Data publikacji: 

Rozdzielczość 4K UHD

Segment telewizorów rozwija się bardzo dynamicznie, co pociąga za sobą wpływ na wiele gałęzi przemysłu. Z uwagi na wprowadzenie technologii 4K, która jest przyszłością cyfrowego obrazu, zmiany w przemyśle filmowym musiały nastąpić już na etapie produkcji filmów. Tymczasem czołowi producenci elektroniki użytkowej już dziś mają w swojej ofercie zaawansowane technologicznie telewizory 4K Ultra HD. Przekonaj się, czym jest niemal kosmiczna jakość obrazu 4K.

Co to jest 4K Ultra HD? Wszystko, co musisz wiedzieć

4K jest nowym standardem rozdzielczości ekranu, podawanym w dwóch wielkościach 4096 x 3112 (proporcje panoramiczne 4:3), oraz 3840 x 2160 px. Oficjalnie 4K nazywany jest rozdzielczością Ultra High Definition (UHD), zaś obiegowo określana jest mianem HDTV. Przy rozdzielczości 4K liczba szczegółów jest czterokrotnie większa niż na ekranie Full HD (dwa razy więcej pikseli w pionie, jak i w poziomie). Co oznacza, że obraz jest wzbogacony o najdrobniejsze szczegóły, tekstury, większy kontrast i szersze spektrum kolorów. Dzięki temu, zamiast pikseli, zobaczysz gładkie obrazy, które zachwycają naturalnością.
Wraz z wkroczeniem technologii 4K w tej chwili mamy do wyboru: standard definition (SD 480p/540p), high definition (HD 720p), full high definition (Full HD 1080i/p) oraz ultra high definition (UHD 2160p), czyli 4K.
 
Źródło: LG Poland

Kup telewizor 4K Ultra HD już teraz!

Dlaczego powinienem rozważyć zakup telewizora 4K?

Istnieje wiele powodów, dlaczego 4K powinno być Twoim następnym zakupem. Przede wszystkim, jeśli jesteś wyczulony na detal, a to domena przede wszystkim fotografów, na telewizorze 4K ujawnia się znacznie więcej niuansów i szczegółów – różnica w 2160p może być dla Ciebie zdumiewająca. Większa gęstość pikseli w panelu 4K pozwala oglądać obraz ze znacznie mniejszej odległości, bez dostrzeżenia struktury siatki. Co oznacza, że można komfortowo oglądać filmy na znacznie większym ekranie z tego samego miejsca w pokoju, jak na obecnym ekranie Full HD – mimo iż telewizory 4K zaczynają się od 50 cali. W rezultacie ekran zniknie, a zostanie tylko wspaniały obraz i magia kina.
 

Plusy standardu 4K:

  •       Więcej detali
  •       Duże ekrany, powyżej 50 cali
  •       Wyraźny obraz nasycony kolorem i szczegółem
  •       3D w najwyższej rozdzielczości
  •       Gry na PC
  •       Coraz więcej tytułów filmowych w rozdzielczości 4K
  •       Zapowiedzi wprowadzenia smartfonów z wyświetlaczami UHD
  •        Wysmakowane wzornictwo na najwyższym poziomie
 
 

Im bliżej, tym lepiej

Obrazy wyświetlane na ekranie 4K wyglądają znacznie realniej, a fakt, iż punkty na ekranie są mniejsze niż w typowych telewizorach, odbiorcy mogą siedzieć bliżej ekranu i nie dostrzegać pikseli. W praktyce oznacza to, iż w mniejszym salonie możemy postawić większy telewizor. Aby dogodnie oglądać obraz 4K na 65-calowym panelu, należy siedzieć maksymalnie w odległości 2,4 m. Złota zasada głosi, iż aby nie tracić szczegółowości obrazu nie należy siedzieć od telewizora dalej niż 1,8 raza szerokości ekranu.
 

Rozrywka w 4K

Już od 2013 roku coraz więcej marek współpracuje z przemysłem filmowym, aby dostarczyć swoim odbiorcom materiały sfilmowane lub poddane remasteringowi do formatu 4K. Katalog tytułów stale jest poszerzany. W technologii 4K zostały wyprodukowane takie tytuły jak „The Amazing Spiderman”, „Prometeusz” czy ostatni „Hobbit”.
Również sam YouTube wspiera filmy w rozdzielczości 4096 x 3072, dzięki czemu na specjalnym kanale można obejrzeć sporą liczbę tytułów 4K UHD. Producenci zapowiadają, że pierwsze kanały telewizyjne, nadające regularnie w 4K pojawią się na rynku w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Jak ważny jest kabel HDMI 2.0 dla 4K?

HDMI 2.0 to najnowsza wersja standardu HDMI. Podczas, gdy obecnym standardem HDMI 1.4 faktycznie z urządzeń peryferyjnych można dostarczać obraz 4K, to jest on ograniczony do 30 klatek na sekundę (lub 30 Hz). Chociaż może to być wystarczające dla większości filmów, to nie jest to rozwiązanie idealne. Dlatego HDMI 2.0 zwiększa przepustowość do 50-60 klatek na sekundę. Ponadto, gdy HDMI 1.4 dostarcza 8-bitową kolorystykę, HDMI 2.0 oferuje głębię koloru na poziomie od 10 do 12 bitów. Próbkowanie dźwięku w HDMI 2.0 wynosi 1536 kHz.

Kup telewizor 4K Ultra HD już teraz!

Pierwsze telewizory wspierające technologię 4K były dostępne na rynku już w 2013 roku. W tej chwili w naszej ofercie znajdą Państwo sporą gamę modeli 4K topowych producentów. Każdy z nich, oprócz oszałamiającej jakości 4K UHD, oferuje eleganckie i dopracowane wzornictwo, dzięki czemu telewizor 4K można z dumą prezentować w swoim domu.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść