Data publikacji: 

W jaki sposób oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody nie jest żadnym kaprysem podyktowanym modą na ekologię (choć może oczywiście być motywowane troską o środowisko), ale trzeźwym i rozsądnym działaniem – przede wszystkim służącym ograniczeniu wydatków.

Kropla wody spadająca z przeciekającego kranu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto oszczędzać wodę
  2. jakie są sprawdzone sposoby oszczędzania wody
  3. co warto wiedzieć o oszczędzaniu wody

Dlaczego należy oszczędzać wodę i jak to robić?

Ręka mężczyzna trzymająca szklankę, do której nalewana jest woda z kranu.

To pytanie nie jest wcale bezzasadne. Dostępność bieżącej wody sprawia bowiem, że wiele osób traktuje ją jako coś, czego można używać do woli. Oszczędność wody to oszczędność pieniędzy, co widać wyraźnie w postaci niższych rachunków po zmianie nawyków. Te niezbyt właściwe to chociażby częste kąpiele w wannie kosztem prysznica, niezakręcanie wody podczas mycia zębów czy mycie samochodu za pomocą węża, mimo że tę czynność można wykonywać po nalaniu wody do wiadra. Zmywanie również powinno odbywać się w komorze napełnionej wodą, tak aby nie leciała ona bez przerwy na naczynia oraz obok nich nawet wtedy, gdy odstawiamy je do suszenia i nie jest nam potrzebne płukanie.

Warto zastanowić się, jakie można zastosować sposoby na oszczędzanie wody dla dzieci. Najmłodsi zawsze lubią popluskać się i woda jest dla nich znakomitym narzędziem do zabawy. Nie należy od razu potępiać takich psot, ale powinno się edukować dzieci, aby używały tyle wody, ile jest im potrzebne, np. wskazując, że duży człowiek potrzebuje trochę więcej wody, a małemu wystarczy trochę mniej.

Oszczędzanie wody w domu jest działaniem nie tyle ideowym, ile pragmatycznym, ponieważ sprawia, że zmniejszają się rachunki, a co za tym idzie – domowy budżet ma się znacznie lepiej niż wtedy, gdy woda jest lekkomyślnie marnotrawiona. Nie zawsze jest to działanie celowe. Czasami zdarza się, że kapiący kran trudno naprawić, ale taka z pozoru błaha sytuacja powoduje bardzo duże straty wody w dłuższej perspektywie. Warto także używać tylko tyle wody, ile jest jej rzeczywiście potrzebne, np. podczas mycia rąk w zupełności wystarczy delikatny strumień. Wodę można gromadzić i nie trzeba jej wylewać, bo może ona być przydatna w różnych codziennych czynnościach. Jeśli zgromadzona woda jest odpowiednio czysta, to można nią np. podlać kwiaty.

5 sposobów na oszczędzanie wody

Kran, z którego zamiast wody lecą monety.

Pierwszym sposobem na oszczędzanie wody, który każdy może zastosować w domu, jest zakręcanie kurków wtedy, kiedy dopływ wody nie jest konieczny. Podczas mycia rąk, twarzy, zębów czy w czasie golenia należy używać tylko tyle wody, ile jest potrzebne. Oprócz tego trzeba naprawić kapiące krany. Kapanie jest nie tylko irytujące, lecz także powoduje duże straty, mimo że na pozór wody ucieka niewiele.

Drugi sposób na oszczędność wody wiąże się z urządzeniami AGD. Pralki, zmywarki, lodówki – one wszystkie powinny mieć jak najlepszą klasę energetyczną, ponieważ dzięki temu zużywają mniej energii i wody, więc rachunki są zdecydowanie niższe niż w przypadku urządzeń mniej oszczędnych i zaawansowanych technicznie. Warte polecenia są lodówki LG GSJ361DIDV o klasie energetycznej A+, Whirlpool W7 921O K AQUA o klasie A++, a także Beko RCNA406E40ZXB o klasie energetycznej A+++. Wśród zmywarek także należy kierować się tym parametrem. Można wybrać np. Whirlpool WSFO 3O34 PF X w klasie A+++ lub Sharp QW-GX12F492S-EU w klasie energetycznej A++.

Sposób trzeci, dzięki któremu można oszczędzać wodę, jest związany już z samym użytkowaniem tych urządzeń. Zmywarka jest lepszym rozwiązaniem niż zmywanie w komorze zlewu, ponieważ zużycie wody jest o wiele niższe. Jednak trzeba pamiętać, że zmywanie powinno być efektywne, tzn. jak najwięcej naczyń musi być włożonych do zmywarki. Wtedy jedno zmywanie pochłonie dużo mniej wody niż kilka sesji, czego raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć. Pobór wody w zmywarce i pralce powinien być jak najmniejszy, aby rachunki nie były obciążeniem dla budżetu domowego.

Czwartym sposobem na zaoszczędzenie wody w domu jest zainstalowanie perlatora w zlewach oraz na bateriach do umywalki. Urządzenie to napowietrza strumień i go rozdziela, dzięki czemu zużycie wody może być zredukowane nawet o połowę, a same skutki są o wiele lepsze i mycie oraz płukanie staje się efektywniejsze.

Piąty sposób na zmniejszenie zużycia wody to zakup baterii jednouchwytowych do łazienki. Ich zastosowanie sprawia, że zakręcanie wody oraz zmiana temperatury są o wiele szybsze niż w przypadku posługiwania się dwoma kurkami. Nie jest to duży wydatek, a daje nie tylko większą oszczędność, lecz także spory komfort i wygodę w użytkowaniu.

Oszczędzanie wody – co warto jeszcze wiedzieć?

Sposobów na oszczędzanie wody jest, jak widać, wiele. Można powiedzieć, że do zoptymalizowania kosztów zużycia wody potrzebne jest połączenie dobrych nawyków (np. zakręcania wody podczas mycia, golenia czy zmywania) z zakupem odpowiednich urządzeń – energooszczędnych zmywarek, pralek i lodówek, które zużywają mniej wody niż starsze modele. Warto zastanowić się nad instalacją baterii jednouchwytowych i perlatorów, które sprawiają, że zużycie wody jest zoptymalizowane, jej dopływ przebiega równie sprawnie, a efekty mycia i płukania są takie same.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Ostatnio oglądane
Wyczyść