Data publikacji: 

Poznaj rodzaje okapów kuchennych i wybierz idealny do Twojej kuchni

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego okapu kuchennego nie jest łatwy. W sklepie napotkasz estetyczny i minimalistyczny okap do zabudowy, ale także tradycyjny i ponadczasowy model kominowy. Zanim porównasz ich parametry, powinieneś się zastanowić, czy lepszy od pochłaniacza będzie okap kuchenny z wyciągiem. Czym się różnią i jak wybrać najlepszy? Przeczytaj nasz poradnik, aby rozwiać wątpliwości.

Elegancki okap kuchenny wyspowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym różni się okap kuchenny od pochłaniacza,

- jakie są rodzaje pochłaniaczy,

- jak wybrać właściwy okap do kuchni.

Czym różni się okap kuchenny od pochłaniacza?

Okapem kuchennym nazywa się dwa urządzenia spełniające tę samą funkcję, jednak znacząco różniące się sposobem działania oraz instalacji. Właściwy okap kuchenny możliwy jest do zamontowania jedynie w domu, i to nie w każdym. Znacznie bardziej uniwersalny jest pochłaniacz, którego popularnym rodzajem jest okap do zabudowy.
  • Okap kuchenny – zwany także wyciągiem – to urządzenie działające w trybie otwartym, a więc usuwające zanieczyszczenia na zewnątrz domu. Jest efektywniejszy i działa kompleksowo. Wymaga podłączenia do pojedynczego i osobnego kanału wywiewnego, więc w przypadku budynków z łączoną wentylacją zastosowanie go nie jest możliwe – zanieczyszczenia usuwane z jednej kuchni trafiałby do innej. W pomieszczeniu powinien znajdować się osobny kanał do wentylacji kuchni, wyodrębniony dla okapu.
  • Pochłaniacz – działa w trybie zamkniętym i ma ograniczoną funkcjonalność: usuwa zapachy po gotowaniu oraz tłuszcz, ale nie samo powietrze. Działa dzięki wymiennym filtrom i zasilaniu elektrycznemu.

WARTO WIEDZIEĆ

W okapach stosuje się filtry różnego rodzaju. Metalowe – stalowe albo aluminiowe – zatrzymują tłuszcz i są trwałe. By poprawnie działały, musisz je regularnie czyścić, czyli myć w wodzie. Z kolei filtry węglowe służą do wyłapywania zapachów i są konieczne do zamontowania w pochłaniaczach. Są to filtry wymienne.

Pochłaniacz – rodzaje

Minimalistyczny okap kuchenny podszafkowyUniwersalne pochłaniacze dzielą się na następujące rodzaje pod względem sposobu i miejsca montażu. Wyróżniamy:
  • okap przyścienny, zwany także kominowym, taki jak ten model marki Akpo, dzielący się na dodatkowe podrodzaje. Może być skośny, standardowy, okrągły, prostokątny lub rustykalny. Jak wskazuje nazwa, charakteryzuje go montaż bezpośrednio na ścianie,
  • okap wyspowy, przeznaczony dla osób posiadających otwartą kuchnię, w której znajduje się wyspa. Charakteryzuje się montażem na suficie – zwisa z niego. Podobnie jak okap przyścienny dzieli się na podrodzaje z uwagi na zróżnicowane kształty,
  • okap sufitowy wbrew pozorom nie jest tożsamy z wyspowym. Tego typu pochłaniacz znajduje się na podwieszonym suficie i zazwyczaj zrównuje z nim. Świetnie wpisuje się we wnętrza minimalistyczne. Podobnie montuje się okap do zabudowy typu wkład, taki jak chociażby ten model marki Akpo – w szafce, na równi z nią,
  • okap do zabudowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów, ponieważ doskonale wpisuje się w stylistykę kuchni. Wyróżnić tu można okap kuchenny podszafkowy oraz okap teleskopowy, np. ten model marki Smeg. Oba są minimalistyczne i dyskretne – nie dominują nad kuchnią jak przyścienny czy wyspowy,

WARTO WIEDZIEĆ

Okapy podszafkowe można znaleźć także w wersji nieprzeznaczonej do zabudowy. Montuje się je wówczas bezpośrednio na ścianie, jako swoisty daszek dla kuchenki. Mogą odznaczać się niższą wydajnością względem innych rodzajów pochłaniaczy.

  • okap blatowy to kolejny model odpowiedni dla miłośników minimalizmu i elegancji oraz osób ceniących spójną stylistykę w kuchni. Ich zakup wiąże się w większym wydatkiem niż zakup jednego z poprzednich pochłaniaczy,
  • okap narożny – ostatni ze głównych rodzajów pochłaniaczy. Jak sugeruje nazwa, montuje się go w rogu pomieszczenia. Jest widoczny, ale z uwagi na marginalne położenie nie dominuje w aranżacji kuchennej. Przykładem jest estetyczny model marki Best Upper.

Okap kuchenny dopasowany do Twojej kuchni

Klasyczny okap kuchenny teleskopowy przyściennyRodzaje okapów to tylko jeden z elementów, na jakie powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego urządzenia filtrującego do swojej kuchni –
sprawdź wszystkie kryteria wyboru okapu kuchennego. Nie mniej ważna jest wydajność, liczona w m3/h. Dobry pochłaniacz przefiltruje powietrze w pomieszczeniu aż sześć razy na godzinę – przez tę wartość pomnóż więc objętość kuchni.

Wydajność wiąże się z poziomem głośności okapu kuchennego. Jeżeli masz otwartą kuchnię, zwłaszcza połączoną z salonem, przyjrzyj się modelom o niższej wartości dB.

Sposób sterowania urządzeniem z kolei związany jest z wygodą użytkowania pochłaniacza. Urządzenia dzielą się na mechaniczne i elektroniczne – te pierwsze są wyposażone w klasyczne przyciski i suwaki służące do regulacji. Nowoczesne elektroniczne mają wbudowany intuicyjny panel dotykowy, na którym wyświetlane są także dodatkowe informacje, np. o pracy w danej chwili. Ponadto mają szereg niestandardowych, acz przydatnych opcji: programowanie czasu wyłączenia, tryb intensywnego pochłaniania, lepsze oświetlenie.

Wiele wskazuje na to, że najwydajniejszym i najbardziej funkcjonalnym urządzeniem do filtracji jest okap kuchenny. Jeśli z uwagi na budowę domu nie możesz go zamontować, wybierz pochłaniacz. Sprawdź naszą ofertę pochłaniaczy zapachów i wybierz rodzaj dopasowany do Twojej kuchni sposobem montażu, wielkością i designem.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść