Data publikacji: 

Sprzęt audio i RTV w różnych przedziałach cenowych – jak stworzyć wygodny salon?

Wygodny salon wyposażony w dobre kino domowe oraz inne sprzęty audio i RTV jest miejscem, gdzie możesz się odprężyć po ciężkim dniu. Dlatego tak ważne jest, aby wyposażyć salon w niezbędny sprzęt do rozrywki. Jakie urządzenia wybrać, aby stworzyć wygodne miejsce do wypoczynku, uwzględniając jednocześnie zasobność Twojego portfela?


Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki telewizor kupić do salonu,
- który typ TV bardziej się opłaca? Plazma, LED czy OLED,
- jakie głośniki do telewizora nadadzą dźwięku głębię,
- co lepiej się sprawdzi – soundbar czy kino domowe.

Potęga obrazu – jaki telewizor kupić do salonu?

Potęga obrazu – jaki telewizor kupić do salonu? Urządzanie salonu powinno się zacząć od wyboru telewizora. Telewizor w salonie jest najczęściej centralnym punktem domowego centrum rozrywki. To, jaki sprzęt wybierzesz i jak go ustawisz, ma kapitalne znaczenie, ponieważ od tego będzie zależała jakość doznań podczas oglądania. Jak wybrać dobry telewizor? Najpierw dopasuj wymiary telewizora do pomieszczenia. Zbyt okazały telewizor w małym pomieszczeniu nie będzie się dobrze prezentował, z kolei za mały zgubi się na ogromnej przestrzeni. Następnie trzeba sprawdzić, jaka odległość od telewizora zapewni najlepsze doznania w trakcie oglądania. Określ optymalną odległość od TV do miejsca, z którego będziesz oglądał. Warto zrobić to dokładnie i skorzystać ze wzoru:
  •   Full HD – 4,2 cm na każdy cal ekranu,
  •   4K – 2,1 cm na każdy cal ekranu.
Więcej szczegółów o tym, jak dobrać wymiary TV do pomieszczenia, znajdziesz w naszym poradniku Jak dobrać rozmiar telewizora do wielkości pomieszczenia.
Młoda kobieta ogląda TV
Przed zakupem telewizora zwróć uwagę na:
  • rozmiar ekranu – to podstawowa wartość, na którą należy zwrócić uwagę. Im większa przekątna ekranu, tym lepsza widoczność szczegółów, a tym samym więcej doznań z oglądania,
  • rozdzielczość ekranu – im wyższa wartość, tym lepsza jakość obrazu. Obecnie do wyboru masz 3 standardy: HD Ready (720 p), Full HD (1920×1080 p) oraz 4K (3840×2160 p),
  • odświeżanie obrazu: wyższa wartość to więcej klatek obrazu wyświetlanych w ciągu sekundy, co przekłada się na większą płynność ruchu i redukcję smużenia w dynamicznych scenach,
  • rodzaj matrycy – najpopularniejsze to IPS lub VA. VA zapewnia głębszą czerń i wyższy kontrast, ale kosztem blaknięcia kolorów widzianych pod kątem. Z kolei kolory w matrycy IPS wyglądają pod kątem dużo lepiej niż w matrycach VA, choć kosztem mniejszego kontrastu,
  • funkcje Smart – pozwalają uruchamiać aplikacje, korzystać z Internetu, rozmawiać ze znajomymi przez Skype'a. Sterowane są za pomocą pilota, choć zapewne już wkrótce będą sparowane ze smartfonem czy tabletem,
  • dodatkowe funkcjonalności – warto zwrócić uwagę czy w zestawie znajduje się łącze USB, DLNA (umożliwiające bezprzewodowe wyświetlanie zdjęć lub filmów ze smartfona), MHL (podłączenie smartfona lub tabletu do TV i wykorzystania go jako zewnętrznego ekranu), PiP (równoczesne oglądanie dwóch kanałów telewizji), PoP i PiG (przeglądanie dwóch źródeł obrazu jednocześnie).
     
Telewizor w salonie

Jaki telewizor wybrać? Plazmę, LED czy OLED?

Jeszcze nie tak dawno temu w większości domów niepodzielnie królowały telewizory kineskopowe. Później światło dzienne ujrzały plazmy, a następnie dołączyły do nich technologie LCD i LED. Ostatnią nowością na rynku RTV są urządzenia oznaczone skrótem OLED. Które z nich ma najwięcej zalet i czy warto je kupić? Największymi zaletami telewizorów plazmowych są nawet 100-calowe ekrany, szybkie czasy reakcji oraz intensywne nasycenie kolorów. Stąd idealnie sprawdzą się jako centrum dobrego kina domowego. A jednak powoli znikają z rynku na rzecz najpopularniejszych obecnie telewizorów LED, które są dużo bardziej oszczędne w pobór energii elektrycznej, a pomimo tego dorównują plazmom pod względem jakości obrazu. Matryce LED zużywają niewiele prądu, dostarczają obraz o bardzo wysokiej jakości przy zachowaniu rozsądnej ceny. Na rynku możemy wybierać spośród bogatej gamy produktów, które różnią się wielkością ekranu, rozdzielczością, parametrami oraz dodatkowymi funkcjami np. Philips 55POS9002/12.

Nowość na rynku RTV – technologia OLED – powoli wypiera LED. OLED-y są lżejsze i bardziej smukłe od swoich konkurentów. Odznaczają się imponującymi kątami widoczności, odświeżają się nawet 1000 razy szybciej, więc nie ma mowy o smużeniu. Technologia OLED, dotychczas zbyt droga na kieszenie zwykłych użytkowników, powoli wypiera inne rodzaje TV. Wybór telewizora w salonie jest kluczowy, dlatego warto porównać wszystkie parametry oferowanych urządzeń przed ostateczną decyzją o zakupie. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy porównanie najpopularniejszych typów telewizorów. Znajdziesz je w poniższej tabeli.

Głębia dźwięku – jakie głośniki do telewizora?

Głośniki wbudowane fabrycznie do telewizora najczęściej nie zapewnią Ci dobrej jakości dźwięku. Ograniczone miejsce wewnątrz odbiornika TV uniemożliwia montaż profesjonalnego sprzętu audio. Już po pierwszych seansach przed telewizorem dojdziesz do wniosku, że chciałbyś zainwestować w lepszy dźwięk i zakupić dodatkowe nagłośnienie. Wybór dobrych głośników do telewizora nie należy do łatwych. Możesz kupić tani zestaw lub zaawansowane głośniki prestiżowej marki dla audiofilów z górnej półki cenowej. Przed wyborem warto zwrócić uwagę na rozmiar i moc głośników oraz parametry amplitunera, który może się składać ze wzmacniacza, tunera radiowego oraz odtwarzacza CD, jak w zestawie kina domowego Sony BDV-N7200W.

Głośniki rozróżniamy na średniotonowe, wysokotonowe, istnieją również wersje niskotonowe (przykładowo subwoofery). Istotnymi kryteriami wyboru są takie parametry jak efektywność, sprawność, moc muzyczna i znamionowa. Jeżeli oczekujesz dźwięku o wysokiej jakości i bez wyraźnych zakłóceń, warto rozważyć zakup kolumn z drewnianymi obudowami. Jednak taki wybór wiąże się z rozciągnięciem przez cały salon okablowania. Alternatywą są zdobywające coraz większą popularność głośniki bezprzewodowe do telewizora. Ciekawym rozwiązaniem jest zestaw głośników z systemem audio soundbar w postaci podłużnej przystawki z dodatkowym głośnikiem do telewizora. Takie rozwiązanie zapewnia dobrą jakość dźwięku w salonie o małej i średniej wielkości.

PORADA EKSPERTA

Planowanie dobrego kina domowego powinno się zacząć już na wczesnym etapie budowy lub remontu. Można wtedy zaplanować wykonanie ścianki kryjącej głośniki, telewizor czy wnęki na sprzęt audio-video, rozprowadzić gniazda elektryczne, przyłącza A/V oraz okablowanie głośnikowe. Najlepszy efekt ukrycia przewodów uzyskamy, stosując specjalistyczne okablowanie przeznaczone do montażu w zaprawach tynkarskich.

Co lepiej wybrać: soundbar czy kino domowe?

Jeszcze do niedawna małe kino domowe w salonie było powszechnym sposobem na wzmocnienie dźwięku z telewizora. Teraz coraz większą popularnością cieszy się modny i wszechstronny soundbar. Czy warto w niego zainwestować?

Najlepszy dźwięk podczas oglądania filmów otrzymamy z zestawu kina domowego – jest to kwestia niepodlegająca dyskusji. Problem jednak polega na tym, że kino domowe wymaga dużej przestrzeni. Cały zestaw obejmujący amplituner z odtwarzaczem Blu-ray, subwoofer oraz klika głośników standardowych, jak np. Sony BDV-E4100, zajmie nam wiele miejsca w salonie. Może się on sprawdzić jedynie w dużych pomieszczeniach, natomiast w innych będzie wyglądał sztucznie. Nie jest to też sprzęt łatwy do konfiguracji, a duża ilość elementów komplikuje jego obsługę.
Soundbar jest kompromisem między słabej jakości dźwiękiem z telewizora a zestawem kina domowego, zajmującego dużo przestrzeni. Dźwięk w jego wydaniu w zupełności zaspokoi oczekiwania większości użytkowników. Soundbar składa się najczęściej z listwy głośnikowej i subwoofera. Jest wyposażony w bezprzewodową łączność z wybranym telewizorem, jak np. Samsung HW-K450. Sprawdzi się w małych lub średnich salonach, gdzie nie możemy pozwolić sobie na rozmieszczenie głośników kina domowego. Dodatkowo jest on niezwykle prosty w obsłudze – wystarczy połączyć kabel HDMI z telewizorem oraz włączyć wtyczkę do gniazda zasilania.


Pewnie się zastanawiasz, jakiej firmy kino domowe lub soundbar wybrać? Swój wzrok najlepiej skierować na producentów wyspecjalizowanych w tworzeniu sprzętu grającego.

CZY WIESZ, ŻE...

Niektóre soundbary możesz obsługiwać za pomocą komend głosowych. Inteligentne urządzenia powoli wkraczają na rynek urządzeń audio. Współpracują bezprzewodowo ze smartfonami i tabletami, dzięki czemu nie ma potrzeby używania osobnego pilota. Mogą się stać częścią systemu wymiany informacji w inteligentnym domu.


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść