Data publikacji: 

Przykry zapach ze zmywarki – jak się go pozbyć?

Twoja zmywarka nieładnie pachnie lub nie domywa naczyń? Powody mogą być różne: resztki jedzenia zapchały ramiona natryskowe, tłuszcz i brud osadziły się na trudno dostępnych elementach, w urządzeniu zgromadził się kamień. Z problemami uporasz się dzięki regularnemu czyszczeniu zmywarki. Zastosuj domowe sposoby lub wykorzystaj dostępne w sklepach proszki i odświeżacze do zmywarek. Przeczytaj nasze porady!

Czyszczenie zmywarki wpływa na jakość mycia naczyń

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego zdarza się, że zmywarka śmierdzi,

- jak umyć zmywarkę,

- jakie są domowe sposoby na czyszczenie zmywarki,

- które odświeżacze do zmywarek warto wybierać.

Dlaczego zdarza się, że zmywarka śmierdzi?

Nieprzyjemny zapach wydobywający się czasem ze zmywarki może wynikać z faktu, że gdzieś utknęły kawałki jedzenia bądź osadził się tłuszcz. Nic w tym dziwnego, w końcu do zmywarki wkłada się naczynia po gotowaniu lub spożyciu posiłku – brudne, czasem z resztkami pokarmów. Te ostatnie osadzają się na filtrze, koszyczkach na naczynia i w szczelinach. Niektóre części urządzenia są trudniej dostępne, więc niełatwo dostrzec zabrudzenia i je usunąć.

WSKAZÓWKA

Nie musisz płukać talerzy, kubków czy garnków przed włożeniem do zmywarki. Warto jednak, byś większe kawałki jedzenia wygarnął do śmietnika.

Odtłuszczający odświeżacz do zmywarki WproO ile z łatwo dostępnymi elementami zmywarki – koszyczkami czy ściankami – może sobie poradzić płyn bądź odświeżacz do zmywarki, o tyle do tych, które zaklinowały się w zewnętrznych partiach urządzenia, środek czyszczący nie dotrze. Mowa tu np. o uszczelce otaczającej drzwi czy o ramionach natryskowych.

Czyszczenie zmywarki Bosch, Electrolux lub Siemens

Chcesz wiedzieć, jak umyć zmywarkę konkretnej marki? Na szczęście możesz skorzystać z uniwersalnego sposobu, czyli użyć odświeżacza do zmywarki w płynie. Działa niezależnie od modelu i producenta. Najlepiej sięgać po niego regularnie: raz w miesiącu. Pamiętaj jednak, by czyścić nim zmywarkę wyłącznie wtedy, gdy jest pusta!

Odświeżacz do zmywarki, taki jaki środek odtłuszczający Wpro, nie tylko usunie z urządzenia pozostałości po jedzeniu i tłuszczu, ale również odświeży je i zapewni optymalne działanie zmywaki – naczynia będą czyste i lśniące. Nieprzyjemny zapach zostanie zneutralizowany. Pozbędziesz się także uciążliwego kamienia, który nawarstwia się w wyniku poboru twardej wody o wysokiej zawartości minerałów.

WARTO WIEDZIEĆ

Twarda, bogata w minerały woda nie jest dla Ciebie niebezpieczna, ale dla Twoich sprzętów kuchennych – tak. Kamień osadza się w np. na grzałce i spryskiwaczach. Ponieważ te części odpowiadają za usuwanie resztek jedzenia z naczyń, wkrótce przekonasz się, że korzystanie ze zmywarki nie przynosi takich efektów, jak powinno.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Poszukujesz domowych sposobów na czyszczenie zmywarki? Zacznij od mechanicznego oczyszczania elementów. Uszczelki w drzwiczkach przetrzyj wilgotną szmatką z nieznaczną ilością mydła lub płynu do naczyń, a ramiona natryskowe przepchaj wykałaczką.

Czyszczenie zmywarki octem i sodą oczyszczoną to kolejny sposób na uporanie się z trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami. Na dno urządzenia wlej szklankę octu, drugą zaś do pojemnika. Sodę wsyp do miejsca na tabletkę.

Jeśli bardzo zaniedbałeś zmywarkę, możesz wyciągnąć filtr i poddać półgodzinnej kąpieli w occie. Jeżeli Twoja zmywarka śmierdzi, pokrój cytrynę na grube plastry i wyciągnij z nich pestki. Ułóż je na półkach urządzenia, a następnie włącz krótki program zmywania. Dzięki temu zmywarka nie tylko wypełni się przyjemnym zapachem cytrusów, ale też zniknie osad.

Przegląd odświeżaczy do zmywarek

Czyszczenie zmywarki ma znaczenie dla jej poprawnego działaniaJeżeli chcesz zapewnić swojej zmywarce długie życie i sprawić, że będzie pracować poprawnie, korzystaj ze sprawdzonych produktów do zmywarek – znajdziesz je w sklepach Euro.

Do odświeżania oraz regularnego czyszczenia zmywarki używaj np.:

odświeżacza do zmywarki Finish CitroFresh – odznacza się podwójną siłą działania i ma przyjemny cytrynowy zapach, który utrzymuje się przez długi czas. Odświeżający aromat przekazuje także naczyniom,

środka do czyszczenia Bosch 00311580 – jest to środek w formie proszku. Skutecznie usuwa pozostałości ze skrobi i białka ze zmywarki. Działa również odtłuszczająco. By widzieć rezultat jego działania, stosuj go regularnie co 4-6 miesięcy. Preparat waży 200 g i jest to dawka przeznaczona do jednorazowego zużycia,

odświeżacza do zmywarki Electrolux E6DDM101 – działa bardzo długo, bo aż do 50 cykli. W opakowaniu znajdują się dwie sztuki, więc starczy Ci na długo. Jego cytrynowy zapach wpływa na przyjemny aromat utrzymujący się w zmywarce.

Dbanie o zmywarkę na co dzień jest bardzo ważne – sprawdź, czym grozi używanie brudnej zmywaki. Dobierz najwygodniejszy dla Ciebie sposób czyszczenia i dopilnuj, by urządzenie działało długo i wydajnie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść