Jaki tablet graficzny wybrać? Poradnik.

Agata Siemaszko

Tablet graficzny to funkcjonalne urządzenie ułatwiające pracę m.in. architektom, grafikom i nauczycielom. Na rynku dostępne są setki modeli różnych marek, więc wybór pierwszego tabletu jest niemałym wyzwaniem. Z tego poradnika dowiesz się, jaki tablet graficzny kupić.

Zobacz także: Zwykły tablet jako tablet graficzny – czy warto?, Ranking tabletów graficznych – najlepsze modele!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Do czego służy tablet graficzny?
  2. Tablet klasyczny czy z ekranem?
  3. Tablet klasyczny – plusy i minusy
  4. Tablet z ekranem – plusy i minusy
  5. Jak wybrać tablet graficzny z ekranem?
  6. Wacom czy Huion?
  7. Co wybrać dla początkujących?

 

Tablet graficzny – czym jest? Do czego służy?

Tablety graficzne to tak zwane urządzenia wejścia-wyjścia, podłączane przewodowo lub bezprzewodowo. Umożliwiają one przekazywanie zewnętrznych danych do komputera. Pociągnięcia rysikiem przenoszone są do programu, który odwzorowuje fizyczne ruchy ręki.

Tablety graficzne mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Najczęściej używane są do celów artystycznych: sięgają po nie osoby, które chcą spróbować swoich sił w sztuce cyfrowej. Są to artyści z dużym portfolio projektów w technikach tradycyjnych, jak i osoby początkujące, które dopiero uczą się podstaw rysunku i zastanawiają się, jaki tablet graficzny wybrać. Możliwości tabletów graficznych w pracy kreatywnej są bardzo szerokie, m.in. rysunek, szkicowanie, ilustracja, malarstwo, rzeźba cyfrowa, modelowanie 3D i retusz zdjęć. Mysz komputerowa nigdy nie zapewni precyzji, która jest potrzebna w tego typu projektach.

Tablet graficzny przyda się też osobom spoza branży stricte artystycznej. Rysik zastąpi większość niezbędnych akcesoriów kreślarskich dla architektów (sprawdź cyfrowe deski kreślarskie). Możliwości tabletu docenią też nauczyciele nauk ścisłych i przyrodniczych, udzielający zdalnych korepetycji. W przypadku skomplikowanych równań, wzorów fizycznych i reakcji chemicznych kluczowa jest czytelność zapisu.


Tablet graficzny a notatnik elektroniczny – różnice

Najbardziej ogólne zastosowanie tabletu to notatnik elektroniczny, stanowiący oddzielną kategorię produktową. Służą tworzeniu prostych szkiców i notatek, np. z konferencji. Aczkolwiek tę niszę zapełniają już niektóre smartfony z rysikiem (jak Samsung Galaxy Z Flip3). Dlatego warto zastanowić się, czy nie rozsądniej jest kupić lepszego smartfona niż inwestować w dwa urządzenia.

Notatniki elektroniczne mogą też pełnić funkcję znikopisu, co docenią rodzice małych dzieci. Niedrogi gadżet rozwija kreatywność smyków tak samo dobrze, jak ściany w mieszkaniu. Należy jednak podkreślić, że możliwości notatników są bardzo ograniczone. Nie jest to tablet do rysowania dla dorosłych, ponieważ precyzja nacisku nie nadaje się do tworzenia nawet średnio złożonych grafik. Dlatego w dalszej części artykułu skupimy się wyłącznie na tym, jaki tablet graficzny wybrać wśród tych bardziej zaawansowanych.

 

Jaki tablet graficzny kupić: klasyczny czy z ekranem?

Który typ tabletu wybrać – jest to jedno z najważniejszych pytań, które musi zadać sobie przyszły cyfrowy artysta. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest tak oczywista, ponieważ oba typy urządzenia mają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się sprawie bliżej.

Polecane tablety graficzne
  • 359 zł
  • 289 zł
  • 209 zł
  • 209 zł
  • 319 zł
  • 329 zł
  • 2 099 zł
  • 349 zł

Tablet klasyczny – plusy i minusy

Kiedyś sztuka digitalna powstała tylko za pomocą tabletów tego typu. Składają się z podkładki (powierzchni roboczej) oraz rysika. Tablet klasyczny wymaga podłączenia do komputera  za pomocą kabli lub Bluetooth. Należy go położyć płasko na biurku, w pozycji prostopadłej do monitora. W trakcie rysowania patrzymy na ekran komputera, na który przenoszone są ruchy rysika. Odwzorowaniu podlega nie tylko sam kształt i długość linii, ale także nacisk wywierany na rysik oraz jego nachylenie.

Zastanawiając się, jaki tablet graficzny wybrać, trzeba zwrócić uwagę na rozmiar modelu. Długość biurka musi być wystarczająca, by zmieścić monitor / laptop oraz przyszły tablet. Warto też sprawdzić, czy proporcje tabletu pokrywają się z proporcjami monitora. Im bliższe sobie są obie te wartości, tym wyższy będzie komfort użytkowania. Tablety bezekranowe nie są narzędziem tylko dla amatorów, ponieważ wielu profesjonalnych artystów nadal preferuje ten sposób rysowania.

Klasyczny tablet graficzny

Niewątpliwie największym plusem tabletów klasycznych jest ich cena. Dobre urządzenie tego typu można kupić już za kilkaset złotych. Tablety Wacom z serii Intuos są jednymi z najczęściej wybieranych modeli przez osoby początkujące i średniozaawansowane.

Drugą, często pomijaną zaletą urządzeń z tej kategorii jest wymuszanie prawidłowej postawy. Trzymając rękę prostopadle do stołu i oczy na poziomie monitora możemy pracować dłużej i efektywniej. Nie garbimy się i nie napinamy niepotrzebnie mięśni szyi. Jest to ważny argument, zwłaszcza gdy szukamy tabletu dla nastolatków, którzy lubią przyjmować pozę krewetki.

Natomiast nieukrywaną wadą tabletów bezekranowych jest wygoda ich użytkowania. Początkującym artystom trudno jest przyzwyczaić się do skupienia uwagi w dwóch różnych miejscach. Koordynacja wzrokowo-ruchowa wymaga czasu i praktyki. Aczkolwiek po dłuższym czasie nie powinno to już stanowić problemu.

 

Tablet z ekranem – czy warto?

Tablety multimedialne wyposażone są w ekran LCD, na którym na bieżąco widać efekt wykonywanej pracy. Są bardziej intuicyjne od klasycznych, dlatego przystępniejsze dla artystów tradycyjnych. Różnica w komforcie użytkowania jest duża i większość osób po wypróbowaniu tabletów z ekranem nie wraca już do klasycznych.

Tablety multimedialne występują w różnych rozmiarach i zazwyczaj są większe od standardowych. Największy produkt Wacom ma aż 32 cale i rozdzielczość 4K! Warto jednak pamiętać, że na rozmiar tabletu składa się przestrzeń aktywna (ekran) oraz obudowa. Jaki tablet graficzny kupić, porównując modele o takim samym rozmiarze? Ten, który ma większy obszar roboczy, a nie rozmiar całkowity. 

Tablety z wyświetlaczem dzielą się na dwa typy w zależności od tego, czy wymagają podpięcia do komputera. Przeważająca większość tabletów działa na zasadzie dodatkowego monitora, np. modele  z serii Kamvas firmy Huion. Na rynku dostępne są też urządzenia autonomiczne, jednak z racji wysokiej ceny stanowią niszę. Ciekawą alternatywą do tego jest używanie tabletów (np. iPad) jako tabletów graficznych. Więcej przeczytasz tutaj: Zwykły tablet jako tablet graficzny – czy warto?

Tablet graficzny z ekranem

W odróżnieniu od tabletów klasycznych, multimedialne wymagają podstawki. Trzeba ją dokupić oddzielnie, ponieważ zazwyczaj nie jest dołączana do zestawu. W wariancie budżetowym można w tym celu użyć podstawki do laptopa, jednak należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji stopnia nachylenia (optymalny jest między 30° a 45°).

Jak zostało już wcześniej zaznaczone, długa praca z tabletem ekranowym może wpłynąć na ból mięśni szyi. Dobrą wiadomością jest to, że wiele modeli oferuje tryb klasyczny: można wyłączyć ekran i korzystać z wyświetlacza w pozycji poziomej. W ten sposób kupując tablet multimedialny otrzymujemy dwa urządzenia w jednym.

Główną wadą tabletów multimedialnych pozostaje ich cena. Dobry tablet z ekranem LCD to wydatek co najmniej tysiąca złotych. W porównaniu z tabletami klasycznymi różnica jest spora, jednak jest to zakup na lata. Jeśli chcemy uczynić z niego główne narzędzie swojej pracy, warto dla porównania policzyć, ile wydalibyśmy przez te pięć lat na papier, farby, ołówki i inne akcesoria artystyczne.

 

Jak wybrać tablet graficzny z ekranem?

Decydując się na tablet graficzny z wyświetlaczem, należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, dotyczących ekranu. Są to kwestie istotne dla profesjonalistów i osób, które zamierzają spędzać z tabletem kilkanaście / kilkadziesiąt godzin tygodniowo:

Odwzorowanie kolorów. Wskaźnik kluczowy dla artystów, zwłaszcza osób tworzących projekty do druku. Dla porównania: Wacom One Display 13 odwzorowuje 72% gamy kolorów Adobe RGB, a Huion Kamvas 12 – 92% aRGB. Dla początkujących grafików nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia, ale jest kluczowe dla specjalistów. Warto podkreślić, że aRGB ma szerszy zakres kolorów niż standardowy RGB. W pracy niegraficznej pokrycie sRGB od 90% całkowicie wystarczy.

Kąt widzenia. Osoby, szukające porad, jaki tablet graficzny wybrać do rysowania, powinny zwrócić uwagę na najszerszy kąt widzenia w urządzeniu. Nie jest to ważny aspekt przy posiadaniu małego tabletu graficznego (12-15 cali), jednak przy dużych wyświetlaczach zyskuje na wadze. Kąt widzenia w Huion Kamvas Pro 22 to aż 178°, co ma sporo znaczenie przy tak dużym ekranie (476 x 268 mm).

Efekt paralaksy. Problem ten pojawia się, jeśli szkło w urządzeniu jest bardzo grube i jest duża odległość między końcówką rysika a warstwą, na której pojawia się linia. Ten efekt jest prawie niewidoczny w najnowszych tabletach ekranowych, ale trzeba upewnić się, że producent zadbał o zniwelowanie problemu.

Możliwość obsługi dotykowej. Niektóre modele reagują nie tylko na dotyk rysika, ale także ręki. W ten sposób wygodnie można skalować i przesuwać obraz, nad którym pracujemy. Nie jest to obowiązkowa funkcjonalność, ponieważ piórko i przyciski w zupełności wystarczają. Jeśli jednak zależy nam na tej opcji, trzeba się dodatkowo upewnić, że wybrany przez nas tablet graficzny ją posiada.

 

Jaki tablet graficzny kupić: Wacom czy Huion? A może Veikk?

Kiedyś Wacom był królem wszystkich tabletów, ale czasy się zmieniły i monopol się rozbił. Na rynku dostępnych jest wiele firm, oferujących urządzenia dobrej jakości. Najbardziej znanym konkurentem Wacom jest firma Huion, produkująca tablety graficzne dla początkujących, jak i profesjonalistów.

Obecnie należy wybierać modele według oferowanych funkcji, opinii użytkowników i przystępności cenowej. Logo stało się mniej znaczące.

Polecane tablety graficzne
  • 999 zł
  • 119,99 zł
  • 999 zł
  • 2 019 zł
  • 1 999 zł
  • 999 zł
  • 1 599 zł
  • 1 699 zł

Rozdzielczość

Jaki tablet graficzny wybrać, gdy chodzi o rozdzielczość? W tym przypadku odpowiedź jest prosta – im większa, tym lepsza. Rozdzielczość w tabletach graficznych jest liczona za pomocą lines per inch (lpi). Wyższa wartość wypływa na bardziej precyzyjne odwzorowanie ruchu ręki. Najpopularniejsza wartość w postaci 2540 lpi będzie wystarczająca dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników.

 

Jaki tablet graficzny wybrać: liczba poziomów nacisku

Gdyby w tabletach graficznych nie istniałyby poziomy nacisku, wszystkie linie byłyby tej samej grubości. Jest to jeden z kluczowych aspektów dla artystów, by tworzyć różnorodne linie za jednym pociągnięciem. Czułość nacisku pomaga też w tworzeniu gradientów – im bardziej dociskamy rysik, tym bardziej nasycony kolor otrzymujemy (i odwrotnie). Mała liczba poziomów sprawi, że linie i kolory będą „poszarpane”.

Jak wybrać klasyczny tablet graficzny

Producenci tabletów prześcigają się w zwiększaniu poziomów nacisku, ale prawda jest taka, że po przekroczeniu pewnej wartości różnica jest już prawie nieodczuwalna. W większości nowoczesnych tabletów wartość ta wynosi od czterech do ośmiu tysięcy i tego absolutnie wystarcza do komfortowej pracy.

 

Typ rysika

Warto sprawdzić, jaki typ pióra zastosował producent w tablecie. Rysiki dzielimy na trzy kategorie:

·         Z baterią
·         Ładowane
·         EMR

Z powodu dużej wagi, pierwszy typ jest spotykany rzadko. Ładowane piórka także powoli stają się przeżytkiem, jednak nadal może je spotkać w tańszych tabletach – należy to sprawdzić przy wyborze modelu! Najczęściej wykorzystaną obecnie technologią jest rezonans elektromagnetyczny (EMR). Takie piórka nie wymagają ani baterii, ani ładowania.

 

Jaki tablet graficzny kupić – dodatkowe pytania

Odpowiadając na pytanie, jaki tablet graficzny wybrać (z ekranem lub bez) warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii:

PPS / RPS – ten parametr określa liczbę powiadomień o współrzędnych rysika, które tablet wysłał do komputera. Im większa wartość, tym płynniejsza i bardziej responsywna praca. Standardem aktualnie jest 200 PPS. Tablety z mniejszą szybkością odczytu (np. Wacom Intuos S z 133 PPS) sprawdzą się u początkujących.

Przyciski – liczba przycisków i ich programowalność jest kluczowa dla komfortowej pracy z tabletem graficznym. Dobrze skonfigurowane urządzenie nie wymaga użycia myszki ani klawiatury.

Oburęczność – osoba leworęczna powinna upewnić się, że tablet jest do niej dostosowany – dotyczy to zwłaszcza modeli z pionowym rzędem przycisków.

Wymienialność części – ważna kwestia do zastanowienia się, jeśli kupujemy urządzenie z drugiej ręki lub w nieautoryzowanym sklepie. Należy zaopatrzyć się w tablet, który premierę miał relatywnie niedawno (tj. nie kilkanaście lat temu). W przypadku, gdy będziemy musieli wymienić lub dokupić końcówki do rysika, to prawdopodobnie nie będzie już takiej możliwości.

Kompatybilność z systemem – po zakupie tabletu zawsze musimy zainstalować sterowniki, które umożliwią m.in. rozpoznawanie poziomów nacisku. Większość modeli jest kompatybilna z najnowszymi wersjami systemu Windows i macOS. Problem może się jednak pojawić się w przypadku Linuxa – trzeba mieć na uwadze, że może to wymagać dodatkowej pracy i researchu.

Kable – należy sprawdzić typ złącza, które będzie posiadał nasz przyszły tablet. W starszych tabletach jest to USB, gdy nowsze operują już na USB-C. Niektórzy producenci załączają do zestawu kable 3w1, jednak warto upewnić się, czy nie będziemy potrzebowali przejściówki. Zwłaszcza gdy chcemy jednocześnie do laptopa podpiąć tablet i dodatkowy monitor.

 

Jaki tablet graficzny wybrać dla początkujących?

Nie istnieje prosta do wskazania kategoria tabletów graficznych dla początkujących. Wybierając pierwszy tablet najrozsądniej jest kierować się ceną oraz tym, do czego docelowo urządzenie będzie nam służyć.

Tani tablet graficzny o zadowalającej funkcjonalności można kupić już za kilkaset złotych. Dobrym przykładem są modele z serii Wacom One By Wacom i Wacom Intuos. Jest to dobry i niedrogi sposób na sprawdzenie naszych umiejętności.  

Tablet klasyczny czy z ekranem – jaki wybrać? Porównanie

Tablety graficzne z ekranem, choć droższe, dają większy komfort użytkowania. Najlepszym wyborem będzie w tym przypadku seria Huion Kamvas. Modele mają dużą rozdzielczość, jakościowy ekran i piórko z 8192 stopniami nacisku.

Mamy nadzieję, że teraz jesteś o krok bliżej podjęcia właściwej decyzji i wiesz, jaki tablet graficzny kupić!
Sprawdź także: Ranking tabletów graficznych

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!