PlayStation 3 czy Xbox One – którą konsolę lepiej wybrać?

„PlayStation 3 czy Xbox One?” – zadając sobie takie pytanie, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami o każdej z tych konsol. Gdy tylko dowiemy się nieco więcej, może się okazać, iż wybór jest bardzo łatwy. Dlaczego? Ponieważ w pewnym sensie zestawianie tych dwóch konsol to nic innego, jak trochę nierówna walka. Zachęcamy do przeczytania artykułu, żeby zrozumieć, dlaczego tak jest.

Młodzi mężczyźni grają na konsoli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. podstaw na temat konsoli PlayStation 3
  2. podstaw na temat konsoli Xbox One

PlayStation 3 – podstawowe informacje

Rodzina gra na konsoli

PlayStation 3 to konsola, która swoją premierę miała w roku 2006. Oficjalna zapowiedź była trochę wcześniej, podczas targów E3 (Electronic Entertainment Expo). Na pewno trzeba zaznaczyć, że Sony zdecydowało się na format Blu-ray. W związku z tym PlayStation wyposażono w napęd optyczny Blu-ray, co nie było faktem bez znaczenia, lecz wręcz przeciwnie – tych kilkanaście lat temu stanowiło to swego rodzaju rewolucję. Każdy człowiek kupujący PS3 mógł cieszyć się nie tylko fajnymi grami. Można powiedzieć, że dodatkowo otrzymywał niedrogi sposób na odtwarzanie filmów w wysokiej jakości, czyli sprzedawanych na płytach Blu-ray. Samo w sobie było to istotnym czynnikiem, zachęcającym graczy do nabycia PlayStation 3. Warto jednak podkreślić, że konkurencyjny sprzęt firmy Microsoft nie oferował tej technologii. W takim świetle PS3 zyskało jeszcze bardziej. Oczywiście Xboksy 360 były wyposażone w HD DVD, które okazały się gorszym rozwiązaniem.

Czy powyższe ma jakiekolwiek znaczenie w zestawieniu PlayStation 3 oraz Xbox One? Dziś zarówno sprzęt Sony, jak i Microsoftu mają napędy Blu-ray, więc można to uznać za powszechny standard. Ważniejsze w tej całej analizie jest to, że porównujemy bardzo starą konsolę ze sprzętem współczesnym. PS3 to siódma generacja, natomiast Xbox One to ósma generacja. Oznacza to tyle, że nowsza generacja ma bardzo dużą przewagę technologiczną. Wszystkie nowe gry ukazują się na PlayStation 4 i na Xbox One, ale nie na PlayStation 3. Gdyby się nad tym zastanowić, to trudno znaleźć konsole siódmej generacji w jakichkolwiek sklepach. Wszyscy sprzedawcy mają to, co po prostu jest aktualnie. W tej kwestii można powiedzieć jeszcze więcej. Wielkimi krokami zbliżamy się do dziewiątej generacji. Właśnie dlatego w ocenie wielu osób zakup PS3, konsoli mającej swoją premierę w roku 2006, nie będzie dobrym pomysłem. Mamy bowiem rok 2020 i premierę będą miały najnowsze urządzenia do gier, reprezentujące zupełnie nowy poziom jakości (wraz z ich nadejściem wkroczymy w kolejną generację).

Podsumowując temat PS3, przede wszystkim podkreślamy, że aktualnie to już leciwy sprzęt i nie ma zbyt wielu powodów do jego zakupu. Dobrą radą jest zwyczajnie iść z duchem czasu. Co to znaczy? Rozglądać się wyłącznie za współczesnymi modelami konsol do gier. W przypadku urządzeń firmy Sony będzie to PlayStation 4, a nie 3. Jeżeli natomiast trochę poczekamy, wtedy będziemy mogli brać pod uwagę także zakup PlayStation 5. Kupowanie starych konsol to dobry pomysł np. dla kolekcjonerów. Ewentualnie może to interesować miłośników starych gier, którzy lubią grać tylko i wyłącznie na oryginalnym sprzęcie (jeśli jakaś gra ukazała się na PS3, to taka osoba nie chce korzystać ze wstecznej kompatybilności, lecz grać właśnie na konsoli siódmej generacji).

Xbox One – podstawowe informacje

Kontroler do konsoli Xbox

Xbox One to konsola ósmej generacji, której premiera była w roku 2013. Jako ciekawostkę dodajmy, że m.in. w Polsce oraz grupie innych krajów miała ona miejsce trochę później, bo w roku 2014. W zestawieniu z PlayStation 3, to przede wszystkim sprzęt wydajniejszy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież PS3 trafiło na rynek w roku 2006. Będziemy mogli zatem grać w sporo nowszych tytułów, a więc i wyglądających lepiej. Każdy, kto ma ochotę na nowsze gry, bez wątpienia powinien zdecydować się na zakup Xboksa One, a nie PS3. Cenną informacją zapewne będzie fakt, że konsola ta ma kilka odmian. Xbox One S to wariant, który wyszedł później (2016 rok). Ma rozmiary o 40% mniejsze od wersji standardowej. Dodatkowo jest odrobinę wydajniejszy i pozwala na bezproblemowe wspieranie rozdzielczości 4K oraz obsługę HDR.

Najlepszy z rodziny Xboksów jest aktualnie Xbox One X, ponieważ to najnowszy wariant ósmej generacji od Microsoftu. Ma lepsze osiągi, wiele gier wygląda trochę lepiej i działa nieco szybciej. Warto o tym pamiętać, jeżeli zależy nam na mocy. Gdybyśmy jednak chcieli dostać wielokrotnie silniejszy sprzęt, wtedy być może warto zaczekać na Xbox Series X, czyli sprzęt dziewiątej generacji, który powinien mieć premierę w 2020 roku (jeżeli z jakichś powodów nie dojdzie do jej opóźnienia). Gdybyśmy natomiast preferowali najnowszy sprzęt od Sony, to powinniśmy wyczekiwać premiery PlayStation 5.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść