Data publikacji: 

Telewizor jako monitor – czy warto? Jak podłączyć telewizor do komputera?

Telewizor jako monitor sprawdza się w wielu sytuacjach. Jest to rozwiązanie, które ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim w porównaniu do mniejszych, typowo komputerowych ekranów, telewizor jako monitor zapewnia lepszy komfort pracy i mniej negatywnie oddziałuje na ludzkie oczy.

Duży telewizor LED

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co jest potrzebne, by podłączyć telewizor jako monitor
  2. jakie są dobre strony takiego rozwiązania
  3. jakie wady ma używanie telewizora zamiast monitora
  4. co wybrać: monitor czy telewizor

Jak ustawić telewizor jako monitor?

Granie z wykorzystaniem telewizora jako monitora

Telewizor jako monitor można podłączyć właściwie do każdego typu sprzętu. Jest to możliwe, ponieważ tak samo jak monitory, telewizory 4K, LED, QLED są wyposażone w ekrany ciekłokrystaliczne do wyświetlania obrazu w wysokiej rozdzielczości. Wszystkie nowoczesne urządzenia posiadają również złącze HDMI. Bez niego przesyłanie danych z komputera byłoby niemożliwe. Dzięki HDMI ustawienie telewizora jako monitora komputera i przesyłanie danych z tego drugiego nie stanowi żadnego problemu. Tradycyjny ekran i telewizor jako monitory do komputera da się więc wykorzystywać zamiennie. Połączenie telewizora z komputerem odbywa się analogicznie jak w przypadku zwykłego monitora z HDMI. To właśnie ten przewód pozwala przesyłać zarówno obraz, jak i dźwięk wprost do podłączonego urządzenia.

Zalety telewizora w funkcji monitora

Telewizor 4K jako monitor do komputera daje wyjątkowo dobrej jakości obraz, który może konkurować z najlepszymi rozwiązaniami w ekranach komputerowych. Ogromnym plusem takiego pomysłu jest z pewnością ograniczenie liczby sprzętów w domu. Nie musisz kupować osobno monitora i telewizora. Wystarczy Ci jeden wielofunkcyjny ekran. Pozwala to zaoszczędzić miejsce, co w przypadku małych mieszkań może mieć niemałe znaczenie. Ponadto takie rozwiązanie to także mniejsze koszty, nie tylko związane z samym zakupem elektroniki, lecz również jej eksploatacją. Oprócz tego telewizor jako monitor do komputera ma jeszcze kilka innych zalet:

  • większa przekątna ekranu – podczas gdy tradycyjne monitory nie przekraczają zazwyczaj przekątnej 40 cali, rozmiary telewizorów mogą sięgać nawet 81 cali;
  • cena – jeśli szukasz ekranu o dużej przekątnej, zakup telewizora z funkcją monitora może okazać się znacznie bardziej opłacalny niż w przypadku monitora w podobnym rozmiarze;
  • wysoka jasność ekranu – telewizory są wyposażone w szereg technologii zapewniających wyjątkową jakość obrazu. Jednym z parametrów, pod względem których telewizor deklasuje tradycyjny monitor, jest jasność obrazu. Warto jednak pamiętać także o rozwiązaniach związanych z optymalizacją ruchu, głębią koloru i wielu innych.

Telewizor zamiast monitora – warunki montażu

Telewizor Lin 32LHD1510

Telewizor zamiast monitora, dzięki HDMI, można podłączyć do komputera błyskawicznie. Natomiast warto zdawać sobie sprawę, że sposób i miejsce montażu powinno się bardzo dokładnie przemyśleć. Nie bez powodu sprzętem zaprojektowanym z myślą o pracy na komputerze jest monitor, a nie telewizor. Jeśli chcemy ten ostatni wykorzystywać jako monitor, trzeba pamiętać o:

  • odległości od ekranu – telewizory są zaprojektowane tak, by obraz można było oglądać z większej odległości: zwykle kanapę i ekran odbiornika dzieli co najmniej 1,5 metra. W ten sposób możesz podziwiać obraz w wysokiej rozdzielczości bez zauważania poszczególnych pikseli. Korzystając z telewizora jako monitora, będziesz siedział bliżej ekranu, dlatego nie wybieraj modelu o bardzo dużej przekątnej. Im bliżej telewizora chcesz siedzieć, tym mniejszych rozmiarów urządzenie powinieneś kupić. Najlepszym rozwiązaniem jest telewizor 22 (GoGEN TVF 22R302 STWEB), 24 (Blaupunkt BN24H1032EEB) czy 32 cale (Philips 32PFS5823/12, LG 32LK510B, Samsung UE32N5372);
  • płynności obrazu i input lag – jeśli chcesz wykorzystywać telewizor jako monitor do gamingu, zwróć uwagę na poziom odświeżania matrycy oraz ewentualne opóźnienia, które mogą pojawić się w telewizorach, szczególnie tych już nieco starszych;
  • niższej jakości wyświetlanych szczegółów – telewizory w rozdzielczości UHD 4K świetnie radzą sobie jako monitory do wyświetlania filmów czy gier komputerowych. W niektórych zastosowano nawet specjalny tryb GRA – np. w modelu Philips 24PHS4304/12. Niestety ekran telewizora nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli planujesz pracę w programach graficznych czy przy obróbce wideo, ponieważ nie zapewnia odpowiedniej jakości szczegółu. W takim przypadku lepiej postawić na profesjonalny monitor dla grafika.

CZY WIESZ, ŻE...

Zanim kupisz telewizor w funkcji monitora, sprawdź, czy posiada on opcję pracy z komputerem. Odpowiada ona między innymi za wyostrzenie obrazu na ekranie, co znacznie ułatwia pracę choćby z odczytaniem tekstu.

Telewizor czy monitor – kiedy warto stosować je zamiennie?

Telewizor jako monitor do komputera sprawdza się, jeśli używasz komputera głównie do odtwarzania filmów, seriali lub gier komputerowych. W świecie biurowym zastosowanie telewizora jako monitora ma uzasadnienie głównie przy projekcji filmów i prezentacji. Jeśli jednak zamierzasz pracować z komputerem w edytorach tekstu, programach graficznych lub innych wymagających dostrzegania szczegółów, postaw na profesjonalny monitor. Twoje oczy nie będą się tak męczyć, a praca będzie przebiegać znacznie sprawniej.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść