Data publikacji: 

Projektor DLP czy LCD?

Przy wyborze projektora należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. DLP czy LCD, a może jednak LED? Piękny i wyraźny obraz, nawet w środku dnia, zależy właśnie od niej. Wysoka jakość obrazu przekłada się bezpośrednio na niezwykłe doznania podczas oglądania. Warto zatem poznać różnice pomiędzy wymienionymi technologiami.

Czarny projektor DLP

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego warto wybrać projektor,
- jakie są rodzaje projektorów,
- dlaczego projektor DLP sprawdzi się w domu,
- czym różni się technologia DLP od LCD.

Dlaczego warto wybrać projektor?

Wybór projektora niesie ze sobą sporo korzyści. Przede wszystkim pozwoli Ci poczuć się w swoim mieszkaniu jak w sali kinowej. Projektor potrafi wyświetlić gigantyczny obraz, nawet ponad stucalowy – jedynym ograniczeniem jest wielkość ściany. Dostarczy niezwykłe doznania audiowizualne dzięki wysokiej rozdzielczości i bogactwie detali.
Projektor mniej zmęczy Twoje oczy niż telewizor lub komputer. Większa powierzchnia sprawia, że jasność jest rozłożona na dużym obszarze, dzięki czemu korzystniej wpływa na wzrok. Wybór projektora zagospodaruje Ci w mieszkaniu wolną przestrzeń, jaką jest goła ściana. Gdy zajdzie taka potrzeba, weźmiesz go do pracy, szkoły, na studia. Więcej szczegółów na temat porównania cech projektora i telewizora przeczytasz tutaj: Projektor czy telewizor?

Projektor LED w trakcie prezentacji multimedialnejJakie są rodzaje projektorów?

Podział projektorów obecnych na rynku wynika z zastosowanych technologii generujących obraz. Najstarszą z nich jest technologia DLP, gdzie źródłem światła jest bardzo silna lampa. Światło jest rozdzielane przez filtr na podstawowe kolory, a następnie przekazywane do obiektywu dzięki układowi składającemu się z milionów mikroskopijnych luster (jedno na każdy piksel), co tworzy właściwy obraz.
Na innej zasadzie działają projektory LCD. Obraz generuje ciekłokrystaliczna matryca. Gdy światło lampy przenika przez matrycę, w zależności od stopnia przepuszczania uzyskujemy obraz. W ten sposób następuje dopasowanie jasności obrazu generowanego na ekranie.
Kolejne rozwiązanie to rzutnik LED. Tutaj źródłem światła są diody LED, które pozwalają zachować wysoką moc światła przy proporcjonalnie mniejszych wymiarach urządzenia. Projektor LED cieszy się opinią idealnego dla podróżujących profesjonalistów.

 

Dlaczego projektor DLP sprawdzi się w domu?

Co wybrać? Projektr LED, LCD czy DLP? Do domowych potrzeb warto wybrać model spośród projektorów DLP, które zapewniają najlepsze doznania audiowizualne. Mają wyższą szybkość odświeżania niż modele LCD, dzięki czemu nie widać opóźnień i smużenia. Możesz się cieszyć płynnym obrazem, który wydaje się być pozbawiony łączeń. Takimi właściwościami charakteryzuje się m. in. model OPTOMA HD 27. Jeżeli zastanawiasz się, jak stworzyć wygodny salon, uwzględnij w swoim projekcie miejsce na kino domowe z projektorem w roli głównej.

CZY WIESZ, ŻE…

Rzutniki z diodami LED są najbardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Taki projektor zużywa nieporównywanie mniej prądu, ma dużo większą żywotność i nie zawiera lampy wyprodukowanej z zastosowaniem silnie toksycznych oparów rtęci, uważanych za istotne źródło zagrożenia środowiskowego. Jeżeli nie jest Ci obca troska o ekologię i chcesz zrezygnować z własnego luksusu w imię wyższych celów, wybierz projektor LED.

Projektor podczas oglądania w domowym zaciszuProjektor DLP czy LCD - czym się różni technologia?

Wspominane wyżej projektory DLP oferują lepszy kontrast i głębsze czernie, za to gorsze kolory. Z kolei LCD oddają piękne barwy, ale gorzej sprawdzają się w dynamicznych scenach. Dużą wadą technologii LCD jest to, że nie jest w stanie wygenerować idealnie koloru czarnego. Gdy film jest oglądany w jasnym pomieszczeniu obraz przy ciemnych scenach wydaje się szary i rozmyty.
Jeżeli masz dylemat co wybrać – projektor LCD czy DLP – rozpatrz wszystkie za i przeciw oraz dobierz sprzęt odpowiedni do Twoich potrzeb.

 


80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść