Data publikacji: 

Telefon dla seniora

Producenci smartfonów każdego roku zaskakują nas nowymi modelami o coraz bardziej zaawansowanych funkcjonalnościach. Istnieje jednak pewna grupa użytkowników, dla której nie są istotne nowinki technologiczne, lecz prostota i wygoda obsługi. To osoby starsze. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kiedy wybierasz telefon dla seniora.

Jaki powinien być telefon dla seniora? Odpowiedź brzmi: przede wszystkim prosty w obsłudze. Osoby starsze docenią podstawowe funkcje, łatwe wybieranie numerów i jasne ekrany o dużym kontraście. Chcesz kupić telefon dla swojej babci albo dziadka? Sprawdź, na które parametry powinieneś zwrócić uwagę.

1. Przyciski

W telefonie dla starszej osoby ważne są duże i dobrze widoczne klawisze. To ważne, ponieważ wiele osób w podeszłym ma problemy ze wzrokiem. Dzięki odpowiednim rozmiarom i czytelnej czcionce łatwiej obsłużyć smartfon.

2. Wyświetlacz

Istotne, by był miał jak największą przekątną, najlepiej jednak, aby oprócz tego odznaczał się wysokim kontrastem. Ułatwi to odczytywanie SMS-ów i wpisywanie numerów. Najczęściej w modelach przeznaczonych dla osób starszych są dostępne nowoczesne kolorowe oraz monochromatyczne wyświetlacze, które zapewniają dobrą widoczność w słabym oświetleniu oraz podczas mocnego słońca.

3. Waga telefonu

Najlżejsze telefony dla seniorów ważą od 75 do 105 gramów. Warto wybierać modele o niskiej wadze, które starsza osoba łatwo schowa do kieszeni lub torebki. Trzymanie takich telefonów w dłoni podczas rozmowy nie będzie kłopotliwe.

4. Aparat w telefonie dla seniora

Nie występuje we wszystkich w modelach przeznaczonych dla starszych osób. Jeśli jednak senior potrafi robić zdjęcia lub – co ważniejsze – chce się nauczyć obsługi aparatu w telefonie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać taki model. W telefonach dla seniorów aparat ma zwykle od 1,3 do 2–5 mln pikseli. Niektóre telefony umożliwiają także nagrywanie filmów w jakości VGA. 

5.  Radio

Jeżeli Twój dziadek lub babcia lubią słuchać radia, będą mogli to robić również przez swój telefon np. poza domem, na działce lub w parku. Niektóre modele mają też wbudowany odtwarzacz mp3.

 

 

6. Czas pracy na baterii i ładowarka

Długi czas pracy telefonu na jednym ładowaniu jest szczególnie ważny dla starszych osób, które czasem mogą zapomnieć o podładowaniu urządzenia. W kategorii telefonów dla seniora wybrane modele mają czas rozmów wynoszący 5 lub 7 godzin, a czuwania – nawet do 500 godzin. Jeśli szukasz telefonu, który będzie wygodny nie tylko do obsługi, lecz także do ładowania, wybierz model z ładowarką biurkową.

Zobacz pełną ofertę smartfonów dla seniorów w naszym sklepie!


  

7. Dodatkowe funkcje ważne w telefonie dla seniorów

Ze względów bezpieczeństwa warto wybrać telefon, który pozwoli starszej osobie szybko wybrać żądany numer (funkcja podpowiedzi głosowej wybieranego numeru) lub wezwać pomoc (przycisk alarmowy SOS). Przydatna będzie też latarka oświetlająca drogę po zmroku.

8. Ile kosztuje telefon dla seniora?

Ceny telefonów dla osób starszych zaczynają się już od niecałych 100 zł i sięgają maksymalnie 200 zł. Im droższy telefon, tym więcej ma dodatków (np. Bluetooth, wejście microUSB) i funkcji bezpieczeństwa, takich jak możliwość wezwania pomocy jednym przyciskiem.
 

Warto pamiętać, że nowoczesne smartfony wyposażone w system Android oraz Windows Phone mogą zostać skonfigurowane tak, aby spełniały wymagania osób starszych. Osoby słabowidzące lub niedosłyszące mogą bez obaw używać smartfona. Sprawdź, jak skonfigurować smartfon dla seniora i poznaj przydatne aplikacje dla osób starszych>>100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść