PlayStation 4 czy Nintendo Switch – która konsola będzie lepsza?

Na rynku jest wiele różnych konsol do gier. Spróbujmy ułatwić decyzję osobom, które zastanawiają się nad tym, czy lepiej będzie im się grało na PlayStation 4 czy może jednak na Nintendo Switch. Ostatecznie będzie miało to związek z indywidualnymi preferencjami danej osoby. Jedni wybiorą PlayStation 4, a drudzy Nintendo Switch, lecz każdy powinien być zadowolony.

Kontroler do PS4

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. podstaw na temat konsoli PlayStation 4
  2. podstaw na temat konsoli Nintendo Switch

PlayStation 4 – podstawowe informacje

Pad od konsoli do gier

PlayStation 4 trafiło na rynek w 2013 roku. Można powiedzieć, że konsola ta odmieniła losy firmy Sony, ponieważ PlayStation 3 przynosiło straty, a skomplikowana architektura procesora Cell w niczym nie pomagała. Twórcy gier mieli trudności z pisaniem kodu na specyficzny procesor, który istotnie różnił się od konkurencji. Sprawiło to, że różne tytuły często działały najgorzej właśnie na PlayStation 3. Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem PS4, które aktualnie cieszy się ogromną popularnością i nie ma problemów z jakością gier. Specyfikacja techniczna PlayStation 4 jest następująca:

  • procesor: 2.1 GHz 8-core AMD Jaguar,
  • grafika: 4.2 TFLOP AMD Radeon (36 CU, 911 MHz),
  • pamięć: 8 GB GDDR5 + 1 GB.

PlayStation 4 jest oczywiście wyposażone w napęd Blu-ray, a więc pozwala na odtwarzanie filmów na takich nośnikach. To spora zaleta dla miłośników filmów, ponieważ Blu-ray wiąże się z odczuwalnie wyższą jakością. Biblioteka gier na PlayStation 4 jest imponująca i warto podkreślić, że bardzo wiele tytułów jest na wyłączność, czyli pogramy w nie tylko na PS4. Do znanych i lubianych należą chociażby: God of War, Horizon Zero Dawn, Uncharted 4, Bloodborne, The Last of Us (Remastered), Spider-Man, Persona 5, Shadow of the Colossus (Remastered), Ratchet & Clank, inFamous: Second Son.

Istotne jest również to, że PlayStation 4 ma fajny dodatek w postaci PlayStation VR. Co to takiego? To popularne w dzisiejszych czasach okulary wirtualnej rzeczywistości. Użytkownik ma możliwość grać w gry i przy tym sporo się ruszać. W dodatku zestaw VR sprawia, że czujemy się niemal tak, jakbyśmy znajdowali się w świecie gry. To świetna zabawa dla osób lubiących tego typu technologiczne nowinki. Ponadto okulary wirtualnej rzeczywistości powodują, że jeszcze bardziej wczuwamy się w rozgrywkę i doświadczamy głębokiej immersji. Idealna do przetestowania takiego zestawu jest np. gra PlayStation VR Worlds PS4.

Nintendo Switch – podstawowe informacje

Ludzie grający na konsoli

NES (Nintendo Entertainment System) to doskonale rozpoznawana konsola na całym świecie. Aktualnie NES jest już przestarzałe, ale bardzo wielu graczy dobrze zna ten system. W pewnym sensie to legenda rozrywki elektronicznej. Jak natomiast nazywa się najnowsza konsola firmy Nintendo? Oczywiście jest to Nintendo Switch, które również cieszy się sporą popularnością.

Podobnie jak w przypadku PlayStation 4, na Nintendo Switch także jest mnóstwo gier na wyłączność. W dodatku są to znakomicie znane serie, które cieszą się powodzeniem od lat. Do tej listy zaliczają się gry takie, jak: Zelda, Donkey Kong, Super Mario Bros, Pokémon, Kirby, Fire Emblem, Metroid, Animal Crossing. Wielu fanów kocha te tytuły i chętnie po nie sięga. Siłą Nintendo jest właśnie to, że tylko ta firma ma prawa do kontynuowania tych znanych serii gier. Trzeba też podkreślić, że Nintendo ma inną strategię niż Sony, bo nie podąża szaleńczo za grafiką, efektami wizualnymi, realistycznym obrazem. Zamiast tego firma ta wprowadza na rynek sprzęt mało imponujący pod względem technologicznym. Nadrabia za to lubianymi seriami gier, o których wspominaliśmy wyżej.

Kolejną cechą charakterystyczną tej firmy jest wymyślanie ciekawych rozwiązań. Doskonałym przykładem jest właśnie najnowsza konsola, czyli Nintendo Switch. Urządzenie to pozwala cieszyć się rozgrywką w domu, gdzie można oglądać obraz wyświetlany na ekranie telewizora. Jednakże, gdy musimy lub po prostu chcemy wyjść na zewnątrz, możemy dokończyć granie na małym ekranie konsoli. Dla wielu osób tego typu mobilność może się okazać największą z możliwych zalet. Ponadto Switch ma jeszcze kontrolery ruchowe, które są wspierane przez całkiem sporo gier. Krótko mówiąc, możemy np. machać ręką, a kontroler wyczuje ten ruch i przeniesie go do świata gry.

PlayStation 4 czy Nintendo Switch – co wybrać?

Najwyższa pora na podsumowanie. Jaka konsola będzie dla nas najlepsza? PlayStation 4 czy Nintendo Switch? Wszystko sprowadza się do naszych preferencji. Inne gry będą dostępne na PS4, a całkowicie inne na Switch. To, które bardziej nam się spodobają, zależy tylko od nas. Podobnie jest w kwestiach możliwości sprzętu. Zależy nam na jak najlepszej grafice? Lubimy okulary wirtualnej rzeczywistości? PlayStation 4 to coś w sam raz dla nas. Jeżeli natomiast cenimy sobie mobilność, tzn. możliwość zabrania konsoli np. w podróż, a także wolimy tytuły takie, jak Zelda czy Super Mario Bros, wtedy na pewno powinniśmy zdecydować się na Nintendo Switch.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść