PlayStation 3 czy Nintendo Switch? Którą konsolę wybrać?

PlayStation 3 czy Nintendo Switch? Warto zapoznać się z sytuacją na rynku i dowiedzieć się, co przemawia za każdą z konsol. Pierwsza jest już leciwa, za to coraz częściej rozglądają się za nią kolekcjonerzy. Na Nintendo Switch pogramy w tytuły, które niedawno trafiły na rynek. Każdy powinien więc dokonać wyboru na podstawie własnych preferencji.

Rodzina grająca na konsoli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie parametry ma PlayStation 3
  2. jakie gry są dostępne na Nintendo Switch

PlayStation 3 – podstawowe informacje

Kontroler od konsoli do gier

PlayStation 3 to konsola z 2006 roku. Pewne słuszne spostrzeżenie samo rzuca się w oczy, mianowicie jest to sprzęt z ładną liczbą lat spędzonych na rynku. W świecie elektroniki sprzęt tego typu starzeje się znacznie szybciej od innych produktów. Niektórzy wymieniają smartfon każdego roku. Konsole mają trochę dłuższy cykl życiowy, jednak przeważnie jest mowa o mniej więcej siedmiu latach. Oczywiście niektórzy trzymają takie urządzenia znacznie dłużej. Inni natomiast kupują nową konsolę, gdy tylko nadchodzi premiera następnej generacji. Zwracamy na to uwagę, ponieważ aktualnie PlayStation 3 nie jest sprzętem do nowych gier. Jeżeli ktoś chciałby zagrać w tegoroczne produkcje, powinien pomyśleć raczej o PlayStation 4. Inną opcją jest zaczekanie na PlayStation 5, której premiera odbędzie się jeszcze w 2020 roku.

Pomimo tego, co napisaliśmy wyżej, dla niektórych osób starsze konsole wciąż stanowią atrakcyjny wybór zakupowy. Omówmy zatem kilka podstawowych rzeczy, które mają związek z tym urządzeniem. PlayStation 3 pojawiło się w sklepach w różnych wariantach. Klienci wybierali pomiędzy 20 GB, 40 GB, 60 GB czy 80 GB. Potem były jeszcze kolejne odmiany – PS3 Slim, a także PS3 Super Slim. Jaka jest ogólna specyfikacja techniczna PS3? Podajemy to poniżej:

  • procesor: 3.2 GHz Cell Broadband Engine;
  • grafika: RSX Reality Synthesizer;
  • pamięć operacyjna: 256 MB XDR RAM 256 MB GDDR3 VRAM;
  • napęd optyczny: Blu-Ray.

Napęd optyczny to ciekawa kwestia w przypadku PlayStation 3. Konsola Sony została wyposażona w czytnik płyt Blu-Ray, co nie było bez znaczenia w 2006 roku. Gracze decydujący się na zakup PS3 korzystali dodatkowo z przywileju odtwarzania filmów w wysokiej jakości (płyty Blu-Ray mieszczą więcej informacji). Ważne jest również to, że u konkurencji, czyli w konsoli Microsoftu, nie było napędów Blu-Ray. Xboksy 360 miały oczywiście HD-DVD. Z perspektywy czasu bardzo łatwo ocenić, że takie rozwiązanie było mniej atrakcyjne. Dzisiaj sprzęt Microsoftu oraz Sony ma napędy Blu-Ray. Nieważne, czy kupimy PlayStation 4, czy Xbox One. Na koniec trzeba jeszcze raz podkreślić, że PS3 to leciwy sprzęt. Większość ludzi nie ma zbyt wielu powodów, żeby go dziś kupować. To propozycja dla miłośników starszych gier albo kolekcjonerów konsol. Mogą się na nią również zdecydować osoby szukające tańszego rozwiązania.

Nintendo Switch – podstawowe informacje

Dziewczyny grające na konsoli

Nintendo Entertainment System, w skrócie NES, to na świecie bardzo dobrze rozpoznawalny sprzęt. W Polsce również, lecz często w trochę innej postaci. Swego czasu popularna była imitacja tej konsoli o nazwie Pegasus. Dzisiaj najnowszą odsłoną w rodzinie japońskich urządzeń jest Nintendo Switch. Co stanowi główną siłę tej konsoli? Przede wszystkim silne tytuły na wyłączność. Nintendo trzyma się swojej strategii, która polega na kontynuowaniu znanych serii, takich jak Pokemon, Donkey Kong, Zelda, Super Mario Bros, Kirby, Metroid, Fire Emblem, Animal Crossing.

Specyfikacja techniczna najnowszej konsoli od Nintendo nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ nie jest to imponujący sprzęt. Nintendo Switch nie zostało stworzone po to, żeby wygrać z konkurencją pod względem mocy obliczeniowej. Zamiast tego ma być bardziej mobilne. Zagramy nie tylko w domu, ale i na zewnątrz, np. w podróży, a nie mamy takiej możliwości w przypadku Xbox One czy PlayStation 4. Każdy zatem, kto dużo podróżuje i lubi mieć dodatkowe zajęcie, na pewno zainteresuje się produktem Nintendo. Ponadto kluczowe są wspomniane wcześniej gry. Oddani fani nie muszą mieć najlepszej grafiki. Chcą jedynie zagrać w nowe przygody ze świata Zeldy bądź Mario.

PlayStation 3 czy Nintendo Switch?

Podsumowując, PlayStation 3 jest ze świata przeszłości, zastąpił ją już nowszy model, czyli PlayStation 4. W nowe gry zagramy właśnie na PS4, a nie na PS3. Trzeba o tym pamiętać. Jeżeli natomiast nam to nie przeszkadza i chcemy mieć kolekcjonerski egzemplarz takiego sprzętu, dodatkowo lubimy też bibliotekę gier dostępną na PlayStation 3, to jest to opcja dla nas. Nintendo Switch to z kolei współczesna konsola, najnowszy produkt od Nintendo. Innymi słowy, nowe gry trafiają właśnie na Switcha. Jest to również urządzenie dla miłośników grania w podróży, a także ludzi ceniących sobie znane serie gier od Nintendo. Ostateczny wybór zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link
Ostatnio oglądane
Wyczyść