Data publikacji: 

Rodzaje obiektywów fotograficznych – co warto wiedzieć o obiektywie szerokokątnym czy obiektywie makro?

Jeżeli chcesz profesjonalnie fotografować lub po prostu robić efektowne zdjęcia, musisz poznać dostępne rodzaje obiektywów, a przede wszystkim zainteresować się obiektywami innymi niż standardowe, sprzedawane razem z aparatem. Warte uwagi są m.in. obiektywy szerokokątne i obiektywy makro, którymi zrobisz zdjęcia zupełnie z innego punktu widzenia. Co warto wiedzieć o tych obiektywach, kiedy je wybrać i co możesz dzięki nim osiągnąć? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł!

Obiektyw fotograficzny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym charakteryzuje się obiektyw standardowy,

- co to jest obiektyw szerokokątny,

- co to jest obiektyw portretowy,

- co to jest obiektyw makro,

- jakie inne obiektywy są jeszcze dostępne na rynku.

Czym się charakteryzuje obiektyw standardowy?

Obiektywy standardowe cechują się tym, że są najbardziej uniwersalne. Nadają się do większości fotografii, a ich kąt widzenia jest bliski temu, które widzi ludzkie oko, tj. około 50 stopni po skosie. Ogniskowa standardowego obiektywu wynosi mniej więcej tyle, co przekątna zdjęcia. Dla aparatów małoobrazkowych standard oznacza ok. 50 mm.

Co to jest obiektyw szerokokątny?

Różne obiektywy fotograficzne do aparatu

W aparatach ze standardowym obiektywem fotograficznym brakuje szerszego pola widzenia, ponieważ ogniskowa zaczyna się zwykłe od 18 mm. Oznacza to, że masz do dyspozycji obraz o kącie widzenia ok. 76 stopni. W obiektywie szerokokątnym ten kąt jest o ok. połowę większy, np. dla ogniskowej 10 mm kąt wynosi 109 stopni. Oznacza to, że obraz widziany w wizjerze aparatu jest diametralnie inny i możesz sfotografować o wiele więcej.

Ma to szczególne znaczenie przy fotografii wnętrz, architektury czy krajobrazów. Oprócz kąta widzenia ważna jest także światłosiła. Tu parametr zależy przede wszystkim od tego, gdzie zamierzasz wykonywać fotografie. Jeżeli masz zamiar robić zdjęcia głównie we wnętrzach, powinieneś wybrać obiektyw fotograficzny jasny, tzn. o świetle minimum f/2.8, np. Samyang AE 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC Aspherical Nikon. Jeżeli jednak fotografujesz głównie krajobrazy i architekturę, możesz wybrać obiektyw o mniejszej jasności, nawet w przedziale f/4.5 – 5.6, np. Nikon Nikkor AF-P DX 10-20mm f/4.5-5.6G VR.

UWAGA

Na rynku dostępne są tzw. obiektywy rybie oko. Są to obiektywy o bardzo dużym polu widzenia (nawet do 180 stopni, choć istnieją modele oferujące większy zakres). Ich cechą szczególną jest efekt obrazu o ewidentnie kulistej strukturze. Jest to spowodowane tym, że rzutowanie tak rozległego obrazu, przy którym zachowywane są kąty pomiędzy zbieżnymi liniami, są dokonywane kosztem wykrzywienia tych linii.

Przeczytaj również artykuł Obiektyw stałoogniskowy – czym się charakteryzuje i kiedy go stosować.

Co to jest obiektyw portretowy?

Jeżeli wykonujesz głównie portrety, powinieneś zainteresować się obiektywami portretowymi. Oczywiście różne mogą być potrzeby w zakresie fotografowania osób, ale klasyczne portrety są zwykle wykonywane z pewnej odległości. Idealny obiektyw do tego typu fotografii powinien mieć ogniskową od 50 do 90 mm i jasną przesłonę (f/1,2 do f/2,8), tak jak chociażby Samyang 85 mm f/1.4 IF ED MC Aspherical Pentax. Obiektywy o takich ogniskowych pozwolą pracować z zachowaniem odpowiedniej perspektywy. Jasna przesłona umożliwia pracę przy słabym oświetleniu i uwypuklenie fotografowanej osoby lub osób od tła dzięki małej głębi ostrości.

Co to jest obiektyw makro?

Obiektyw makro przeznaczony jest do wykonywania zdjęć z bliska w skali 1:1 lub z większym zbliżeniem. Oczywiście zdarzają się obiektywy zmiennoogniskowe, ale przede wszystkim są to obiektywy stałoogniskowe, gdyż dla takich konstrukcji można je najlepiej zoptymalizować, uzyskując stosunkowo dużą jasność i skalę odwzorowania zbliżoną do 1:1. W zależności od modelu, obiektywy makro są dostępne o ogniskowej od 50 mm do 200 mm i charakteryzują się zróżnicowanym poziomem jasności. Czasami możesz wykorzystać je również do fotografii portretowej dla uzyskania ciekawego efektu. Musisz uważać jednak na to, żeby nie zasłaniać światła oświetlającego fotografowany przedmiot, kiedy się do niego zbliżasz.

Obiektyw makro możesz wykorzystywać do wykonywania standardowych zdjęć, ale ich jakość może być nieco gorsza, niż przy zastosowaniu standardowego obiektywu. Oczywiście obiekty fotografowane z bliska, np. małe przedmioty, owady czy szczegóły rzeźbień zabytku możesz fotografować także zwykłym obiektywem fotograficznym, ale nie osiągniesz takiej jakości jak obiektywem makro.
Sprawdź, jakie modele obiektywów fotograficznych oferuje nasz sklep.

CIEKAWOSTKA

Ważną cechą obiektywów makro jest dokładne odwzorowywanie geometrii obrazu. Są one tak zaprojektowane, aby dystorsja wspomniana wcześniej nie występowała.

Poczytaj także, jaki obiektyw do makro fotografii wybrać.

Jakie są jeszcze inne obiektywy?

Wśród obiektywów ważną rolę odgrywają jeszcze:
  • teleobiektywy o ogniskowej od 100 do  300 mm wykorzystywane w fotografii sportowej czy przyrodniczej,
  • super-teleobiektywy o ogniskowej od 300 do nawet  1300 mm przeznaczone do profesjonalnej fotografii sportowej oraz przyrodniczej,
  • wspomniane wcześniej obiektywy rybie oko.

Obiektyw szerokokątny Nikon Nikkor AF-P DX 10-20mm f/4.5-5.6G VR
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść