Powerbank 10000 mAh – dlaczego warto go wybrać? Jak działa?

Powerbank o pojemności 10000 mAh to urządzenie, które zapewnia kilkukrotne naładowanie smartfona lub tabletu, czytnika e-booków czy nawigacji GPS. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zakup powerbanku o mniejszej pojemności, który często wystarcza na jedno ładowanie.

Powerbank podłączony do telefonu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto wybrać powerbank 10000 mAh
  2. na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku
  3. jak obliczyć potrzebną Ci pojemność powerbanku
  4. jak właściwie ładować powerbank

Powerbank 10000 mAh – dlaczego warto wybrać urządzenie o dużej pojemności?

Dziewczyna ładuje telefon na ulicy z pomocą powerbanka

Powerbank 10000 mAh to bardzo pojemny, mobilny akumulator, który może służyć do ładowania różnych urządzeń. Naładuje on nie tylko smartfon, smartwatch lub czytnik e-booków, lecz także tablet, głośnik Bluetooth, nawigację GPS, kamerę lub aparat cyfrowy. Wszystko dzięki odpowiedniej pojemności, choć pojęcie „duża pojemność” może okazać się dość względne. Warto zwrócić uwagę na to, że nominalna pojemność urządzenia jest podawana w miliamperogodzinach (mAh). Wartość określana przez producenta jest sumą wszystkich ogniw znajdujących się w powerbanku, część jednak zużywa samo urządzenie. Trzeba więc zdawać sobie sprawę, że realna pojemność powerbanku wynosi ok. 70% podanej wartości w mAh. Ogniwa mają bowiem nieco niższe napięcie niż port USB. To z kolei powoduje konwersję napięcia, a ta przyczynia się do zmniejszenia dostępnej pojemności.

Na rynku dostępne są powerbanki o pojemnościach nominalnych od 2000 mAh do 40000 mAh lub więcej. Powerbank 10000 mAh to rozwiązanie pośrednie. Pozwala na kilkukrotne naładowanie jednego sprzętu lub ładowanie kilku różnych, na przykład: smartfona, smartwatcha i tabletu. Takim powerbankiem oczywiście nie naładujesz kilkukrotnie tabletu. Natomiast z kilkukrotnym ładowaniem mniejszych urządzeń powinien on sobie poradzić bez większych problemów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku 10000 mAh?

Pojemność powerbanku to nie wszystko. Wybierając ten o pojemności 10000 mAh, powinniśmy spojrzeć na kilka bardzo istotnych kwestii. Wybrane urządzenie podłącza się do powerbanku za pomocą kabla USB, który użytkownik otrzymuje w zestawie. Są jednak takie urządzenia, które potrzebują specjalnych portów do połączenia się z powerbankiem. Niektóre sprzęty przenośne mogą wymagać USB, ale inne będą potrzebować mini-USB, micro-USB (np. Xiaomi Redmi Power Bank 10000 mAh 10W) lub USB typu C (np. Green Cell PowerPlay 10 10000 mAh, Samsung Wireless Battery Pack EB-U1200CP). Powerbank 10000 mAh bez USB-C może nie współpracować z niektórymi urządzeniami. Szczególne wymagania mają nowe produkty Apple, posiadające złącze Lightning. Przed zakupem powerbanku zawsze powinieneś więc sprawdzić, jakich wejść potrzebujesz. Inaczej możesz wydać pieniądze na sprzęt, z którego nie skorzystasz.

Wpływ na efektywność pracy powerbanku ma także rodzaj baterii. Do wyboru masz najczęściej baterię litowo-polimerową i litowo-jonową. Ta druga jest zdecydowanie mniej podatna na rozładowanie, ale niestety trzeba liczyć się z tym, że jej ładowanie z kolei przebiega wolniej.

Powerbanki różnią się też od siebie natężeniem prądu wyjściowego, od którego zależy czas ładowania danego urządzenia. Port powyżej 3A (Samsung Wireless Battery Pack 25W EB-U3300XJ) ładuje smartfon znacznie szybciej niż powerbank z prądem ładowania 1A. Znaczenie mają również: liczba portów wyjściowych (oraz ich rodzaj), kompatybilność z różnymi urządzeniami przenośnymi, a także ciężar i właściwości obudowy. Może być ona wodoszczelna, pyłoodporna oraz antypoślizgowa.

Potrzebuję powerbanku 10000 mAh czy może więcej? Jak to ustalić?

Powerbank z podłączonym kablem

Lekki powerbank 10000 mAh to rozwiązanie bardzo wygodne. Urządzenie to da się zabrać ze sobą wszędzie i wykorzystać w dowolnym momencie. Czasami okazuje się jednak, że taka pojemność nie wystarcza użytkownikowi. Zanim więc zdecydujesz się na zakup wireless powerbank 10000 mAh (jak np. Xiaomi Mi Wireless Power Bank 10000 mAh), zastanów się:

  • ile razy w ciągu jednego dnia potrzebujesz dostępu do powerbanka; jeśli wyjeżdżasz w miejsce z ograniczonym dostępem do ładowarki, to zadaj sobie analogiczne pytanie;
  • ile i jakiego rodzaju urządzenia zamierzasz ładować za pomocą powerbanku;
  • jaką pojemność baterii mają poszczególne urządzenia.

Dopiero po odpowiedzi na te wszystkie pytania będziesz mógł obliczyć, czy powerbank mini 10000 mAh to odpowiednie urządzenie dla Ciebie. Pamiętaj, że do wykorzystania masz 70% pojemności nominalnej urządzenia.

Jak ładować powerbank o pojemności 10000 mAh?

10000 mAh pojemności powerbanku powinno przekładać się również na zasadę jego ładowania. Im większa pojemność powerbanku, tym większą uwagę należy przykładać do rozsądnego jego ładowania. Jeśli chcesz, aby powerbank służył Ci jak najdłużej, wykonuj pełne cykle ładowania. Rozładuj go do końca, a następnie naładuj w 100%. Oczywiście w przypadku dużych urządzeń pełne ładowanie trochę potrwa. Ale pamiętaj, że ładowanie urządzenia tylko częściowo negatywnie wpływa na odporność akumulatora. Przynajmniej jeden raz w miesiącu powinieneś zużyć i naładować powerbank od zera.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść