Przykry zapach ze zmywarki – jak się go pozbyć? Porady, wskazówki, polecane preparaty odświeżające

Brzydki zapach w zmywarce powstaje najczęściej na skutek gromadzących się resztek jedzenia i tłuszczu na śmigłach, ścianach i w odpływach. Regularne czyszczenie i odświeżanie komory urządzenia pozwoli utrzymać ją w odpowiedniej kondycji. Poznaj sposoby na przywrócenie miłego aromatu w zmywarce!

Czyszczenie zmywarki wpływa na jakość mycia naczyń

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co powoduje nieprzyjemny zapach ze zmywarki
  2. jak usunąć brzydki zapach z komory
  3. jakie produkty pozwolą cieszyć się świeżością zmywarki

Brzydki zapach ze zmywarki – przyczyny zjawiska

Odtłuszczający odświeżacz do zmywarki Wpro

Brzydki zapach ze zmywarki to wyjątkowo irytujący kłopot, który świadczy o tym, że sprzęt nie funkcjonuje prawidłowo i nie spełnia właściwie swojego zadania. Nieprzyjemne aromaty ulatniające się po skończonym cyklu zmywania bądź po długiej przerwie w korzystaniu ze zmywarki uwarunkowane są kilkoma przyczynami. Przykry zapach powstaje stopniowo, najczęściej na skutek gromadzenia się resztek jedzenia i tłuszczu na wewnętrznych ścianach komory, śmigłach natryskowych, filtrach, koszach na naczynia, sztućce i kieliszki, a także w innych trudno dostępnych miejscach i szczelinach. To naturalne zjawisko wynikające z umieszczania w urządzeniu zanieczyszczonych talerzy, szklanek oraz garnków po skończonym posiłku i gotowaniu. Gromadzeniu się resztek sprzyjają naloty kamienne wytrącane z twardej wody. Regularne czyszczenie i właściwa konserwacja zmywarki pozwolą zachować dobry stan techniczny urządzenia, jednocześnie zapobiegając powstawaniu różnych usterek i ponoszeniu z tego tytułu kosztownych i czasochłonnych napraw. Wystarczy co jakiś czas zastosować sprawdzone, profesjonalne produkty do zmywarek, jak np. Finish czy HILLMANN. Warto również nabyć zestaw do zmywania i nabłyszczania naczyń, zmiękczania wody i konserwacji systemu wodnego, taki jak Finish Quantum Max.

CZY WIESZ, ŻE...

Nie jest konieczne płukanie i namaczanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Warto jednak usunąć większe kawałki jedzenia.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze zmywarki? Profesjonalne środki

Czyszczenie zmywarki ma znaczenie dla jej poprawnego działania

Utrzymanie czystości komory zmywarki nie jest trudne. Wymaga jedynie systematyczności i zaaplikowania odpowiedniej chemii gospodarczej. Asortyment produktów czyszczących jest szeroki zarówno pod względem rodzaju środka, jak i ceny. Do odświeżenia zapachu, konserwacji układów myjących i odprowadzających oraz pielęgnacji naczyń warto używać m.in.:

  • Miele GP CO G 160 P, który zapewni urządzeniu optymalne działanie, usunie nieprzyjemny zapach ze zmywarki oraz zachowa elastyczność i szczelność uszczelek drzwiczek;
  • Electrolux E6WMDW06 – wysokiej jakości preparat do usuwania tłuszczu i kamienia, niezawierający fosforanów i innych toksycznych substancji, poprawiający i utrzymujący maksymalną wydajność i żywotność zmywarki;
  • HILLMANN AGDZM10 – zestaw startowy składający się z płynu nabłyszczającego, przyspieszającego wysychanie naczyń i zapobiegającego tworzeniu się nieestetycznych zacieków; soli ochronnej zmiękczającej wodę i przeciwdziałającej osadzaniu się kamienia w komorze, rurach i ruchomych elementach; tabletek do zmywania, skutecznie czyszczących naczynia w niskich temperaturach;
  • Dr. Beckmann do odkamieniania i odświeżania wnętrza komory;
  • Finish CitroFresh i Electrolux 902979460 – odświeżacze w żelu o zintensyfikowanej sile, zapewniające natychmiastowy, świeży aromat. Nieprzyjemny zapach ze zmywarki po zastosowaniu tych produktów znika już po otwarciu opakowania i umieszczeniu silikonowych pojemników w koszu na naczynia.

Nie tylko regularne zabiegi kosmetyczno-pielęgnacyjne zmywarki pozwolą cieszyć się czystym i higienicznym zmywaniem. Istotne jest również dbanie o sprzęt na co dzień. Używanie brudnej zmywarki jest niebezpieczne i stwarza wysokie ryzyko dla zdrowia użytkowników. Sprawdź, czym grozi korzystanie z zaniedbanej zmywarki.

Domowe sposoby na brzydki zapach w zmywarce

Nieprzyjemne zapachy ze zmywarki doraźnie można usunąć domowymi sposobami z wykorzystaniem produktów znajdujących się niemal w każdej kuchni. Zwalczanie brzydkiego aromatu warto rozpocząć od mechanicznego oczyszczania ruchomych elementów oraz odpływu wody z resztek jedzenia i osadów. Należy pamiętać także o uszczelkach w drzwiach, które powinno się przetrzeć wilgotną szmatką nasączoną kroplą płynu do naczyń lub mydła, a ramiona natryskowe można przepchać wykałaczką. Przykry zapach ze zmywarki całkowicie ulotni się jednak po zastosowaniu mieszanki octu i sody oczyszczonej. Na dno urządzenia wystarczy wlać szklankę octu, drugą zaś do pojemnika. Z kolei sodę należy wsypać do miejsca na tabletkę. W tak załadowanej zmywarce należy tylko włączyć program zmywania. Warto także poddać filtr półgodzinnej kąpieli w roztworze wody i octu lub soku z cytryny.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść