. Waży zaledwie 1 kg, więc rozsądnie spakowany nie powinien być zbyt ciężki. Dzięki panelowi z kanałami przepływu powietrza nie powoduje nadmiernego pocenia się rowerzysty.

Przewożąc komputer na rowerze, ryzykujesz upadek i poważne uszkodzenie sprzętu. Możesz zmniejszyć to ryzyko dzięki plecakowi na laptopa 17,3 cala Lenovo Y Gaming Armored Backpack. Ma panel wentylacyjny i został wykonany z materiału o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne i deszcz. Laptop jest bezpieczny dzięki osobnej komorze wyściełanej grubą warstwą pianki. 3 duże komory i 16 małych kieszeni pozwalają uporządkować różnorodne drobiazgi – od długopisów po sprzęt peryferyjny do laptopa.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść