Data publikacji: 

Okap podszafkowy 50 cm – jaki wybrać?

Odpowiednio urządzona kuchnia powinna być wyposażona w nowoczesny okap. Jednym z rodzajów jest okap podszafkowy 50 cm. Jak wybrać właściwy, abyś jak najsprawniej pozbył się wszelkich niepożądanych zapachów? Czy lepiej zdecydować się na pochłaniacz czy na wyciąg? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Sprawdź w naszym przewodniku!


Okap kuchenny podszafkowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy zdecydować się na wyciąg, czy na pochłaniacz,

- jakie są funkcje i parametry okapów kuchennych podszafkowych,

- które okapy podszafkowe 50 cm polecamy.

Zdecydować się na wyciąg, czy na pochłaniacz?

Okap podszafkowy 50 cm może być jednym z dwu rodzajów urządzeń: wyciągiem lub pochłaniaczem. Wyciąg jest podłączany do przewodu kominowego i ma za zadanie zasysać powietrze z zapachami i parą wodną i usuwać je na zewnątrz. Okap podszafkowy 50 cm pracuje więc w tym wypadku w układzie otwartym.

Pochłaniacz natomiast działa na innej zasadzie. Pracuje w układzie zamkniętym i pobrane przez niego powietrze oczyszczane jest z tłuszczu, zapachów i dymu, a następnie z powrotem cyrkuluje w kuchni. Stosowane są różnego rodzaju filtry. Najczęściej spotykanym jest filtr węglowy, który oczyszcza powietrze, pochłaniając zapachy i zwracając czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia. Stosowane są także filtry flizelinowe, gdzie warstwa z tego materiału zatrzymuje cząsteczki tłuszczu. Po kilku miesiącach stosowania filtry należy wymienić, jeżeli nadal chcesz się cieszyć czystym powietrzem.

WARTO WIEDZIEĆ

Każdy okap może pracować jako wyciąg, ale nie każdy ma możliwość pracy jako pochłaniacz. W niektórych modelach nie ma możliwości zamontowania filtrów.

Okap podszafkowy 50 cm Akpo WK-7 Micra LED

Funkcje i parametry okapów kuchennych podszafkowych

Jednym z najważniejszych parametrów jest wydajność okapu podszafkowego. Mierzona jest w m3/h. Warto, abyś określił kubaturę pomieszczenia (kuchni, ewentualnie kuchni z salonem, jeżeli te pomieszczenia są połączone), czyli policzył długość x szerokość x wysokość w metrach. Okap podszafkowy 50 cm powinien mieć wydajność około 6 x wyliczona kubatura. Przykładowo – jeśli Twoja kuchnia i salon mają łącznie 7,5 m na 4 m i o wysokości wynosi 2,5 m, to kubatura pomieszczenia wyniesie 75 m3. Wydajność okapu powinna być równa bądź wyższa niż 450 m3/h, np. w urządzeniu SeeNERGY Grupa Silnikowa 50.

Liczba biegów to regulacja prędkości pracy. Na najniższym wydajność jest najmniejsza, na najwyższym największa. Istnieją dwa sposoby zwiększania wydajności okapu podszafkowego – skokowa i ciągła.

Ważna jest także głośność okapu podszafkowego 50 cm. Dobry okap w czasie pracy na najwyższym biegu nie powinien przekraczać poziomu 60 dB. Jeżeli masz kuchnię połączoną z salonem, to hałas generowany przez urządzenie będzie przeszkadzał innym domownikom.

Nowoczesne okapy, w tym model teleskopowy, mają dodatkowe oświetlenie. Są to lampki przydatne zwłaszcza w ciemnych kuchniach bez okien – dobrze oświetlają garnki i to, co się w nich znajduje.

Czasami po zakończeniu gotowania chcesz, aby okap podszafkowy 50 cm jeszcze chwilę popracował i usunął resztki dymu i zapachów. Niektóre nowoczesne okapy mają wyłącznik czasowy. Po skończeniu gotowania wystarczy uruchomić wyłącznik, a okap wyłączy się sam po kilku minutach.

 

Polecane okapy podszafkowe 50 cm

W naszym artykule przedstawiamy 3 polecane okapy podszafkowe 50 cm.

Okap teleskopowy

Pierwszy to Amica OSC5112I. To ciche urządzenie – jeżeli masz połączoną kuchnię z salonem, to możesz swobodnie słyszeć gości i rozmawiać z nimi także w trakcie gotowania. Okap może służyć jako wyciąg oraz jako pochłaniacz z filtrem węglowym.

Drugi propozycja to okap teleskopowy Franke Telescopic FTC 5032 WH V3. Charakteryzuje się tym, że przednią część urządzenia wysuwasz wtedy, gdy korzystasz z okapu. Po zakończeniu gotowania wsuwasz go pod szafkę, tak że nie zajmuje miejsca i jest estetycznie ukryty. Okap podszafkowy 50 cm jest wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy, który oddziela tłuszcz od pochłanianych oparów.

Ostatni z polecanych okapów podszafkowych to Akpo WK-7 Micra LED. Oświetlenie ledowe zapewni Ci doskonałą widoczność gotowanych potraw. Jest to niezwykle ciche urządzenie o czarnym, ozdobnym kolorze. Urządzenie może pracować jako wyciąg lub jako pochłaniacz. Dokupić trzeba wtedy filtr węglowy (symbol SOFT).

PORADA EKSPERTA

Sensor zapachu w niektórych urządzeniach sam włącza okap, gdy wyczuwa w powietrzu aromaty. Sensor wyczuwa również, że powietrze jest już czyste i wyłącza urządzenie.

Sprawdź, jakie modele okapów kuchennych podszafkowych o szerokości około 50 cm znajdziesz w naszym sklepie.

Planujesz zakup okapu? Poznaj rodzaje okapów kuchennych i wybierz idealny do Twojej kuchni.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Ostatnio oglądane
Wyczyść