Data publikacji: 

Projektor — jaki wybrać?

Jaki projektor multimedialny wybrać? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Nie bez powodu – rzutnik może świetnie zastąpić telewizor w nowoczesnym kinie domowym. Zobacz, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby wybrać mądrze.

Nowoczesne projektory oferują rozdzielczość nawet 4K i mają dużo wyższą jakość obrazu, niż modele sprzed kilku lat

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka jest żywotność lampy projektora,
- czym różnią się technologie wyświetlania obrazu w rzutniku,
- jakie znaczenie ma rozdzielczość wyświetlania projektora,
- kontrast i jasność projektora,
- jakie złącza są potrzebne w rzutniku,
- ile powinna wynosić odległość wyświetlania rzutnika,
- jaka powinna być głośność projektora.

Jaka jest żywotność lampy projektora

Długi czas pracy lampy rzutnika to podstawowy parametr, na który powinno się zwracać uwagę, szukając odpowiedzi na pytanie: projektor multimedialny – jaki wybrać? Wiele zależy od tego, jak często zamierzasz korzystać z rzutnika. Jeśli ma on być tylko dodatkiem do telewizora, to nawet najtańsze modele powinny sprawdzać się latami. Jeśli natomiast projektor ma służyć do codziennego oglądania telewizji, to warto sięgnąć po urządzenie z długim czasem pracy.
W 2017 roku Polacy spędzali przed telewizorem nieco ponad 4,5 godziny dziennie, co daje ok. 135 godzin w miesiącu i ponad 1600 godzin w ciągu roku. Podstawowe projektory są w stanie wytrzymać 3-7 tysięcy godzin pracy, a te najlepsze nawet 30 tys. godzin, jak np. Dell M900HD. Warto oszacować swoje potrzeby i dopasować do nich żywotność lampy, aby nie trzeba było jej wymieniać po 2 latach.

Czym różnią się technologie wyświetlania obrazu w rzutniku?

Rzutnik to dobra alternatywa do kina domowego, także w stylowym wnętrzu.W ofercie sklepu znajdziesz dwa rodzaje rzutników: z technologią DLP lub LCD. Obie mają nieco inne możliwości, zatem dobrze jest zapoznać się z ich cechami, zanim zdecydujesz się, jaki projektor do domu wybrać.
Technologia DLP (Digital Light Processing) dobrze odwzorowuje kolory, nieźle radzi sobie z czerniami oraz bielami, a obraz jest łagodny. Projektory LCD mają generować obraz z lepiej nasyconymi barwami, ale z kolei czernie nie są aż tak nasycone. Technologia LCD jest chwalona za brak migotania, efektu tęczy oraz niższe zużycie energii.
Ogólnie rzecz biorąc, współczesne projektory radzą sobie z oddaniem barw dużo lepiej niż modele sprzed kilku lat i wybór technologii wyświetlania obrazu nie jest aż tak istotny, jak kiedyś. Warto samemu sprawdzić jakość obrazu przed zakupem. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule Projektor dlp czy lcd.

CZY WIESZ, ŻE…

Polak przeciętnie spędza ponad 4,5 godziny dziennie oglądając telewizję. Przy takiej częstotliwości oglądania, najlepsze rzutniki powinny wytrzymać nawet ponad 18 lat bez konieczności wymiany lampy.

Jakie znaczenie ma rozdzielczość wyświetlania projektora?

W ofercie sklepu RTV EURO AGD znajdziesz projektory oferujące zakres rozdzielczości od niskiego SVGA po pełne detali 4K. Oczywiście, im wyższa rozdzielczość, tym lepiej, ale też drożej. Rozsądnym kompromisem ceny do jakości będzie rozdzielczość 1920x1200 pikseli lub klasyczne Full HD 1920x1080 pikseli. Po rzutniki 4K warto sięgnąć, jeśli lubisz najwyższą jakość obrazu, np. podczas oglądania filmów przyrodniczych.
 

Kontrast i jasność projektora

Wysoki kontrast projektora jest potrzebny, jeśli szukasz projektora do kina domowego. Tu zasada jest prosta – im wyższy parametr, tym lepiej. Modele o niskim kontraście, poniżej 1:2000, mogą sobie nie radzić w słoneczny dzień, a barwy obrazu nie będą nasycone. Dobrym wyborem są urządzenia z kontrastem przynajmniej 1:5000 i wyższym.
Jasność lampy jest mierzona w lumenach i stanowi następny ważny parametr przy wyborze projektora. Jasność wpływa na to, jak obraz będzie widoczny w różnych rodzajach oświetlenia. Korzystając z rzutnika w ciemnych pomieszczeniach, wystarczy urządzenie, które oferuje 1000-2000 lumenów. Decydując się na oglądanie obrazów za dnia czy na dworze, lepiej sięgnąć po modele oferujące wyższą jasność, przynajmniej ok. 3000-5000 lumenów.

Wybierając odpowiedni rzutnik, zastanów się, jak go zawiesisz czy postawisz oraz jaka będzie odległość od ściany.Jakie złącza są potrzebne w rzutniku?

Także tu zastosowanie znajduje zasada im więcej, tym lepiej. Nie należy raczej interesować się rzutnikami, które nie mają przynajmniej jednego złącza HDMI. Warto, aby rzutnik miał też interfejs USB, który przyda się do podłączenia np. pendrive’a z filmami.

ile powinna wynosić odległość wyświetlania rzutnika?

Wybierając telewizor, decydujesz się na określoną przekątną w dniu zakupu. W przypadku rzutnika czy też projektora, takiego problemu nie ma, ponieważ możesz sam sterować odległością rzucanego obrazu, a co za tym idzie – jego wielkością. Wybierając projektor dla siebie, warto sprawdzić, jaka jest minimalna odległość od ściany, aby wyświetlić obraz. Przeciętny rzutnik powinien stać ok. 3-4 metry od niej, aby dać dobry efekt, a już 1-2 metry wystarczą, aby uzyskać obraz o przekątnej ok. 50 cali. Im dalej odsuniesz rzutnik od ściany, tym obraz będzie większy. Zastanów się przy tej okazji, gdzie i jak zamontujesz rzutnik – czy będzie podwieszany z sufitu, kładziony na półce, a może postawisz go na meblu lub dedykowanym stojaku? Jaka będzie odległość od ściany? To ważne pytania przed ustawieniem projektora w salonie czy biurze.

Jaka powinna być głośność projektora

Nic tak nie irytuje, jak buczący wiatrak w grzejącym się projektorze w czasie oglądania ulubionego filmu. Głośny rzutnik może przeszkadzać, nawet jeśli masz dobry soundbar (Soundbar – jak działa?) czy kino domowe. Na szczęście, współczesne, nowoczesne projektory do kina domowego nie są aż tak głośne. Przeciętny rzutnik emituje hałas na poziomie 30 db, zatem większości osób nie będzie to zupełnie przeszkadzać. Jeśli jednak jesteś wyczulony na dźwięki, poszukaj w opisach na stronie sklepu, jaki hałas generuje dany model, i wybierz najcichszy.

Projektor multimedialny — jaki wybrać?

Jak widzisz, jest sporo czynników, które wpływają na decyzję o wyborze projektora do salonu. Z całą pewnością warto poświęcić chwilę na zastanowienie przed zakupem i później być zadowolonym – dobry rzutnik może odmienić sposób, w jaki oglądasz filmy czy codzienną telewizję. Gdybyś jednak stwierdził, że projektor do kina domowego to nie jest coś dla Ciebie, zajrzyj do artykułu Jaki telewizor do 3000 zł? TOP 10, gdzie znajdziesz najlepsze modele o dobrym stosunku jakości do ceny.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść