Data publikacji: 

Sprawdź, jak nie dać się śledzić w Internecie!

Cyberprzestępczość rośnie w siłę. Dlatego jeszcze zanim dojdzie do ataku w sieci sprawdź, jak zabezpieczyć siebie i swój komputer przed zagrożeniami w Internecie. Wyeliminuj możliwość śledzenia, wyłudzenia danych czy innych oszustw.

Poznaj wszystkie zagrożenia związane z Internetem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu,

- jak skutecznie eliminować zagrożenia w Internecie.

Jakie są zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu?

Podczas codziennego korzystania z Internetu pamiętaj o zagrożeniach i sposobach, w jaki możesz je wyeliminować. Gdy korzystasz z portali społecznościowych, przeglądasz skrzynkę mailową czy płacisz za zakupy online – możesz paść ofiarą cyberprzestępcy. Rodzaje zagrożeń są różne – jednym cyberprzestępcom zależeć będzie na uzyskaniu Twoich danych wrażliwych, innym – na skłonieniu do przesłania gotówki czy przejęcia dóbr za pomocą różnych sztuczek. Najważniejszy w walce z nimi jest zdrowy rozsądek oraz… podstawowa wiedza o możliwych zagrożeniach.
Zobacz, jak zredukować zagrożenia w Internecie – np. oprogramowanie szpiegujące spywareGłównym zagrożeniem związanym z Internetem są wszechobecne wirusy i inne szkodliwe oprogramowania. W sieci istnieją różne rodzaje wirusów komputerowych i ich wpływ na działanie komputera jest także bardzo szerokie – od irytujących żartów po oprogramowanie służące do pobierania danych lub uszkadzania plików.
Podstawowym sposobem walki z nimi jest instalacja dobrego oprogramowania antywirusowego oraz antyspyware i firewall, które blokują dostęp trojanów, robaków i innych zagrożeń. Całościowy przegląd antywirusów znajdziesz w tekście Jaki antywirus wybrać.
Kompleksowym programem jest np. Eset NOD32 Antivirus PL Box 1stan./12m-cy, który zabezpiecza sprzęt przed wszelkimi rodzajami zagrożeń w sieci, takimi jak wirusy, spyware czy trojany. Co ważne, program ten zadba także o Twoje bezpieczeństwo podczas korzystania z portali społecznościowych. Ochroni on prywatny profil użytkownikaprzed złośliwymi linkami i szkodliwymi treściami, stale skanując profil w poszukiwaniu niebezpiecznych obiektów.Równie kompleksowo działa Symantec Norton Internet Security v13 5stan/12m-cy. Program ten oferuje zabezpieczenie przed wszelkimi zagrożeniami wynikającymi z korzystania z Internetu. Jak wymienia producent – zapewnia on zaawansowaną ochronę przedspamem, atakami przestępców internetowych, programem szpiegującym typu spyware oraz przed phishingiem.Ostatni z wymienionych jest metodą oszustwa stosowaną przez przestępców, którzy podszywają się pod inną osobę lub instytucję, aby wejść w posiadanie osobistych danych użytkownika – np. hasła do systemu. Jeśli jesteś ciekawy, jakie obecnie są najgroźniejsze wirusy w Internecie, to zapoznaj się z artykułem 7 najgroźniejszych wirusów komputerowych w 2018 roku – jak się przed nimi chronić.

Jak skutecznie eliminować zagrożenia w Internecie?

Unikaj zagrożenia w sieci – kupuj online tylko na bezpiecznych stronachAby zabezpieczyć się przed zagrożeniami w sieci, np. przed szpiegującym użytkownika oprogramowaniem spyware, nie wystarczy instalacja oprogramowania antywirusowego. Pamiętaj przede wszystkim o stałych aktualizacjach i skanowaniu. Zarówno w przypadku antywirusa, jak i oprogramowania systemowego – nie zatrzymuj możliwości ich aktualizacji, ponieważ wpłynie to na bezpieczeństwo systemu.
Zmień również ustawienia w swojej przeglądarce, które umożliwiają śledzenie Cię w sieci i pozyskiwanie informacji przez różne portale. Wyłącz możliwość automatycznej instalacji dodatków na stronach oraz wyskakujących okienek. Zablokuj także ciasteczka witrynom, którym nie chcesz udostępniać informacji. Pamiętaj także o obowiązkowym sprawdzaniu certyfikatów SSL. Wyrób w sobie nawyk, aby sprawdzać, czy strony na których podajesz dane wrażliwe, są szyfrowane – poznasz to po rozpoczęciu witryny od HTTPS oraz widocznej zielonej kłódce obok adresu. Nie podawaj żadnych informacji ani nie przeprowadzaj transakcji na stronach niezabezpieczonych.

CZY WIESZ, ŻE...

Cyberprzestępcy często bazują na naiwności i braku wiedzy dzieci i młodzieży. W ten sposób pozyskują od nich wrażliwe informacje albo namawiają do niebezpiecznych pomysłów. Dlatego tak ważna jest instalacja dobrze działającej ochrony rodzicielskiej (dostępna w większości programów antywirusowych) oraz edukacja najmłodszych.

Uważaj także na programy i pliki, które pobierasz lub instalujesz na swoim komputerze. Nawet najlepsze oprogramowane antywirusowe może być bezsilne, jeśli sam zgodzisz się zainstalować podejrzany program. Pamiętaj także, aby w trakcie instalowania oprogramowania – zwłaszcza darmowego – wyłączyć możliwość doinstalowania dodatkowych wtyczek czy pasków narzędzia. Dodatki te mogą pozyskiwać dane o klientach. Pamiętaj także o możliwości surfowania w oparciu o szyfrowanie ruchu VPN oraz opcję Incognito. Więcej na temat bezpiecznego komputera dowiesz się z artykułu Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami. 
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść