Data publikacji: 

Perfekcyjna czystość na święta – jak sprzątać szybko i efektywnie?

Generalne porządki to nieodzowna część przygotowań do Bożego Narodzenia. Nawet jeśli regularnie porządkujesz mieszkanie, przed świętami i tak warto przeprowadzić wielkie odkurzanie, wycieranie mebli, mycie podłóg... Tylko jak znaleźć na to wszystko czas i energię? Okazuje się, że wystarczy racjonalnie zorganizować pracę i użyć odpowiednich narzędzi. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie przygotować dom na święta.

 


Przede wszystkim – nie odkładaj porządków na ostatnią chwilę. Dwa dni przed Wigilią będziesz mieć na głowie zbyt dużo, by podołać wszystkiemu jednocześnie. Z wyprzedzeniem ustal harmonogram, podziel pracę na etapy i do dzieła!

Bezwzględny przegląd szaf

Porządki warto zacząć od zweryfikowania zawartości szaf, szuflad i półek, a co za tym idzie – od pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów. Masz tendencję do chowania w pawlaczach za małych spodni, wyszczerbionych talerzy i zniszczonych butów, bo jeszcze kiedyś mogą się przydać? 
Pozbądź się wszystkiego, czego tak naprawdę nie potrzebujesz i nie używasz – zyskasz wiele miejsca na przechowywanie przedmiotów, które do tej pory leżały na wierzchu i zagracały przestrzeń.
Zorganizuj też wielkie pranie – na pewno w Twojej szafie jest wiele rzeczy, które przydałoby się odświeżyć. Nie irytuj się, gdy w trakcie porządków znajdziesz kolejne przedmioty, które powinny zostać wyprane. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji okaże się pralka z technologią add-wash, czyli funkcją umożliwiającą dorzucanie kolejnych rzeczy do bębna w czasie prania. Pralki tego typu wyposażone są w dodatkowe drzwiczki, dzięki którym nie trzeba czekać na zakończenie programu. Wystarczy wcisnąć przycisk pauzy, dodać zapomniane ubrania, a następnie wcisnąć „start”.  
 

 

Zobacz pełną ofertę pralek w RTV Euro AGD

Z góry na dół, czyli efektywne sprzątanie

Sprzątanie wszelkich powierzchni zaczynaj od góry, by kurz nie opadał na niższe, już wyczyszczone miejsca. Na początku zdejmij więc zasłony oraz firany i sprawdź, czy przy suficie nie czają się pajęczyny. Przesuwając się niżej, zetrzyj kurz z szafek, półek (przydadzą się spraye i mleczka do czyszczenia mebli) i sprzętów domowych. 

Dużo zanieczyszczeń zbiera się także na książkach, ramach obrazów, kloszach, abażurach i różnego rodzaju elementach dekoracyjnych mieszkania. Ściany pokryte tapetą lub pomalowane zmywalną farbą warto delikatnie przetrzeć lekko wilgotną ściereczką.

Szybkie mycie okien z myjką elektryczną

Gdy pozbędziesz się kurzu i zabrudzeń ze ścian i mebli, przyjdzie czas na okna. Najpierw przetrzyj ramy i futryny, a następnie przejdź do szyb. W ich dokładnym i szybkim umyciu pomoże elektryczna myjka do okien. To poręczne urządzenie, które pozwala wyczyścić szyby bez smug, nieestetycznych zacieków i rozchlapanej wody.

Wystarczy spryskać powierzchnię preparatem do czyszczenia szkła, rozetrzeć go padem z mikrofibrą, a następnie przy pomocy myjki usunąć wilgoć wraz z brudem, przesuwając urządzenie po szybie z góry na dół. Myjką łatwo i dokładnie wyczyścisz również lustra i szklane blaty mebli.

Sprawdź ofertę myjek do okien

Odkurzanie i mycie podłóg – technologia w służbie porządku

Po umyciu okien warto zająć się podłogami. Należy najpierw je odkurzyć, by pozbyć się kurzu, pyłu, drobin piachu i innych zanieczyszczeń. 
Możesz posłużyć się tradycyjnym sprzętem lub postawić na najnowocześniejsze rozwiązanie, jakim jest odkurzacz automatyczny iRobot Romba. Urządzenie to samodzielnie odkurzy podłogi, a jedyna czynność, jaką będziesz musiał przy tym wykonać, to naciśnięcie odpowiedniego przycisku (CLEAN).

Możesz również zaprogramować odkurzacz tak, by automatycznie uruchamiał się w określonych dniach i godzinach. iRobot Romba bez problemu dotrze do wszystkich zakamarków, upora się również z odkurzeniem dywanów.

 

 

Bardzo przydatny okaże się również odkurzacz ręczny lub urządzenie, które może pełnić zarówno funkcję tradycyjnego odkurzacza, jak i sprzętu ręcznego, przenośnego (np. Philips PowerPro Aqua 3w1). Dzięki niemu szybko posprzątasz trudno dostępne miejsca nie tylko na podłodze, ale również zakamarki w szafkach czy regałach. 

Zobacz odkurzacze automatyczne dostępne w RTV Euro AGD

Następnym krokiem powinno być wytarcie podłogi ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Pamiętaj, by wybrać środek dopasowany do rodzaju posadzki: inne preparaty przeznaczone są do parkietów, inne do paneli laminowanych, a jeszcze inne – do płytek ceramicznych.
Jeśli jednak wolisz sprzątanie bez dodatku detergentu, możesz posłużyć się parownicą. Urządzenie to wytwarza gorącą parę wodną pod dużym ciśnieniem. Poradzi sobie nawet z dużymi zabrudzeniami, a jednocześnie zdezynfekuje i odtłuści czyszczoną powierzchnię. Stanowi więc idealnie rozwiązanie dla alergików.
Parownicy nie należy jednak używać do czyszczenia podłóg z naturalnego drewna i mebli obitych delikatnymi tkaninami.

 

Zobacz pełną ofertę parownic

Ostatni krok, czyli sprzątanie kuchni i łazienki

Czyszczenie kuchni i łazienki zajmie prawdopodobnie najwięcej czasu. Poza umyciem kafelków na ścianach i podłogach trzeba jeszcze zdezynfekować toaletę, wannę, prysznic, umywalkę, wyczyścić piekarnik, płytę grzewczą i lodówkę, usunąć kamień z armatury oraz tłuszcz z blatów i szafek kuchennych… 

Na szczęście z pomocą przychodzą różnego rodzaju detergenty, dopasowane do określonych powierzchni i materiałów. W sprzedaży dostępne są więc preparaty do czyszczenia wnętrza piekarnika czy elementów ze stali nierdzewnej, odkamieniacze, płyny do usuwania tłuszczu i wiele innych. 


Sprawdź ofertę preparatów do czyszczenia


Dobra atmosfera przed świętami

 

Na koniec warto zadbać o jakość powietrza w domu – wyeliminowanie z niego roztoczy, pyłków, komórek grzybów i innych zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne dla alergików i astmatyków.
Samo wietrzenie nie wystarczy. Z pomocą przychodzi w tym przypadku oczyszczacz powietrza, czyli urządzenie wyposażone w system filtrów, pochłaniających szkodliwe cząsteczki. Wiele z tego rodzaju sprzętów może również pełnić funkcję nawilżania powietrza, dbając o optymalny poziom wilgotności i ułatwiając swobodne oddychanie także w okresie grzewczym. Użytecznym rozwiązaniem jest połaczenie oczyszczacza powietrza z nawilżaczem, np. Philips Combi AC 4080/10.


Zobacz ofertę oczyszczaczy powietrza dostępną w RTV Euro AGD
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść