Którą konsolę lepiej wybrać – PlayStation 3 czy PlayStation 4?

Czasem zastanawiamy się, jaką konsolę kupić. PlayStation 3 czy może PlayStation 4? To jeden z przykładów konsolowych dylematów. Z jednej strony mamy leciwą już technologię, ale za to możliwość skorzystania z bardzo niskich cen. Natomiast z drugiej strony jest konsola współczesnej generacji, czyli PS4. Co wybrać? Dla większości osób oczywiście lepsze będzie PlayStation 4.

Rodzina gra na konsoli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. podstaw na temat konsoli PlayStation 3
  2. podstaw na temat konsoli PlayStation 4
  3. którą z tych konsol lepiej wybrać

PlayStation 3 – podstawowe informacje

Para grająca na konsoli

PlayStation 3 to urządzenie, które miało swoją premierę w roku 2006. Oficjalna zapowiedź odbyła się trochę wcześniej, na branżowych targach E3, czyli Electronic Entertainment Expo. Do informacji godnych podkreślenia należy fakt, że Sony wykorzystało format Blu-ray. PS3 miało zatem napęd optyczny Blu-Ray, co w tamtych czasach było rewolucją. Osoba kupująca konsolę mogła dodatkowo cieszyć się urządzeniem do odtwarzania filmów w bardzo wysokiej jakości. Nabiera to na znaczeniu, gdy weźmie się pod uwagę standard stosowany u konkurencji. Xboksy 360 miały HD-DVD, co ostatecznie okazało się znacznie gorszym rozwiązaniem. Współcześnie również konsole Microsoftu mają już napędy Blu-ray.

PlayStation 3 początkowo występowało w kilku wariantach. Klienci mogli wybierać pomiędzy opcją: 20 GB, 40 GB, 60 GB oraz 80 GB. Później pojawiły się kolejne odmiany konsoli, różniące się nie tylko pojemnością dysków, lecz także gabarytami. Przykładem są PS3 Slim oraz PS3 Super Slim. Aktualnie jest to już dość leciwa technologia i większość osób nie ma realnego powodu do zakupu PlayStation 3 w roku 2020 lub późniejszym. Najlepiej jest iść z duchem czasu i inwestować we współczesne modele konsol, które są z reguły łatwiej dostępne (bardzo starych modeli z czasem nie znajdziemy na sklepowych półkach) oraz mają więcej mocy obliczeniowej. Ponadto, biorąc pod uwagę popularne rozwiązanie w postaci tak zwanej wstecznej kompatybilności, bardzo często możemy zagrać w gry ubiegłej generacji na nowej generacji. Innymi słowy, w tytuły przeznaczone na PS3 często zagramy na nowszym PS4. Wieloletnia konsola z roku 2006 może być za to interesującym zakupem dla chociażby kolekcjonera lub zatwardziałego miłośnika klasycznych gier.

PlayStation 4 – podstawowe informacje

Pad od konsoli PlayStation 4

Premiera PlayStation 4 miała miejsce w 2013 roku. W porównaniu z PS3, urządzenie to ma o wiele lepsze komponenty i umożliwia granie w najnowsze gry. Na PlayStation 4 wyświetlimy bardziej zaawansowaną grafikę z pięknymi efektami wizualnymi. Dodatkowo będziemy mogli cieszyć się sporą ilością tytułów ekskluzywnych (dostępnych tylko na PS4). Warto podkreślić, że urządzenie to dostało wyjątkowo dużą bibliotekę gier wyprodukowanych specjalnie na tę platformę. Specyfikacja techniczna PlayStation 4 jest następująca:

  • procesor: 2.1 GHz 8-core AMD Jaguar,
  • grafika: 4.2 TFLOP AMD Radeon (36 CU, 911 MHz),
  • pamięć: 8 GB GDDR5 + 1 GB.

PlayStation 4 również ma napęd Blu-ray (tak samo jak PS3), czyli umożliwia odtwarzanie filmów na takich nośnikach. Wiąże się to z wysoką jakością, ponieważ standard ten mieści więcej informacji na jednym krążku. Wspominaliśmy już o grach na PS4, lecz najlepiej będzie wymienić imponującą listę powszechnie lubianych tytułów. Będziemy mogli zagrać chociażby w: God of War, Horizon Zero Dawn, Uncharted 4, Bloodborne , Spider-Man, The Last of Us (Remastered), Persona 5, Shadow of the Colossus (Remastered), Ratchet & Clank, inFamous: Second Son .

PlayStation 4 czy PlayStation 3?

Pora na podsumowanie. Jak to jest z wyborem pomiędzy PS4 a PS3? Zakup sprzętu z 2006 roku nie ma szczególnie mocnego uzasadnienia. Jest to dobra opcja dla kolekcjonerów, zawziętych miłośników starszych gier, którzy bardzo chcą grać na klasycznym sprzęcie, bo na przykład odczuwają sentyment. Trzeba jednak przyznać, że zdecydowana większość ludzi powinna raczej kupować współczesne urządzenia. Wszystkie nowe gry są dostępne na PS4, a nie na PS3. Nowsza grafika i bardziej zaawansowane elementy rozgrywki także będą dostępne jedynie na nowszym sprzęcie. Wybór wydaje się oczywisty. Chcąc nabyć konsolę firmy Sony w 2020, będziemy interesować się PlayStation 4, a nie PlayStation 3. Zupełnie osobnym tematem jest jeszcze jedna kwestia, mianowicie zbliżającej się nowej generacji. Niebawem na rynek trafi bowiem PlayStation 5, a więc jeszcze bardziej nowoczesne urządzenie do gier.

Podobnie będzie w przypadku produktów firmy Microsoft. Xbox One niedługo będzie przypisywany do generacji przeszłości, ponieważ rolę aktualnej konsoli przejmie Xbox Series X. Wraz z nadejściem nowych urządzeń, użytkownicy będą mogli cieszyć się ładniejszą oprawą graficzną, a także szybszym czasem ładowania. Wielu ludzi jest podekscytowanych nową generacją, lecz równie wielu chętnie korzysta z niższych cen konsol starszej generacji. Często można trafić na atrakcyjne promocje i jeszcze przez lata cieszyć się na przykład Xboksem One lub PlayStation 4.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść